vyhľadať zájazdy

Kalymnos

1 2
Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 14 dní
Termíny od: 26.5.2018 | Možnosti dopravy: autobusová
Cena od: 212 €
Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 15 dní
Termíny od: 21.9.2018 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 212 €
8.4
Štúdiá Mary Popi
Grécko, Kalymnos, Platis Yialos

Ak je prvoradou podmienkou pre vašu dovolenku pokojné prostredie, výhľad na more a bazén, nehľadajte ďalej – práve ste našli dom Mary Popi. Výhľad z väčšiny jeho balkónov na ostrov Telendos je panoramatický a jedinečný. Nachádza sa v letovisku Platis Yialos, čo v preklade znamená „široká pláž“. Dedinka je vlastne skôr usadlosťou s dvomi tavernami, určená pre milovníkov úplne pokojnej dovolenky. Ak by ste zatúžili po nákupoch, zábave a ruchu, vyberte sa do letoviska Kantouni. Dostanete sa tam prechádzkou po asi 800 metroch. Neďaleko domu je aj autobusová zastávka - miestny autobus zabezpečuje spojenie s hlavným mestom Pothia.  

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 29.6.2018 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 284 €
Štúdiá Andromeda
Grécko, Kalymnos, Kantuni

Okúzľujúci ostrov Kalymnos je pomerne hornatý, čo ho robí mimoriadne obľúbeným v kruhu horolezcov. Letovisko Kantouni je však svetlou výnimkou, pretože bolo vybudované snáď na jedinej rovinatej časti ostrova, pozdĺž krásnej pieskovej pláže. Pláž je lemovaná útesmi - na jednom z nich sa nachádza aj malý kláštor Svätého Kríža, kde podľa legendy vraj spísal časť apokalypsy svätý Ján. Na úplnom začiatku Kantouni, len 50 metrov od spomínanej pláže, sa v malej záhrade nachádzajú dve modro-biele budovy štúdií Andromeda. Do centra vzdialeného 300 metrov sa dostanete krátkou prechádzkou, cestou objavíte obchody, bary, kaviarne aj taverny. Hlavné mesto Pothia sa nachádza len vo vzdialenosti 5 km. 

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 8.6.2018 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 292 €
Štúdiá Avra
Grécko, Kalymnos, Myrties

Štúdiami Avra potešíme nielen horolezcov, ale všetkých, ktorí milujú autentické grécke ostrovy. Keď cestou z hlavného mesta Pothia prejdete hory, pred očami sa vám objaví panoráma ostrova Telendos a pobrežie Kalymnosu s letoviskami Massuri a Myrties. Myrties je menšia a kľudnejšia dedinka s malým prístavom a mólom, ktorý sa považuje za pomyslenú bránu k ostrovu Telendos. Kúsok od tohto móla, len niekoľko krokov od kamienkovej pláže, stojí dom Avra. Hneď vedľa sa nachádza reštaurácia s výbornou miestnou kuchyňou. V okolí je niekoľko taverien a minimarket, do rušnejšieho Massuri sa dostanete krátkou prechádzkou (približne 1 km). Približne 400 metrov od domu objavíte ďalšiu známu pláž ostrova - Melitzachas.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 8.6.2018 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 296 €
1 2

Ak netúžite prežiť svoju dovolenku na typickom turistickom ostrove ale naopak, snívate o originálnom mieste, kde splyniete s domácimi, potom ste ho práve našli. Kalymnos, malý ostrov so 16 000 obyvateľmi a dĺžkou 25 km, je tá správna voľba.

 

Po krátkej, ani hodinovej plavbe z Kosu sa pred vami objaví hlavné mesto Pothia a loď sa ponorí otvorenej do náruče prístavu Pothia, ktorého kamenné domy a domčeky sa šplhajú po chrbte masívnych skál. Kalymnos vôbec nie je taký nehostinný, akoby sa mohol na prvý pohľad zdať. Práve naopak. Očarí vás svojou drsnou krásou a od prvého momentu si vás pripúta svojou originalitou. Príroda sa tu nádherne pohrala s pobrežím; vytvorila zelené oázy v tieni drsných skál a ľudia to všetko obohatili o výtvory vlastných rúk.

Kalymnos je napriek svojej malej rozlohe (iba 110 km2) veľmi rôznorodý a predovšetkým úplne panenský ostrov. Je to ostrov lovcov špongií, ktorí si po celé desaťročia zarábajú na živobytie touto tvrdou prácou. Zatiaľ čo západné pobrežie oplýva romantickými zátokami, plážami, dedinkami, východná časť sa zdá byť pomerne pustá a drsná. O to viac prekvapí, že práve tu sa rozprestiera pomarančové údolie Vathi vrezané do skál ako fjord a je známe ako zelená oáza Kalymnosu. Úplne inú scenériu ponúka malebný záliv Vlyhadia s pieskovou plážou a morským môzeom, ktorého poklady nazbierali bratia Valsamidis. Hlavné mesto Pothia pozýva na prechádzky po promenáde s množstvom kaviarní a taverien a tiež do múzea dokumentujúceho históriu potápania na Kalymnose. Nielen v Pothii, ale aj v letoviskách každoročne pribúdajú taverny a bary, v ktorých domáci so srdečnosťou otvárajú dvere všetkým dovolenkárom. Známe letoviská na západnej strane ostrova ako Myrties, Massuri, Kantuni majú jednoducho tú správnu dovolenkovú vôňu a atmosféru.

Najturistickejším a najatraktívnejším letoviskom celého Kalymnosu je Massuri. Všetky domy sú terasovite postavené a majú nádherný výhľad na more a na protiľahlý ostrov Telendos. Celé Massuri je jedna hlavná cesta, od ktorej vedú schody dole na pláž alebo opačným smerom – k jednotlivým domom. Jeho dlhá piesková pláž miestami premiešaná s kamienkami poskytuje výborné možnosti pre vodné športy. Na Kalymnos turisti prichádzajú, aby spomalili svoj európsky rytmus v lenivom tempe tohto čarovného kúska zeme. Jeho vrchy a skaly poskytujú ideálne podmienky pre horolezectvo, a preto sem okrem turistov túžiacich po relaxe, každoročne prichádza aj množstvo milovníkov tohto športu. Kalymnos s obľubou navštevujú aj potápači, keďže patrí medzi najznámejšie potápačské lokality v Grécku.  

Ostrov aj jeho obyvatelia – či už trvalí alebo tí prechodní – sú pod ochranou patróna, ktorým je Agios Savas. Ten na všetko dozerá z výšin kláštora nad mestom. Jednodňový okružný výlet by mal povinnosťou; hoci celá cesta meria len okolo 30 km, je rozmanitá a tak počas každej zastávky objavíte niečo nové a za krátky čas vlastne spoznáte celý ostrov.    

Len 800 m delí ruch kalymnoského letoviska Myrties od pokoja rybárskej osady na Telendose. Jediná dedinka a prístav - to je zároveň celý ostrov. Autá ani motorky tu neexistujú, nie sú totiž potrebné. Asfaltová cesta je len v prístave a najvzdialenejšia ostrovná pláž je od prístavu vzdialená na 10 minút chôdze. V prístave je pár taverien, minimarket, bar a kaviareň. Usmievaví a priateľskí domáci, krásne neobjavené pláže, nedotknutá príroda, archeologické ruiny – no skrátka, raj na zemi!


Kalymnos v skratke:

• tradičný kalymnoský dom

• morské špongie

• tri múzeá

• citrusové údolie Vathi

• kláštor Agios Savas

• očarujúca Pothia

• raj pre horolezcov


TRANSFER

Po prílete na ostrov Kos približne 20 minútový transfer do prístavu Mastichari. Plavba trajektom na ostrov Kalymnos (asi 50 minút). Z prístavu Pothia transfer do vybraného letoviska. Kvôli nesúladu letového poriadku a cestovného poriadku trajektov môže byť ubytovanie na jednu noc poskytnuté na ostrove Kos.


Horolezectvo a potápanie sú neodmysliteľnou súčasťou ostrova Kalymnos. Preto ak ste fanúšikmi týchto športov, Kalymnos si určite zamilujete. Ak aj nie ste športovo založený, nevynechajte návštevu továrne na výrobu morských špongií, kde sa dozviete množstvo zaujímavostí z histórie a uvidíte ako sa špongie vyrábajú dodnes. Za návštevu stojí aj morské múzeum vo Vlyhadii. Úžasnú scenériu vám ponúkne zelené pomarančové údolie vo Vathi. Kalymnos je aj ostrovom jedinečných pláží – užite si slnenie na východnom pobreží na pláži Akti alebo sa vydajte na Telendos a jeho naturálne pláže. Vďaka skvelej polohe ostrova budete mať možnosť kedykoľvek sa vydať na lodný výlet a spoznávať okolité ostrovčeky – ako tip odporúčame Pserimos.  

 

MALÝ OKRUH OSTROVOM – výlet autobusom k najzaujímavejším miestam ostrova. Navštívite továrničku na výrobu špongií, múzeum folklóru a najvýznamnejší kláštor Agios Savas. Súčasne budete mať možnosť vychutnať si jedinečné výhľady na ostrov a okolie.

 

LENIVÝ DEŇ NA LODI – príjemný výlet loďou spojený s kúpaním a spoznávaním okolia. Preplávate pozdĺž ostrovčeka Pserimos. Nasleduje kúpanie a slnenie sa na nádherných plážach Vathi. Je to skvelý deň strávený relaxom na streche tradičnej drevenej lode.

 

LEROS – celodenný výlet loďou na ďalší dodekanézsky ostrov. Nalodíte sa v Myrties Jetty a za cca 25 minút ste na ostrove Leros. Aj keď je to ostrov podobný Kalymnosu, má vlastný jedinečný kolorit.

 

Kalymnos je preslávený potápaním a má tu svoje sídlo KALYMNOS DIVING CLUB. Naučte sa potápať s profesionálnymi inštruktormi a objavte tajomný podmorský svet, jedinečný pocit beztiaže a dýchanie pod vodou. Ak ste už certifikovaný – je čas na ďalšiu úroveň potápania. Diving club poskytuje rôzne druhy tréningov od rekreačného potápania až po profesionálny výcvik. Taktiež zabezpečujú výcvik potápania pre juniorov už od 10 rokov. Viac informácií nájdete na www.kalymnosdiving.com. Len pre zaujímavosť - na Kalymnose má svoje miesto aj moderná pretlaková hyperbarická komora.

 

aktuality a zaujímavosti
Hippokratov ostrov Hippokratov ostrov Čaká na to, aby sa opäť zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Otvára svoju náruč a víta spleť návštevníkov z rôznych kútov Európy.
Objavujte Krétu Objavujte Krétu Špeciálny program pre tých, ktorí chcú dôkladnejšie spoznať tento zaujímavý ostrov.
Spolu už 25 rokov Spolu už 25 rokov Už 25 rokov pre vás pripravujeme letecké aj autobusové zájazdy. Navštívte nás, radi vám s výberom pomôžeme.