Hlavné mesto:
Atény
Rozloha:
132.000 km2
Počet obyvateľov:
11 120 000
Mena:
Euro (EUR)
Časový rozdiel:

+ 1 hod.

Grécko – krajina, ktorá  sa po niekoľkých náročných rokoch opäť teší veľkej popularite a záujmu zo strany turistov. Grécko je stále bezpečná krajina, ktorej kultúra je nám blízka. Miestni obyvatelia sú stále milí, usmievaví, veľmi priateľskí a pohostinní. Grécko má fascinujúcu a záujem vzbudzujúcu históriu a kultúru. Táto úžasná krajina je plná výborných pláží, romantických zákutí, panenskej prírody a má prekrásne, teplé, krištáľovo-čisté more. Mnohé ostrovy ponúkajú jedinečný výhľad na otvorené more a zažiť pôsobivý západ slnka patrí medzi zážitky, ktoré sú slovami ťažko opísateľné. To všetko je okorenené prvotriednou stredomorskou kuchyňou s jedinečnými delikatesami. Za zmienku stoja aj miestne vína, ktoré sa líšia podľa ostrovov či lokalít.  Krajina s nespočetnými možnosťami – stačí si len vybrať ostrov...

 

Grécko je bezpochyby krajina ostrovov a malých ostrovčekov. Je ich cez dvetisíc a väčšina z nich leží v Egejskom a Iónskom mori. Tým, ktorí dajú prednosť menším - menej komerčným ostrovom, sa naskytne príležitosť spoznať to pravé panenské Grécko.

 

Pestrú paletu začíname Iónskymi ostrovmi, ktoré charakterizuje bohatá zeleň a krásna príroda. Takmer na každom Iónskom ostrove nájdete očarujúce zátoky s tyrkysovým morom. Vybrať si môžete medzi ostrovmi Korfu, Zakynthos, Lefkada, Kefalónia a k Iónskemu moru môžeme prideliť i črepinu krásy na pevnine - Pargu. Okrem menovaných ostrovov patria do Iónskeho mora i ostrovčeky Paxos, Antipaxos, Meganissi či Skorpios – ostrov miliardára Onassisa. Obyvatelia Iónskych ostrovov si odjakživa ctili tradície, absorbovali vplyvy rôznych kultúr, umenia, hudby, západných i východných jazykov. Iónske ostrovy a ich krásu opísali v nejednom svojom diele ich rodáci – slávni grécki spisovatelia ako Dionysios Solomon, Andreas Kalvos, Aristotelis Valaoritis či Nikos Kavvadis.

 

Čaká na vás aj súostrovie Dodekanéz pozostávajúce z dvanástich väčších ostrovov a množstva malých ostrovčekov rozprestierajúcich sa medzi Krétou a tureckým pobrežím. Na rozdiel od Iónskych ostrovov sú prevažne suché a majú odlišnú architektúru. Najväčší a najznámejší  je Rhodos, kozmopolitný ostrov Hippokrata Kos, ostrov lovcov morských špongií Kalymnos, ktorý susedí s  nedotknutým Telendosom, ostrov divokej krásy a prísnych tradícií Karpathos. Do súostrovia Dodekanéz patria aj vulkanický Nisyros, ostrov apoštola Jána Patmos, ostrov priezračných prameňov pitnej vody Leros, historicky významná Asytapalea, ostrov rybárov Kasos, čarovná šperkovnica Symi, romanticky drobný Tilos a vzdialené Kastelorizo.

 

Samostatnou jednotkou je Kréta – ostrov minojskej kultúry, dnes veľký zdroj hospodárstva a exportu do zahraničia. Kréta sa teší neutíchajúcej popularite u turistov z celého sveta.

 

Neodmysliteľnou súčasťou Grécka je aj oblasť Peloponézu –  prevažne hornatý polostrov tvoriaci južnú časť Grécka. Mnohé tradície tu pretrvávajú už od staroveku. Tradičná hudba, tance, orientálne piesne - to všetko si Peloponézania ctia až dodnes. Ako ochutnávku z tejto oblasti vám ponúkame Tolo – ako jediná cestovná kancelária na Slovensku.

 

Oblasť Olympskej riviéry patrí stále medzi vyhľadávané dovolenkové ciele, najmä vďaka zlatistým pieskovým plážam, azúrovému moru a prírodným krásam. Stredisko Paralia patrí medzi najobľúbenejšie a ponúka veľa možností pre aktívny aj pasívny oddych.

 

Ak sa presunieme na sever, objavíme severnú oblasť Egejského mora a ostrovy ako Lesbos, Thassos ale aj Chalkidiki na gréckej pevnine. Táto oblasť je zelená a má miernejšiu klímu. Predmety, ktoré našli archeológovia na ostrovoch Egejského mora – kamenné nástroje, malé biele figúrky ženských a mužských tvarov, nádoby s chobotnicami, rybami, zrkadlá, hlinené nádoby s kruhovými rezbami – to všetko svedčí o ich dávnej a bohatej kultúre.

 

 Neváhajte a vykročte za novými letnými zážitkami  - „do Grécka s Grékmi“!

Zaujímavé miesta

 Atény

(Akropola, Olympijský štadión, Metropolitný kostol, Erechteov chrám, Prístav Pireus, Diov chrám,Parthenón)

Olympia

(štadión)

Solún (Biela veža, Galeriov víťazný oblúk)

Santorini

(Vulkanický ostrov,bájny ostrov Atlantída)

Kréta

(Knossos - Vykopávky paláca, Chania - Kláštor Arkadi, Kostol San Francesco, 2 vodné parky)

Korfu

(Palác Achilleón, Sidari - zaujímavé skalné a pieskovcové útvary, Kerkyra - mesto s pevnosťou)

Kos

(Stredoveký hrad rytierov Johanitov, Asklépiova svätyňa)

Zakynthos

(Modrá jaskyňa, Keri - smolné pramene)

Rhodos

(Kastelo - Palác veľmajstrov, Turecká knižnica, Mešita Murat-Reis, Akvárium a prírodovedné múzeum)

Samos

(Heraion - Chrám Héry, Pytagorion - rodné mesto Pytagora, Eupalineion - vodovod zo 6.st.n.l, Mitilini - Paleontologické múzeum)

Thasos

(Limenaria - najstaršie podzemné bane v Európe)

Miestne zvyklosti, tradície a kultúrne udalosti

Národ lodiarov, moreplavcov, rybárov a potápačov, či lovcov morských špongií, národ známy svojou dlhou históriou, slávnymi osobnosťami (Pytagoras, Hipokrates, Sokrates,...), známy svojim vierovyznaním, hrdosťou, bojom za svoje práva. Ak chcete spoznať Grécko, správajte sa ako Grék.

Grécki muži sú žoviálni, komunikatívni, spontánni, hluční, majú veľký zmysel pre rodinu ale aj pre sex. Radi pošteklia svoje chuťové bunky, radi vysedávajú v tavernách či baroch, v kľude tak samozrejmom pre túto horúcu krajinu. Ženy sa starajú o rodinu, veľa rozprávajú a uchovávajú tradície, kde muž je hlavou rodiny. Tiež sú spontánne a hlučné, takže niekedy neviete, či sa hádajú alebo rozprávajú. Zvyčajne majú veľa detí, ale aj to už dnes závisí od finančného zabezpečenia rodiny. Obdobne ako v iných európskych krajinách aj tu pevnina trpí nedostatkom, zatiaľ čo hlavné mesto rozkvitá, ponúka stále nové pracovné príležitosti a otvára sa gréckym migrantom. Pokiaľ chcete prežiť bezstarostnú dovolenku, držte sa aj vy gréckeho hesla: „Sigá, sigá!“ (pomaly, pomaly). Tento hrdý národ bude bojovať za svoje práva do horkého konca, ale nezabúda sa v živote smiať a zabávať. Ľudia v tejto bájnej krajine vedia prežiť svoj život a tešiť sa z jednoduchých maličkostí.

Kuchyňa

Grécka kuchyňa je založená vždy na čerstvých surovinách, či už ide o zeleninu, ryby, mäso, ktoré sú pripravované na olivovom oleji s rôznymi koreninami.

Začneme s mezedes - týchto chuťoviek – predjedál, si objednáme niekoľko a prinesú nám ich na malých tanieroch. Môžu to byť zeleninové šaláty, teplé a studené pochúťky. Ako „doprovod“ poslúži klasický grécky aperitív – ouzo, ktorý Gréci nikdy nepijú samotné. Už keď máme pocit, že nevládzeme, prídu na rad hlavné jedlá. Okrem klasických gréckych jedál si môžeme vybrať z množstva rýb a darov mora. K hlavnému jedlu je nutné kvalitné víno z najznámejších vinárských oblastí (značky ako Tsantali, Boutari, atď.), alebo si zvolíme rozlievané miestne víno v karafe. Niektorým chutí retsina (víno s príchuťou živice). Na záver si dáme sladučký grécky jogurt s medom alebo baklavu so šálkou horúcej café ellinikó alebo pohárom osviežujúcej studenej kávy – obľúbeného frappé.

Môžeme spomenúť celý rad reštaurácií v Grécku. Okrem klasických taverien, psarotaverien (rybie taverny) či ouzérií nájdeme vo väčších ostrovných mestách, mnohokrát v rámci hotela, aj drahé luxusné reštaurácie ponúkajúce špeciality medzinárodnej kuchyne i tej gréckej. Nech už ide o akúkoľvek reštauráciu, jednu vec majú všetky spoločné. Všade znie hudba – väčšinou grécka, ktorá hrá v živote Grékov rovnako dôležitú úlohu, takisto ako dobré jedlo.

Jazyk

Gréci sú veľmi hrdí na svoje písmo, akým nepíše žiadny národ na svete. Vedľa grécky písaných názvov obcí a rôznych nápisov sa používa aj dodatočný prepis latinkou. Takisto aj dopravné značenie je uvádzané v latinke. Aj napriek tomu je výhodné, ak poznáte písmená gréckej abecedy, pretože nejestvujú všeobecné pravidlá prepisu, a to Vám môže sťažiť porozumenie. V skutočnosti jestvujú dva grécke jazyky – úradný katharevousa, ktorý sa až donedávna používal na súdoch a v parlamente a v dnešnej dobe sa objavuje v médiách a dimotiki – hovorená podoba úradného jazyka. Množstvo Grékov však ovláda aj anglický a nemecký jazyk.

Cestovné doklady

Platný cestovný doklad alebo preukaz totožnosti. Pri ceste autom návštevníci potrebujú vodičský preukaz, technický preukaz vozidla, zelenú kartu.

Vízum

Pre občanov SR platí bezvízový styk a právo voľného pohybu a pobytu.

Konzulát

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach

Georgiou Seferi 4

Paleo Psychiko,  154 52 Atény, Grécko

Tel.: +30 - 210/ 677 1980, +30 – 210/ 677 1870

Fax: +30 - 210/ 677 6765

E-mail: emb.athens@mzv.sk

Dôležité telefónne čísla

112 tiesňové volanie

171 turistická polícia (ubytovanie, informácie)

100 dopravné nehody, policajná pohotovosť

166 prvá pomoc

199 hasiči

Viac informácií
Košík
 
Vyhľadať zájazdy
Destinácia:
Typ zájazdu:
Ubytovanie:
Odjazd:
Návrat:
Doprava:
Dospelých:
Detí:
Vek:
Názov:
Letisko:
Cena do:
Počet dní:
Kategória:
Strava:
Od mora:
 
Video galéria
Aparthotel South Coast Aparthotel South Coast Apartmány Theodora
Aktuality a zaujímavosti
Prezentácia katalógu AEOLUS LETO 2016
Zo stretnutia s našimi kolegami pri prezentácii nového katalógu.
Katalóg 2016
Objednajte si katalóg 2016.
Grécko krížom-krážom - Infocesta 2015
Náš team predajcov desať dní putoval po Grécku aby sa osobne presvedčil, či sú všetky naše ubytovacie kapacity už pripravené na letnú sezónu.
Ďalšie akcie »