vyhľadať zájazdyČas karnevalov

Spojenie Grécka a karnevalu nám príde dosť nezvyčajné, ale je to tak: aj v Grécku, podobne ako u nás, je teraz obdobie plesov a karnevalov. Nazýva sa apokries, čas bohatých a veselých osláv. Začína sa tri týždne pred 40-dňovým Veľkonočným pôstom a končí tzv. Čistým pondelkom alebo „Kathari Deftéra".


Po vyhlásení začiatku karnevalového obdobia sa ľudia radi obliekajú kostýmov a masiek a užívajú si slobodu a anonymitu. Je to obdobie, kedy sa každý vyšantí, starí či mladí, dôležité je len to, aká mladá je duša. Druhý týždeň je týždňom "Kreas“ – mäsa. Štvrtok v tomto týždni sa označuje ako „tsikno pemti“ – grilovací štvrtok (ten je práve dnes, 16. februára). Vtedy sa v každej domácnosti griluje alebo sa ide na grilované mäso do taverny. A to znamená, že sa bude veľa jesť, piť, tancovať a vo vzduchu bude cítiť „tsikna“, to je tá príjemná vôňa grilovaných dobrôt :). V tento deň sa konajú aj prvé karnevalové párty a oslavy, bary a kluby sú plné ľudí.

Posledný týždeň sa nazýva „Tyrini“ – syrový týždeň, kedy je povolené jesť mliečne výrobky, ryby, ale žiadne mäso. Ľudia sa pomaly začínajú pripravovať na pôst a vrcholia všetky karnevalové slávnosti.


Najznámejší karneval sa koná v meste Patras na Peloponéze, kde sa tancuje a oslavuje aj tri dni a noci. Popularitu si v posledných rokoch získavajú aj karnevaly na Kréte, v Rethymno a Malia.


Takže, prajeme vám Καλές Απόκριες (Kales Apokries)! Užívajte si karneval!

aktuality a zaujímavosti
Čas karnevalov Čas karnevalov Tak ako u nás je teraz obdobie plesov a karnevalov, aj naši grécki priatelia žijú oslavami.
Objavujte Grécko Objavujte Grécko Ak by sme mali vytvoriť zoznam letných dovolenkových cieľov, do ktorých môžete cestovať každý rok a každý rok objaviť niečo nové, Grécko bude určite na prvých priečkach – ak nie úplne na vrchole.
Výstava Around The World Výstava Around The World Doprajte si cestovateľské zážitky z celého sveta! Navštívte nás na Panskej 33 v Bratislave a pozrite si zaujímavú výstavu.