vyhľadať zájazdy








































Albánsko

Albánsko

Hlavné mesto:

Tirana

Rozloha: 28 748 km2
Počet obyvateľov:

3,1 miliónov

Mena: albánsky lek (1eur=cca 139 ALL)
Časový rozdiel:

nie je

Ako malá šálka kvalitnej, lahodnej kávy. Jej sila vás možno na chvíľu prekvapí, ale nakoniec jej prídete na chuť. Taký dojem v nás vyvoláva Albánsko. Na „ochutnanie“ vám ponúkame vybrané hotely v Durrës, v ktorých si užijete predovšetkým skvelú plážovú dovolenku. Zároveň dúfame, že vás Albánsko – tak ako nás - zláka aj na objavné výlety do nádherného vnútrozemia a za jeho zaujímavou, pohnutou históriou.

 

Človek sem prichádza so zvedavosťou, lebo Albánsko ešte donedávna nefigurovalo na zozname letných dovolenkových miest. Dnes je to inak. Táto krajina medzi Čiernou Horou a Gréckom, ktorá má dve moria, 450 km dlhé pobrežie s nekonečnými plážami, impozantné divoké hory a fascinujúcu históriu, postupne otvára svoju náruč turistom. Teraz ešte máte jedinečnú možnosť zažiť pôvodné Albánsko – o pár rokov, keď sem vtrhnú medzinárodné reťazce, môže byť všetko inak. Hoci tu roky izolácie zanechali svoje stopy a prvý dojem po príchode do krajiny môže byť trochu rozpačitý, nenechajte sa zmiasť. Okrem vysokých, socializmus pripomínajúcich stavieb, nájdete v Albánsku inšpirujúcu zmes civilizácií a kultúr, vzácne pamiatky, milých a priateľských obyvateľov, kvalitné hotely, krásne pláže a skvelú kuchyňu.


Hlavné mesto Tirana je najväčším v Albánsku a žije v ňom okolo 620 tisíc obyvateľov; ľudia sem prichádzajú, pretože tu vidia príležitosti pre lepší život a pre svoju budúcnosť. V meste sídlia skoro všetky štátne inštitúcie, rovnako aj zástupcovia krajín, s ktorými má Albánsko diplomatické vzťahy. Taktiež je centrom vzdelanosti, kultúry a umenia. Tirana je pozoruhodnou zmesou životných štýlov, kuchyne, módnych trendov či zvyklostí prinesených z celého sveta - ľudmi, ktorí celé roky žili v zahraničí. Najvhodnejším obdobím, kedy ho navštíviť je jar a jeseň - pozrite si námestie pomenované podľa národného hrdinu Skanderbega, mešitu Ethem Bej, 35m vysokú hodinovú vežu, Národné múzeum, Pyramídu Envera Hodžu (jeho politika doviedla Albánsko k totálnej izolácii), Bunkart, podzemný bunker premenený na múzeum a mnohé ďalšie zaujímavé miesta. Len 25 km od Tirany sa vypína pohorie (národný park) Dajti; na vrchol sa vyveziete lanovkou a naskytne sa vám panoramatický výhľad na celé mesto.


Táto hornatá krajina (veľká časť územia je viac ako 1000 m nad morom, najvyšší vrchol Korab 2763 m) je skutočne svojrázna. Impozantné Albánske Alpy (Prokletije), pamiatky z dávnej histórie a samozrejme aj pláže a pobrežné letoviská sa tešia záujmu turistov.

Čo sa teda oplatí vidieť?

- historické centrum mesta Shkodra na brehu rovnomenného jazera, most Mesi a hrad Rozafa

- Kruja, rodisko národného hrdinu v bojoch proti Turkom, Gjergje Kastriotiho (Skanderbega) - okrem hradu a múzea je zaujímavý aj orientálny trh

- Berat v strednom Albánsku na brehoch rieky Osum je pozoruhodnou ukážkou architektúry a je známe ako mesto tisícov okien

- pobrežné mestečko Vlora, ktoré je hranicou medzi Jadranským a Jónskym morom

- Gjirokastra, mohutná pevnosť a sídlo Ali Pashu, bazár a múzeum

- archeologické nálezisko Butrint na juhu krajiny, len pár kilometrov od Sarandy



Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie Albánska s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom, pričom maximálna dĺžka bezvízového pobytu je 90 dní počas 180 dní.

Pri vstupe občanov Slovenskej republiky do Albánskej republiky sa v zmysle miestnej legislatívy vyžaduje platnosť dokladu (cestovný pas, poprípade občiansky preukaz) minimálne 3 mesiace pred ukončením platnosti dokladu.

Pri pobyte do 30 dní nie je nutná prihlasovacia povinnosť, po uplynutí uvedenej doby sa návštevníci Albánska musia hlásiť na hraničnej a cudzineckej polícii a informovať o plánovanej dĺžke a mieste pobytu.

(informácie prevzaté z www.mzv.sk)

aktuality a zaujímavosti
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.
Objavujte Grécko Objavujte Grécko Ak by sme mali vytvoriť zoznam letných dovolenkových cieľov, do ktorých môžete cestovať každý rok a každý rok objaviť niečo nové, Grécko bude určite na prvých priečkach – ak nie úplne na vrchole.
Výstava Around The World Výstava Around The World Doprajte si cestovateľské zážitky z celého sveta! Navštívte nás na Panskej 33 v Bratislave a pozrite si zaujímavú výstavu.