vyhľadať zájazdy
Turecko

Turecko

Hlavné mesto: Ankara
Rozloha: 783 562 km2 
Počet obyvateľov: 78 785 548
Mena: Turecká líra (TL) 
Časový rozdiel: + 1 hod.

Turecko - krajina, v ktorej ruka v ruke kráča čaro orientu s európskou kultúrou. Symbolizujú ho nádherné pláže, ruiny homérovskej Tróje, mramorové stĺpy Efezu, úžasné minarety a mešity, belostné kaskády Pamukkale - to všetko nájdete v tejto úchvatnej krajine, tak veľmi podobnej tej z rozprávok Tisíc a jedna noc. Ak by sme mali načrtnúť obraz Turecka,  načrtli by sme reťazce hôr, nekonečnú step, úrodné nížiny, neuveriteľné sopečné útvary, divoké vodopády a čajové plantáže - lemované Čiernym, Egejským a Stredozemným morom. 

 

Ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi bolo Turecko v očiach Európana iba jednou z mnohých ázijských krajín. Avšak v poslednom období Turci dokázali zázraky – rozvoj ekonomiky výrazne napomohol budovaniu miest, letovísk, letísk, diaľnic či mostov. Dnes môžeme povedať, že tu existujú dve podoby jednej krajiny. Jedna na pobreží, s modernými luxusnými hotelmi a tá druhá vo vnútrozemí, kde život stále plynie podľa starého vzoru. Veľká časť šesťdesiatmiliónovej populácie žije v obrovských chaotických mestách. Ak nemáte špeciálny dôvod na ich návštevu, radšej ich obíďte. Zato na pobreží na vás čakajú výnimočné hotely postavené podľa najnovších trendov, hotely s nádherne dekorovanými izbami, bazény neobyčajných tvarov veľkosťou pripomínajúce menšie jazero, vodné parky so všetkými možnými atrakciami, aké si vedia predstaviť deti aj dospelí. Jedlo v Turecku je dobré, založené na čerstvej zelenine, rybách a ak nebudete požadovať bravčovinu, nájdete tu všetko ostatné. Prevažná väčšina prázdninových rezortov ponúka all inclusive alebo ultra all inclusive služby; areál je často obrovský, s viacerými reštauráciami, barmi a zónami pre rôzne druhy zábavy. Vybrať si môžete z bohatej ponuky výletov a k povinnostiam dovolenkára určite patrí aj návšteva bazáru. Dobre si obhliadnite vystavený pestrofarebný tovar a jednajte o cene. Ak nezjednávate, predávajúci vás nebude rešpektovať. Aspoň to skúste! Uvidíte, že nakoniec vo vás zvíťazí pocit spokojnosti a úspechu a to aj vtedy, ak zaplatíte toľko, čo od vás predavač žiadal na začiatku. Dovolenka v Turecku, to je dovolenka pre rodiny, pre dvojice, to je dovolenka pre všetkých.    

 

Prečo dovolenkovať v Turecku?

• lebo si môžete vybrať zo širokej ponuky all inclusive hotelov

• kvôli dobrým službám – počet zamestnancov hotela je v porovnaní  s počtom klientov vysoký

• pretože sezóna je dlhá – počasie v apríli, máji aj októbri je horúce a ceny príjemne nízke

• ak máte radi jahňacie špeciality, tak potom aj kvôli nim

• kvôli osviežujúcemu sladkému čaju a pravej tureckej káve – dostanete ich takmer všade  

• kvôli neuveriteľne sladkým maškrtám plným sirupu a medu

• aby ste spoznali aj vnútrozemie, kde ešte život nezasiahli európske vplyvy 

• kvôli originálnym tureckým kúpeľom

• aby ste zabavili pri profesionálnych animačných programoch – ich aktéri často podávajú obdivuhodné herecké výkony

 

Istanbul

(Modrá mešita, Hagia Sophia - Chrám svätej múdrosti, Palác Topkapi s nádhernými pokladmi, Egyptský bazár, Hippodrom, Galata)

Ankara

(Mešita Arslanhane Camii, Rímsky chrám, Rímske kúpele z 3. storočia, Juliánov stĺp, Atatürkovo mauzóleum, Augustov chrám)

Antalya

(Hadrianov oblúk, minarety Kesik a Yivli, Veža Hidirlik Kule)

Milétos

(divadlo, mohutná pevnosť z 8. stor., palác sv. Michala, Aténin chrám, bazilika)

Efez

(Antické vykopávky, Chrám bohyne Artemis - jeden zo 7 divov sveta)

Bospor

(prieliv medzi Európou a Áziou), Trója (Mytologické miesto, Trójsky kôň)

Hierapolis

(Amfiteáter, Pohrebisko Necropolis, Apolónov chrám, Pamukkale - biele sintrové jazierka v terasovitom usporiadaní, termálne kúpele)

Pergamon

(Diov oltár, Vykopávky divadla z helénskej doby)

Pre občanov Slovenskej republiky, držiteľov pasu SR, platí od 23.8.2013 bezvízový styk na turistický pobyt v trvaní do 90 dní. Každý občan SR vrátane detí musí mať vlastný cestovný pas, vstup na občiansky preukaz nie je možný.

Odporúčaná platnosť cestovného pasu v zmysle platnej legislatívy musí byť minimálne 6 mesiacov od vstupu na územie Turecka.


  V cestovnom doklade musí byť dostatok voľného miesta na udelenie vstupných a výstupných pečiatok, udeľovaných orgánmi hraničnej a pasovej kontroly (aspoň 2 voľné strany). Žiadame Vás, aby ste si skontrolovali platnosť svojho cestovného dokladu. Podrobné informácie nájdete na www.mzv.sk.


aktuality a zaujímavosti
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.
Mamma Mia 2 Mamma Mia 2 Premiéra muzikálu Mamma Mia 2 v bratislavskej Eurovei.
Z našich infociest - Grécko Z našich infociest - Grécko Chalkidiki, Magnesia a Skopelos. Aj na tieto krásne miesta môžete s nami cestovať autobusom.