vyhľadať zájazdy

Chalkidiki

Theoxenia Beach Hotel ****
Grécko, Chalkidiki, Ouranoupolis

Polostrov Chalkidiki je známy kvôli krásnej prírode a nemenej úžasným plážam. Jeho tri výbežky sú však dosť rôznorodé a posledný z nich - Athos - sa preslávil jedinečným kláštorným štátom. Ešte pred jeho hranicou objavíte malebnú dedinku Ouranoupolis s 8 km dlhou plážou s jemným bielym pieskom. K mestečku patria aj neodmysliteľné štýlové taverny, bary a obchody - všetky s puncom tradičného Grécka. Približne 3 km pred mestečkom boli postavené viaceré výborné hotelové komplexy, medzi ktorými sa vyníma Theoxenia Beach Hotel, člen skupiny Xenios Hotels. Navrhnutý bol ako amfiteáter a tvoria ho štyri budovy, v strede ktorých sa vynímajú štyri rôzne bazény s morskou vodou. Hotel má výborné vybavenie a animačné programy, pre deti je vytvorený špeciálny detský areál.  K dispozícii sú aj masáže. Na pláž sa dostanete bezpečným podchodom, kde okrem bohatej ponuky vodných športov natrafíte aj na požičovňu malých lodiek (pre max. 5 osôb) a dovolenku si tak môžete obohatiť o špeciálny zážitok - odplavte sa napr. na čarovný ostrovček Ammouliani. Do centra Ouranoupoli sa preveziete taxíkom (približne za 5€). Theoxenia je výborná voľba pre rodiny s deťmi kvôli all inclusive službám, animáciám a v neposlednom rade kvôli pláži s jemným pieskom.  

Možnosti stravy: all inclusive | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 8.6.2018 | Možnosti dopravy: vlastná, autobusová, letecká
Cena od: 396 €

Bohaté olivové sady, hlboké údolia, dozlata sfarbené polia a byzantské kostolíky. Rušné i romantické pláže obmývané priezračnou vodou, zelené chrbty pahorkov pokryté hustým lesom. Dediny so stáročnou históriou a letoviská, v ktorých pulzuje život do neskorých nočných hodín. Stačí sa len natiahnuť, zaboriť prsty do rozpáleného piesku a nechať si nohy zľahka omývať tyrkysovými vlnami Egejského mora. Chalkidiki – grécky raj, v ktorom sa môžete dosýta oddať životu i snívaniu.  

 

Kassandra, Sithónia, Athos - tri prsty polostrova Chalkidiki – sa rozprestierajú sa na severe Grécka, hodinu jazdy autom z Thessaloník. Pripomínajú skôr ostrovy, než pevninu. More ich omýva zo všetkých strán a dedinky ležiace vo vnútrozemí prstov nie sú od pobrežia vzdialené viac než 20 km. Spoločnou črtou všetkých troch výbežkov je nádherná príroda avšak každý z nich si zachováva svoje špecifické črty. Polostrov Chalkidiki je populárnym turistickým cieľom už od roku 1950, keď si obyvatelia mesta Thessaloniki začali počas leta prenajímať prímorské domčeky na prvých dvoch „prstoch”. V antických dobách bol polostrov známy aj ako nálezisko zlata. S ťažbou zlata a iných minerálov sa začalo aj v roku 2013, avšak u ochrancov prírody sa zdvihla silná vlna kritiky. Podľa nich by to mohlo mať negatívny dopad na životné prostredie aj turizmus.  

 

Najvýchodnejší výbežok Chalkidík – Athos je pod správou mníšskeho štátu; vstup na toto územie je povolený len za zvláštnych podmienok a len mužom. Prvé kláštory tu boli založené v 10. storočí a už o storočie neskôr bol vydaný zákaz vstupu žien na Svätú Horu, ktorý platí dodnes. Z mestečka Uranopolis, ktoré je považované za bránu Athosu, sa výletné lode denne vydávajú na plavbu pozdĺž pobrežia a pred očami turistov defilujú obrazy kláštorov postavených na miestach, kde sa čas zastavil už pred dávnymi storočiami.
Na neďalekých malých ostrovoch oproti letovisku Ouranopoli, objavíte úžasné pláže - dostanete sa tam loďkami, ktoré si môžete zapožičať priamo na pláži pred hotelom THEOXENIA ****, kde máte aj možnosť vybrať si z rôznych vodných športov.
www.ouranoupolisports.gr


Sithónia je povestná divokosťou a drsnosťou prírody, členitým pobrežím s pieskovými plážami, vynikajúcimi rybárskymi tavernami a niekoľkými príťažlivými menšími letoviskami ako sú Neos Marmaras, Toroni, Kalamitsi, Sarti či čarovné Vourvourou. Pokojné letovisko Toroni na západnej strane Sithónie sa tiahne pozdĺž 2 km dlhej pláže s hrubozrnným pieskom. V minulosti bolo jedným z najvýznamnejších miest na Chalkidikách, čo dokazujú aj dve akropoly - Vigla a Likithos. Dnes je Toroni stále obľúbenejší dovolenkový cieľ, vyhľadávaný aj samotnými Grékmi. Letovisku dominuje dlhá pobrežná promenáda a cestu lemuje niekoľko supermarketov, taverien, pekární, kaviarní a barov. Typické grécke jedlá, osviežujúce frapé alebo večerný pohárik vína si môžete vychutnať s nohami zaborenými do piesku. Toroni je ideálne miesto pre individuálne výlety – požičajte si motorku a navštívte najkrajšie pláže južnej Sithónie.

Pôvodne malá rybárska osada Sarti je dnes živým a turistami vyhľadávaným mestečkom. More má nádhernú tyrkysovú farbu a pieskové pláže lemujú celé letovisko. Malé zátoky ukryté v okolí a zaplavené hustou zeleňou pínií sľubujú pokoj a súkromie. Na hlavnej pláži v Sarti je hrubší piesok, jemnejší je v novej časti Sarti Beach. Obe ponúkajú aj pestrý výber vodných športov a pobrežnú promenádu lemujú kaviarne, bary, výborné reštaurácie, rybie taverny a diskotéky. Tri kilometre dlhá piesková pláž končí malým výbežkom s kaplnkou, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a polostrov Athos. Zo Sarti smerom na sever objavíte nádhernú zátoku Orange Beach so sochami vytesanými do skál, ostrovný svet Vourvourou a na juhu pláž Kalamitsi, známu po celom Grécku. Nenechajte si ujsť návštevu pláže „Kavurotripes“ – v preklade „krabie diery“.

 

Na západnom pobreží Kassandry nájdete pokoj v romantických zákutiach malých rybárskych dediniek, ako je Siviri, Possidi, Fourka, Nea Skioni, Mola Kaliva alebo Lutra. Na východnom si zase užijete ruch, zábavu i nákupy v moderne sa rozvíjajúcich letoviskách. Kalithea, Chanioti, Kriopigi, Pefkochori alebo Polychrono - sú známe nielen dlhými zlatistými plážami, ale najmä čulým nočným životom. Ich početné reštaurácie a taverny vás určite zlákajú na ochutnávku vynikajúcich gréckych špecialít, kvalitného vína či retsiny so špecifickou arómou. Ak podniknete plavbu po Toronejskom zálive až do Pirátskej zátoky (Porto Koufo) ležiacej na najjužnejšom konci prostredného výbežku Chalkidík, vašu loď budú možno sprevádzať hravé delfíny. Východné pobrežie polostrova Kassandra, asi 100 km od Thessaloník, si už tradične za cieľ svojej dovolenky vyberajú tí turisti, ktorí si prišli užiť dostatok ruchu, zábavy i nákupov. Práve pre nich sa v ostatných rokoch rýchlym tempom rozvíjajú moderné letoviská Kalithea, Chanioti, Kriopigi, Pefkochori a Polychrono. Počas dňa láka návštevníkov Polychrona dlhá a dostatočne široká pláž z hrubého piesku s ležadlami, slnečníkmi a pestrou ponukou vodných športov. Tiahne sa pozdĺž celého letoviska. Večer pobrežná promenáda a početné priľahlé uličky ožívajú čulým ruchom. Nájdete tu obchodíky so suvenírmi, malé aj väčšie supermarkety, bary, kaviarne či taverny, s vynikajúcimi gréckymi špecialitami. V dedine nechýbajú ani požičovne áut, skútrov či štvorkoliek pre prípad, že sa niekto chce poobzerať po okolí. Vďaka nádhernej prírode - s borovicovými lesmi a skrytými morskými zátokami – ako aj rozvinutej infraštruktúre letoviska tu prežijete dovolenku, na ktorej sa nebudete nudiť.  Niekoľko tipov:

• ochutnávka vín na niektorom z vínnych festivalov

• miestne oslavy na počesť patróna dediny – je to úžasný zážitok

• sardinkové hody v dedine Fourka a Moudania (Kassandra), obyčajne sa konajú na prelome júla a augusta

• návšteva Thessaloník, druhého najväčšieho gréckeho mesta. Prezrite si archeologické múzeum, ktoré ukrýva mnohé poklady z čias Macedónskej dynastie

• Waterland – vodný svet, ktorý nie je len pre deti

Požičajte si auto a v prvom rade prebádajte vnútrozemie stredného „prsta”, Sithónie. Zastavte sa v Toroni, pobudnite na jeho plážach a navštívte aj pláž Kavurotripes – Krabie diery. Svoje čaro má taktiež dedinka Porto Koufo, asi 26 km od Sarti, s malebným prístavom a autentickými rybími tavernami. Je škoda vynechať pohľad z lode na majestátny kláštorný svet na hore Athos – zúčastnite sa preto na takomto výlete. K Athosu sa môžete priblížiť aj z pevniny, vstupnou bránou je malebná dedinka Uranopolis, ktorá tiež stojí za výlet, nebudete ľutovať.

 

THESSALONIKI – prehliadka mesta a nákupy – 25-28 € / dieťa 6-11,99 r. 12-15 €

celodenný autobusový výlet do druhého najväčšieho mesta v Grécku. Pozriete si všetky pamätihodnosti tohoto pulzujúceho mesta – Bielu vežu, Rotundu, Citadelu, hrad. Prejdete sa aj po atraktívnej obchodnej ulici Tsimitski. V neposlednom rade sa zastavíte aj na rušnom trhu, miestnej Agore s ponukou rýb, morských potvor, mäsa, zeleniny a ovocia od výmyslu sveta, korenín, syrov, atď. Na záver si nezabudnite oddýchnuť a vychutnať si kávu na terase niektorého z barov na pobrežnej promenáde.

 

METEORY – 36-39 € / dieťa 6-11,99 r. 18-21 €

celodenný výlet. Návšteva úchvatného a jedinečného kláštorného komplexu „visiaceho vo vzduchu” sa nachádza na úpätí pohoria Pindos.

 

Grécky večer (večera, nealko a čapované víno) – 29-32 € / dieťa 6-11,99 r. 19-22 €, deti do 5,99 rokov zadarmo.

 

WATERLAND – 20-23 € / dieťa 6-11,99 r. 10-13 €

výlet do vodného parku v Thessalonikách. Vodné šmykľavky, umelé vlny, organizované vodné hry a súťaže. Toto všetko rovnako láka deti, ale aj dospelých.

 

LODNÝ VÝLET NA ATHOS – celodenný lodný výlet pozdĺž tajuplného kláštorného sveta, ktorý bol založený niekedy medzi VII.- IX. storočím. Vstup žien je prísne zakázaný, dokonca aj muži môžu vstúpiť na pozemky tejto zvláštnej komunity iba so špeciálnym povolením. Potom 2-hodinová zastávka v pôvabnej dedinke Uranopolis.

aktuality a zaujímavosti
Hippokratov ostrov Hippokratov ostrov Čaká na to, aby sa opäť zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Otvára svoju náruč a víta spleť návštevníkov z rôznych kútov Európy.
Objavujte Krétu Objavujte Krétu Špeciálny program pre tých, ktorí chcú dôkladnejšie spoznať tento zaujímavý ostrov.
Spolu už 25 rokov Spolu už 25 rokov Už 25 rokov pre vás pripravujeme letecké aj autobusové zájazdy. Navštívte nás, radi vám s výberom pomôžeme.