vyhľadať zájazdyDurres

Prístavné mesto Durrës leží na pobreží Jadranského mora približne 35 km od hlavného mesta Albánska, Tirany. Je častým cieľom zvedavých návštevníkov, ale aj miestom, kde trávia dovolenky domáci. Centrum mesta sa rozkladá okolo prístavu a antického amfi teátru a jeho južné, 32 km dlhé pobrežie s plážami lemujú hotely, bary a reštaurácie. Výhľad na more si užijete, nech ste kdekoľvek a jedlo, víno, dobrá káva – to všetko je tu stále za veľmi prijateľné ceny. Durrës - mnohým skôr známy pod názvom Drač - je druhým najväčším mestom Albánska a významný prístav.

Ak sa rozhodnete stráviť tu svoju letnú dovolenku, do výletného programu zahrňte aj Berat, mesto tisícich okien, mohutný hrad Kruja alebo Skadar situovaný medzi tromi riekami a neďaleko rovnomenného jazera.

Celodenný výlet do historického mesta Kruja a hlavného  mesta Tirana

Najskôr navštívime mestečko Kruja, ktoré je známe kľukatými uličkami plnými originálnych suvenírov, remeselných výrobkov a starožitností  (nikde v Albánsku ich neuvidíme toľko, koľko práve tam); mesto je spojené s albánskym hrdinom Skanderbegom, v meste je aj jeho múzeum a opevnený hrad  - my sa pozrieme do etnografického múzea albánskej kultúry a dáme si tradičný obed. Potom pôjdeme do Tirany, kde sa zameriame na hlavné pamiatky mesta: Univerzitu Matky Terezy, hlavnú triedu s architektúrou 20.-30. rokov, parlament, predtým privilegovanú časť mesta "Blok" s domom diktátora Envera Hodžu, Pyramídu, hlavné námestie, Ethem Begovu mešitu a hodinovú vežu z roku 1830.


Celodenný výlet do mesta "tisíc a jedného okna", Beratu

Mesto Berat je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO (2008), keďže sa zachovalo - ako jedno z mála albánskych miest - v stredovekej podobe; má kresťanskú časť Gorica a moslimskú časť nazývanú Mangalem; najskôr sa vydáme do obývanej pevnosti nad mestom, kde sa v miestnom kostole Nanebovzatia panny Márie našli vzácne kódexy zo 6. a 9. storočia a je predpoklad, že práve v týchto miestach môže byť pochovaný sv. Gorazd (žiak sv. Cyrila a Metoda).

Prehliadneme si múzeum známeho stredovekého maliara Onufriho, ktorý do svojich ikon použil dodnes nenapodobiteľnú červenú farbu. Dostaneme sa aj do dolnej časti mesta, kde sa poprechádzame v uličkách Mangalemu - ten z podhľadu vyzerá ako obraz, z okien domov sa odráža svetlo a celá scenéria pripomína rozprávku z 1001 nocí.


Poldenný výlet do mesta Durres spojený  s návštevou výrobne koňaku Skanderbeg

Ráno pôjdeme do výrobne známeho albánskeho koňaku Skanderberg, fabrika funguje od roku 1933 - po prehliadke a ochutnávke (nielen koňaku, ale aj vín a iných liehovín & občerstvenia) si môžete originálne produkty aj zakúpiť, a to lacnejšie než v obchode; dobre naladení sa vydáme do centra mesta Durres, ktoré má 3000 ročnú históriu - uvidíme benátsku vežu z 15. storočia, amfiteáter z 2. storočia, ktorý zažil zápasy gladiátorov a pozrieme si hlavnú mešitu.


aktuality a zaujímavosti
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.
Objavujte Grécko Objavujte Grécko Ak by sme mali vytvoriť zoznam letných dovolenkových cieľov, do ktorých môžete cestovať každý rok a každý rok objaviť niečo nové, Grécko bude určite na prvých priečkach – ak nie úplne na vrchole.
Výstava Around The World Výstava Around The World Doprajte si cestovateľské zážitky z celého sveta! Navštívte nás na Panskej 33 v Bratislave a pozrite si zaujímavú výstavu.