vyhľadať zájazdy
Turecko

Turecko

Hlavné mesto: Ankara
Rozloha: 783 562 km2 
Počet obyvateľov: 78 785 548
Mena: Turecká líra (TL) 
Časový rozdiel: + 1 hod.

Turecko - krajina, v ktorej ruka v ruke kráča čaro orientu s európskou kultúrou. Symbolizujú ho nádherné pláže, ruiny homérovskej Tróje, mramorové stĺpy Efezu, úžasné minarety a mešity, belostné kaskády Pamukkale - to všetko nájdete v tejto úchvatnej krajine, tak veľmi podobnej tej z rozprávok Tisíc a jedna noc. Ak by sme mali načrtnúť obraz Turecka,  načrtli by sme reťazce hôr, nekonečnú step, úrodné nížiny, neuveriteľné sopečné útvary, divoké vodopády a čajové plantáže - lemované Čiernym, Egejským a Stredozemným morom. 

 

Ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi bolo Turecko v očiach Európana iba jednou z mnohých ázijských krajín. Avšak v poslednom období Turci dokázali zázraky – rozvoj ekonomiky výrazne napomohol budovaniu miest, letovísk, letísk, diaľnic či mostov. Dnes môžeme povedať, že tu existujú dve podoby jednej krajiny. Jedna na pobreží, s modernými luxusnými hotelmi a tá druhá vo vnútrozemí, kde život stále plynie podľa starého vzoru. Veľká časť šesťdesiatmiliónovej populácie žije v obrovských chaotických mestách. Ak nemáte špeciálny dôvod na ich návštevu, radšej ich obíďte. Zato na pobreží na vás čakajú výnimočné hotely postavené podľa najnovších trendov, hotely s nádherne dekorovanými izbami, bazény neobyčajných tvarov veľkosťou pripomínajúce menšie jazero, vodné parky so všetkými možnými atrakciami, aké si vedia predstaviť deti aj dospelí. Jedlo v Turecku je dobré, založené na čerstvej zelenine, rybách a ak nebudete požadovať bravčovinu, nájdete tu všetko ostatné. Prevažná väčšina prázdninových rezortov ponúka all inclusive alebo ultra all inclusive služby; areál je často obrovský, s viacerými reštauráciami, barmi a zónami pre rôzne druhy zábavy. Vybrať si môžete z bohatej ponuky výletov a k povinnostiam dovolenkára určite patrí aj návšteva bazáru. Dobre si obhliadnite vystavený pestrofarebný tovar a jednajte o cene. Ak nezjednávate, predávajúci vás nebude rešpektovať. Aspoň to skúste! Uvidíte, že nakoniec vo vás zvíťazí pocit spokojnosti a úspechu a to aj vtedy, ak zaplatíte toľko, čo od vás predavač žiadal na začiatku. Dovolenka v Turecku, to je dovolenka pre rodiny, pre dvojice, to je dovolenka pre všetkých.    

 

Prečo dovolenkovať v Turecku?

• lebo si môžete vybrať zo širokej ponuky all inclusive hotelov

• kvôli dobrým službám – počet zamestnancov hotela je v porovnaní  s počtom klientov vysoký

• pretože sezóna je dlhá – počasie v apríli, máji aj októbri je horúce a ceny príjemne nízke

• ak máte radi jahňacie špeciality, tak potom aj kvôli nim

• kvôli osviežujúcemu sladkému čaju a pravej tureckej káve – dostanete ich takmer všade  

• kvôli neuveriteľne sladkým maškrtám plným sirupu a medu

• aby ste spoznali aj vnútrozemie, kde ešte život nezasiahli európske vplyvy 

• kvôli originálnym tureckým kúpeľom

• aby ste zabavili pri profesionálnych animačných programoch – ich aktéri často podávajú obdivuhodné herecké výkony

 

Istanbul

(Modrá mešita, Hagia Sophia - Chrám svätej múdrosti, Palác Topkapi s nádhernými pokladmi, Egyptský bazár, Hippodrom, Galata)

Ankara

(Mešita Arslanhane Camii, Rímsky chrám, Rímske kúpele z 3. storočia, Juliánov stĺp, Atatürkovo mauzóleum, Augustov chrám)

Antalya

(Hadrianov oblúk, minarety Kesik a Yivli, Veža Hidirlik Kule)

Milétos

(divadlo, mohutná pevnosť z 8. stor., palác sv. Michala, Aténin chrám, bazilika)

Efez

(Antické vykopávky, Chrám bohyne Artemis - jeden zo 7 divov sveta)

Bospor

(prieliv medzi Európou a Áziou), Trója (Mytologické miesto, Trójsky kôň)

Hierapolis

(Amfiteáter, Pohrebisko Necropolis, Apolónov chrám, Pamukkale - biele sintrové jazierka v terasovitom usporiadaní, termálne kúpele)

Pergamon

(Diov oltár, Vykopávky divadla z helénskej doby)

Pre občanov Slovenskej republiky, držiteľov pasu SR, platí od 23.8.2013 bezvízový styk na turistický pobyt v trvaní do 90 dní. Každý občan SR vrátane detí musí mať vlastný cestovný pas, vstup na občiansky preukaz nie je možný.

Odporúčaná platnosť cestovného pasu v zmysle platnej legislatívy musí byť minimálne 6 mesiacov od vstupu na územie Turecka.


  V cestovnom doklade musí byť dostatok voľného miesta na udelenie vstupných a výstupných pečiatok, udeľovaných orgánmi hraničnej a pasovej kontroly (aspoň 2 voľné strany). Žiadame Vás, aby ste si skontrolovali platnosť svojho cestovného dokladu. Podrobné informácie nájdete na www.mzv.sk.


aktuality a zaujímavosti
Výstava v Berlíne Výstava v Berlíne Na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu sa tento rok prezentovalo 186 krajín.
Objavujte Krétu Objavujte Krétu Špeciálny program pre tých, ktorí chcú dôkladnejšie spoznať tento zaujímavý ostrov.
Hippokratov ostrov Hippokratov ostrov Čaká na to, aby sa opäť zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Otvára svoju náruč a víta spleť návštevníkov z rôznych kútov Európy.