vyhľadať zájazdy
Grécko vo fotoobrazoch, skle, knihe ostrovov a receptov

GRÉCKO -  krajina plná kontrastov, rozprestierajúca sa na juhovýchode Európy medzi Jónskym a Egejským morom a obdarená viac ako tisíckou ostrovov. Niet divu, že sa tu ľudia usadili v dávných dobách, našli tu tie najlepšie podmienky – horúce slnko, úrodnú pôdu, teplé more. Pri príležitosti vydania nového katalógu letných zájazdov CK AEOLUS na sezónu 2016 prezentujeme Grécko na výstave „Kalimera, Ellada!“

Srdečne vás pozývame!

 

O autorovi – Igor Boháč

Igor Boháč , nar. 14.4.1965 v Šali sa venoval fotografovaniu od malička. Jeho priatelia tvrdia, že sa s fotoaparátom musel už narodiť. V roku 1989 sa stal členom Zväzu slovenských fotografov, vytvoril svoj prvý fotografický ateliér. Začal s klasickým fotografickým procesom výroby fotografie. Čierno-biela fotografia ho chytila za srdce a nepustila. Fotografoval  na Pražskom hrade, kde si ho vybrali za fotografa. Fotil audiencie prezidenta  a navštevoval malostranský ateliér Jozefa Sudeka. Keď prišli nové technológie v spracovaní fotografie, osvojil si ich majstrovsky, no ručnú „alchýmiu“ pri výrobe čierno-bielych snímok nikdy nezavesil na klinec. Venoval sa novinárskej fotografii a reportážam, jeho fotografickou láskou je Slovensko. Navštívil s fotoaparátom Áziu, Afriku, Kostariku i Vietnam. Publikoval v novinách, jeho tvorba sa dostala na stránky celoslovenských periodík. Nasnímal širokú paletu žurnalistických fotografií, spolupracoval s domácimi a zahraničnými reklamnými agentúrami. Tucet obrazových kalendárov a publikácie zo svojej tvorby boli každoročne oceňované Slovenským syndikátom novinárov a Klubom fotopublicistov. Uprednostňuje veľkoformátovú čiernobielu a kolorovanú fotografiu. Za 25 rokov svojej profesionálnej práce mal 12 výstav.               

 

O autorovi  - Matej Jaššo

Matej Jaššo (1974) je pôvodným povolaním psychológ (absolvent FF UK Bratislava). V rokoch 2000-2008 pôsobil na Fakulte architektúry STU a od roku 2008 do súčasnosti je vysokoškolským pedagógom na Ústave manažmentu STU. Venuje sa medziodborovým témam ako je regionálna identita, mestský marketing a manažment, participácia verejnosti na priestorovom plánovaní, urbánna semiotika a pod. Grécko navštevuje od roku 1991 takmer každoročne a obľúbeným gréckym regíonom je súostrovie Kyklady."  

 

O autorovi  -  Mgr. Art. Achilleas Sdoukos

Narodil sa 8. marca 1985 v Bratislave. Keďže jeho mama je Slovenka a otec Grék, od svojho detstva je neustále na cestách medzi strednou Európou a Balkánom. V súčasnosti sa jeho umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo. Tento krehký a zároveň pevný materiál premieňa do tekutého stavu a obohacuje ho oživujúcim svetlom. Fascinujú ho vnútorný život skla, priehľady a svetelné lomy. Inšpiruje sa prírodou, rád prepája sklo s kameňom, drevom a inými materiálmi. Nekonečným zdrojom inšpirácie je pre neho antická mytológia. Študoval na Škole úžitkového výtvarníctva – dizajn a tvarovanie dreva, pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Sklárskeho výtvarníctva u akad. sochára Viktora Oravca a v roku 2010 ukončil bakalárske štúdium. Pokračoval magisterským štúdiom – Socha, objekt a inštalácia u doc. akad. sochára Jána Hoffstädtera, ktoré ukončil v roku 2013. Poradcom a učiteľom mu bol aj akad. sochár Peter Strassner.

„ Môj život je sklo“ Pracujem s ním každý deň a môžem povedať, že čím dôvernejšie ho poznám, tým je pre mňa tento materiál čoraz fascinujúcejší a záhadnejší. Sklo je ako rieka. Duša. Prúd vodopádu. Smaragdový artefakt pripomínajúci neznámu planétu či obrovský zväčšený prstenec, cez ktorý prelietajú lúče, sklo má svoj život, fungujúci v čase a priestore vždy inak a očarujúco. Môj život je sklo Viem, ako sa taví v peci, syčí, vzpiera sa, kým vydá svoj vonkajší a vnútorný tvar. Sklo nie je iba povrch, hladkosť, kryštalickosť, priezračnosť, sklo je pre mňa niečo ako bájny materiál, ktorý je schopný mnohokrát v náznaku vypovedať či už celé príbehy, alebo ich torzá. Sklo má nečakanú schopnosť vyčariť emócie a je akýmsi najprirodzenejším „príbuzným“ svetla. Dovedna vedia vytvoriť nečakané momentky a v každej chvíli akoby sa v nich zrodilo niečo nové, čo má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu. Práve preto, že sklo ma ako materiál takto oslovilo a oslovuje, snažím sa vo svojich dizajnérskych dielach spojiť dve veci: vysokú úžitkovosť a zároveň vložiť doň pridanú hodnotu umenia, aby sa v ňom odrážal môj rukopis, moje myslenie a najmä môj estetický cit. Otázka vždy znie: Kam so sklom? Ako ho umiestniť, aby zahralo v priestore, oslovilo, ale zároveň tvorilo akúsi prepotrebnú a diskrétnu kulisu, okolo ktorej chodíme a ona nám poskytne vždy novú krásu a vzrušenie. Odpoveď je jednoduchá. Tam, kde potrebujete vzdušnosť a nečakane krásny moment či už v priestore, alebo na stene. Pri svojej tvorbe sa často inšpirujem bájnymi príbehmi starých Grékov. Tieto príbehy, podobne ako biblické sú nevyčerpateľné a dávajú dizajnu jeden zvláštny rozmer: sklo , aj keď je priesvitné, nesmie byť „prázdne“. Musí mať v sebe už spomínanú „dušu“, ktorá z neho robí niečo výnimočné. Pozerajte sa chvíľu do skla Objavíte v ňom všetko: od zrkadla až po dno prudko tečúcej rieky. Objavíte v ňom oči neznámej krásavice, ale aj jej slzy či tečúce vlasy, zazriete v ňom kus nejakého mýtu, ktorý vám niečo pripomína. To sú tie nádherné momenty dizajnu, ktorý nikdy nestarne. Prejdite si starožitníctva, kostoly, nazrite do rôznych vitrín a zistíte – sklo nikdy nestarne. Jeho dizajn má úžasnú schopnosť prechádzať časom a vždy poskytnúť nový zážitok.    

 

O autorovi  - Denisa Vinczeová

Denisa Vinczeová vyštudovala strednú školu polygrafickeho zamerania v Bratislave a vo vyštudovanom odbore pracovala nepretržite 9 rokov. V roku 2006 prerušila prácu knihárky a odcestovala na niekoľko mesačný pobyt do Grécka do oblasti Fokidos za svojou sestrou Oľgou, ktorá tam žije dodnes so svojím manželom a deťmi. Po návrate sa Denisa opäť venovala polygrafii, pracovala v tlačiarňach, ale aj vo vydavateľstve. Vďaka spoločnému vareniu s mamou a sestrami si Denisa obľúbila prácu v kuchyni a dnes pečie a varí na rodinné oslavy ale aj svadobné torty. Zbiera nové recepty a potom vymýšľa vlastné. Jej snom bolo vydať kuchársku knihu. Sen sa stal skutočnosťou aj vďaka sestre Oľge, s ktorou v roku 2006 denne varili grécke jedlá v Grécku podľa receptov babičiek z dediny Ag. Pantes. Kniha vyšla na trh vďaka vydavateľstvu Evitapress. Kniha s názvom Navarme si Grécko je prvá a zatiaľ jediná kuchárska kniha gréckych receptov v slovenčine. Dnes Denisa okrem iného vedie aj kurzy varenia gréckej kuchyne a tak približuje krásu Grécka aj chute gréckej kuchyne tu na Slovensku.  

aktuality a zaujímavosti
Výstava v Berlíne Výstava v Berlíne Na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu sa tento rok prezentovalo 186 krajín.
Objavujte Krétu Objavujte Krétu Špeciálny program pre tých, ktorí chcú dôkladnejšie spoznať tento zaujímavý ostrov.
Hippokratov ostrov Hippokratov ostrov Čaká na to, aby sa opäť zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Otvára svoju náruč a víta spleť návštevníkov z rôznych kútov Európy.