vyhľadať zájazdy
Kasos

Kasos je miestom, kde človek vypne, dobije si baterky, kde nájde absolútny relax, kde sa dá v pokoji čítať, snívať a inšpirovať sa!

Kasos je ostrovom kapitánov a vlastníkov lodí, ostrov s dlhou históriou, ktorý podľa Homéra zohral svoju rolu aj v Trójskej vojne. Počas Tureckej okupácie bol Kasos dostatočne rozvinutým ostrovom z komerčného aj námorníckeho hľadiska a značne prispel svojou flotilou k oslobodeniu Grécka od Turkov. Bol to prvý ostrov, ktorý vyhlásil svoju nezávislosť počas revolúcie. Odpoveďou bola zúrivá pomsta pašu Mehmeta Aliho, ktorý sem zaslal svoje vojsko v roku 1824. Ostrov bol prakticky celý vypálený a väčšina jeho obyvateľstva vyvraždená. Mementom tejto tragickej udalosti je obrovský kríž s gréckou vlajkou postavený v ľavej strane prístavu Fri.

Ostrovania sa však otriasli a išli ďalej. Značná časť obyvateľstva v rokoch medzi 1930-1940 emigrovala do Egypta, kde sa podieľali na budovaní Suezského prieplavu.

Dnes je Kasos oázou pokoja, miestom, kde sa čas prakticky zastaví, alebo plynie veľmi pomaly. Na tomto ostrove každý spomalí, naozaj sa nemáte kam ponáhľať, v rámci hlavného mesta Fri je všetko blízko, aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá. Treba sa úplne poddať vlastnému tempu ostrova!

Ostrov má divoký ráz, je tu len 60 km ciest s množstvom serpentín, určité časti nepokrýva ani telekomunikačný signál a pôda je taká nehostinná, že sa tu neurodí vôbec nič. Miestna ekonomika je založená na rybárstve – čerstvé ryby za výhodné ceny ponúka každá reštaurácia. Na ostrove je viac ako 100 kaplniek a 4 kláštory. Najväčším a najkrajším je kláštor Agios Georgios. Ak budete jazdiť po ostrove a uvidíte nejakú kaplnku alebo kláštor, kľudne si otvorte bráničku, ktorá je zavretá – je to povolené. Kúpte si sviečku, zapáľte ju a do knihy položenej vedľa oltára napíšte svoje meno, krajinu z ktorej pochádzate a dátum, kedy ste kaplnku navštívili. Keď sem zavítajú mnísi alebo kňaz, pomodlia sa za všetkých, ktorých mená v knihe nájdu.


REŠTAURÁCIE, PLÁŽE

Hlavné mesto Fri bolo postavené v zálive Bouka, kde kotvia malé rybárske loďky. Nájdete ju asi 100 m od centrálneho, veľkého prístavu. Bouka je jednou z najmalebnejších častí ostrova s pôvodnými, farebnými domčekmi, kde dnes funguje niekoľko kaviarní a reštaurácií. Odporúčame tu reštauráciu Apaggio, ktorú prevádzkuje sympatický pán Jorgos Kambouris. Ďalšia dobrá reštaurácia vo „veľkom“ prístave je Mylos, kde okrem rýb nájdete aj autentické miestne varené jedlá.

Pôvodným prístavom ostrova vzdialeného asi 800 m od terajšieho prístavu bol Emporios, kde dnes nájdete najkrajšiu pieskovú pláž (organizovaná počas leta, s ležadlami a slnečníkmi) pod rovnakým menom. Aj tu nájdete skvelú psarotavernu Emborios so skvelými špecialitami pripravovanými z čerstvých plodov mora.

Ďalšou organizovanou pieskovou plážou, na ktorú sa dostanete od prístavu Bouka smerom k letisku, je Ammoua, vzdialená približne 3 km. Nájdete tu snack bar a ležadlá, slnečníky počas hlavnej letnej sezóny.

V severnej časti ostrova sa nachádza prírodná, neorganizovaná kamienkovo-štrková pláž Helatros, ktorá je dokonale chránená pred vetrom.

Za ikonickú pláž sa považuje aj tá na protiľahlom ostrove Armathia, ktorá sa vyznačuje bielym pieskom a tyrkysovým morom a vyzerá presne ako tie na Karibiku. Počas leta sem zvyknú organizovať prevoz člnmi z prístavu na 2-3 hodiny, nakoľko tam nie je žiadna infraštruktúra a ani len jediný strom poskytujúci tieň.


UDALOSTI

Na ostrove sa počas leta organizujú rôzne oslavy na počesť svätých – najväčšia oslava je 15. augusta – Panagia, 17. júla sa oslavuje Svätý Spyridon, 2. septembra Agios Mammas, 14. septembra sa oslavuje Svätý Kríž. Najväčšou udalosťou na ostrove je však 3-dňová oslava na počesť holokaustu, ktorú ostrovania každoročne usporadúvajú 7. júna.


MIESTNA INFRAŠTRUKTÚRA

Auto si na niekoľko dní môžete požičať priamo v prístave – možno vás rovno oslovia pri vystúpení z trajektu, ak nie – jednoducho sa opýtajte na „car rental“ – na jeden-dva dni bohato postačí. Na ostrove je jedna čerpacia stanica, medzi Fri a obcou Panagia. V centre hlavného mesta nájdete v tesnej blízkosti dva menšie supermarkety, jednu pekáreň, jednu cukráreň, obchod s ovocím a zeleninou a 2-3 obchodíky so suvenírmi. V prístave Bouka nájdete okrem spomínaných reštaurácií aj tri pekné kaviarne.


TRANSFER

Po prílete na ostrov Karpathos krátky transfer do hlavného mesta Pigadia, odtiaľ plavba na ostrov Kasos. Kvôli nesúladu letového poriadku a cestovného poriadku trajektov sa môže v ojedinelých prípadoch vyskytnúť ubytovanie na jednu noc na Karpathose.

aktuality a zaujímavosti
Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu na sezónu 2019 sa tohto roku konala 12. októbra v netradičnej atmosfére.
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.
Mamma Mia 2 Mamma Mia 2 Premiéra muzikálu Mamma Mia 2 v bratislavskej Eurovei.