Grécke ostrovy

Santorini - čierna perla

Najpôvabnejší ostrov gréckeho súostrovia Kyklady, severne od Kréty. Vďaka vulkanickému pôvodu a tmavému lávovému piesku si vyslúžil prívlastok Čierna perla Egeidy. Strmé farebné útesy čo čnejú vysoko nad morom, unikátna architektúra a neskutočne krásne - až gýčové západy slnka - vďaka tomu všetkému patrí ostrov k najfotografovanejším nielen v Grécku. V hlasovaní o najromantickejšie miesto planéty končí každoročne na popredných priečkach. Prežite romantickú dovolenku mieste, ktoré dodnes nevydalo všetky svoje tajomstvá - na Santorini.

Mykonos

Hoci ostrov Mykonos má prevažne suchý, hornatý a akoby drsný reliéf, partí k exkluzívnym dovolenkovým destináciám v Grécku. Vďačí za to nielen fantastickým piesočným plážam, ale hlavne víru neutíchajúcej nočnej i dennej zábavy. Napriek bohatému turistickému ruchu si zachoval svoju typickú ostrovnú atmosféru a očaruje celebrity i obyčajných návštevníkov panorámou s množstvom veterných mlynov.

Kliknutím na jednotlivé obrázky si pozrite kompletnú ponuku.

Klenot Egejského mora

Umelecké dielo stvorené samotnou prírodou. Ostrov slnka, opojných vôní, ostrov idylických pláži. V rovnomennom hlavnom meste ostrova sa so zotmením rozsvecujú svetlá a v trendových letných baroch upravujú vankúše na mäkkých pohovkách. Skiathos nemá infraštruktúru ako iné ostrovy - tradičné dedinky tu takmer neexistujú. Všetok život sa sústreďuje do hlavného mesta, ktoré sa v lete mení na rušné turistické centrum. Ostrov je obľúbený medzi gréckou smotánkou i televíznymi hviezdami. Nielen kvôli jeho elegantným butikom, ale aj kvôli kultúrnym akciám a najmä idylickým zlatistým plážam. Najpreslávenejšia je pláž Koukounaries, pravidelne zaraďovaná do TOP 10 najkrajšich pláži sveta.

Samos

Zelený ostrov plný pínií, olivovníkov, viniča, citrusových stromov a horských liečivých rastlín. Žiaden z ostrovov v Egejskom mori nemá tak vysoké pohoria ako Samos. Očaria vás malebné údolia, dedinky, vinice. Ostrov plný legiend a prírodných krás. Domov matematika Pythagora a bohyne Héry.

Naxos

Najväčší ostrov zo súostrovia Kyklady bol obývaný už 3000 rokov p.n.l. Práve na tomto významnom ostrove, centre kykladskej civilizácie, sa prvýkrát použil mramor ako stavebný materiál chrámov. Podľa mytológie, práve tu Thiseas opustil a zanechal Ariadni, dcéru kráľa Kréty Minoa. Naxos je plný záhrad a viníc. Cestná sieť je veľmi dobre vybudovaná a tiež sú tu výborné podmienky pre milovníkov pešej turistiky. Strmé kaňony, benátska architektúra, prírodné pláže či historické pamiatky očarujú návštevníka na každom kroku.

Chios

Vzhľad ostrova sa vytvoril a uchoval do dnešnej podoby v čase  stredoveku, keď vládli ostrovu Benátčania a kontrolovali ziskový obchod s mastichou. V tých časoch patril Chios k najbohatším ostrovom Stredomoria. Masticha je chránené označenie pôvodu pre prírodnú živicu vyrábanú výhradne na gréckom ostrove Chios. Patrí zaručene medzi tradičné špeciality. Masticha sa získava vo forme kvapiek ako unikátna živica z kmeňa stromu Pistácia mastixová. Surová masticha, prvá "žuvačka", bola vo východnom Stredomorí obľúbená ako prostriedok na čistenie zubov a osvieženie dychu. Dnes sa okrem žuvania používa ako surovina vo farmácií, parfumérií, kozmetike a pri príprave potravín a nápojov, najmä gréckej tradičnej anízovky "ouzo".

Skopelos

Krása tohto ostrova je zjavná už na prvý pohľad. Pri príchode loďou sa pred vami vynorí panoráma malebného hlavného mesta v náručí prístavu so žiarivobielym kostolíkom Paniagia ston Pyrgo. Tento najfotografovanejší kostolík v Grécku je poznávacím znamienkom ostrova. Pre autentickú atmosféru ostrova vsadili americkí filmári dej slávneho muzikálu "Mama mia" práve na Skopelos. V posledných rokoch sem prichádzajú turisti so skrytou túžbou prežiť počas dovolenky časť romantického deja zo známeho muzikálu. Skopelos je doposiaľ ušetrený od negatívnych prejavov masového turizmu. Ostrov si zachoval tradičný charakter. Nemá letisko a dá sa naň dopraviť loďou zo susedného Skiathosu. Spolu s ďalšími susednými ostrovmi patrí do Morského chráneného parku Severné Sporady. Na Skopelose nájdete niektoré z najkrajších pláži a pobrežných zákutí v Egejskom mori.

Paros

Na treťom najväčšom kykladskom ostrove cítiť vôňu tymiánu všade navôkol. Ostrov bol už v antike známy svojim snehobielym mramorom. Lodné spojenie s inými ostrovmi je veľmi časté, avšak ovplyvnené veterným počasím. No práve vďaka vetru sú tu ideálne podmienky pre windsurfing. Okrem fantastických piesočných pláží dodávajú ostrovu malebný ráz nedotknuté dedinky a údolia pokryté viničom a olivovníkmi. Okrem. prenájmu auta za spoznaním krás vnútrozemia, si môžete požičať loďky, ktorými sa dostanete na úplne opustené pláže.

aktuality a zaujímavosti
Výstava v Berlíne Výstava v Berlíne Na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu sa tento rok prezentovalo 186 krajín.
Objavujte Krétu Objavujte Krétu Špeciálny program pre tých, ktorí chcú dôkladnejšie spoznať tento zaujímavý ostrov.
Hippokratov ostrov Hippokratov ostrov Čaká na to, aby sa opäť zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Otvára svoju náruč a víta spleť návštevníkov z rôznych kútov Európy.