vyhľadať zájazdy


Peloponéz

Peloponéz je dobre utajený grécky klenot, ktorý vlastne ešte len  čaká na svoje objavenie. Ale tí, ktorí ho už raz navštívili, sa sem neustále  vracajú. Najväčší grécky polostrov s rozlohou viac než 21 400 km2 toho totiž ponúka oveľa viac, ako sa dá  stihnúť pozrieť počas jedinej dovolenky. Nádherné pláže, čistučké more, vysoké hory, úžasné historické pamiatky a nekonečné sady olivovníkov...  

 

Polostrov dostal svoje meno po mýtickom kráľovi Pelopsovi. Hoci  Peloponéz v preklade znamená „Pelopsov ostrov“, až umelo vytvorený Korintský prieplav z neho vlastne prakticky ostrov aj vytvoril. Mýtami popretkávaná história je pre túto oblasť veľmi dôležitá:  iste sa nenájde nikto, kto by nepočul o Sparte, Korinte, Mykénach, Epidaurose či Olympii. Významné mykénske obdobie tu pripomína celá rada pamiatok a vykopávok. V 1. tisícročí p. n. l. Sparta dokonca porazila Atény počas peloponézskych vojen. Neskôr tu vládli Rimania, Arabi, Benátčania, Turci. Posledné dva spomenuté národy viedli medzi sebou neľútostné boje o strategicky veľmi výhodne ležiaci Peloponéz - možno aj preto tu Turci vládli „len“ necelých sto rokov oproti iným okupovaným miestam v Grécku.

Novodobí „dobyvatelia“ v podobe letných návštevníkov samozrejme historické miesta navštevujú s radosťou, ale ešte radšej sa zameriavajú na kúpanie, slnenie, dobrú kuchyňu a nočný život. Aj keď sa tu turizmus rozvíja už dlhé roky, nedá sa hovoriť o žiadnych masách turistov. Najznámejším letoviskom Peloponézu je Tolo,  letovisko blízko historického mesta Nafplio. Kedysi to bola malá rybárska dedina, avšak dnes sa Tolo cez leto niekoľkonásobne rozrastá vďaka prílivu turistov. Nájdete tu všetko potrebné pre pohodové dni strávené na pláži aj aktívny nočný život pod žiarou hviezd. Dedinka Drepano blízko Tola so slávnou plážou Plaka sa vyznačuje aj produkciou pomarančov a mandarínok. Rastie tu množstvo takýchto stromov, bez obáv sa môžete obslúžiť a natrhať si čerstvé ovocie, nikto vám nič nepovie. Keď už budete v tejto oblasti, rozhodne sa choďte pozreiť do Nafplia; len ťažko sa hľadajú slová, ktoré by ho výstižne opísali - skrátka, treba ho vidieť. Bývalo prvým hlavným mestom Grécka a dnes oprávnene patrí medzi najkrajšie mestá tejto nádhernej krajiny. 


V juhozápadnej časti Peloponézu leží Kalamata. Meno tomuto mestu dali olivy „Kalamata“ – druh, ktorý je na celom svete považovaný za ten najkvalitnejší a najlepší. Spolu s figami a pomarančami predstavujú hlavný vývozný produkt Peloponézu. O modernej Kalamate sa hovorí asi tak posledných 200 rokov, ale súčasnú podobu mesto získalo prakticky až v r. 1986. Vtedy obrovské zemetrasenie zničilo časť starého mesta a všetko bolo  postavené resp. zrekonštruované do súčasnej podoby. Z mesta sa stal dôležitý exportný prístav. Predurčila ho k tomu jeho výhodná poloha uprostred širokého zálivu, medzi polostrovmi Messinia a Mani, na úpätí hory Taygetos, ktorá sa vypína až do výšky 2 404 m. V minulosti sa odtiaľto vyvážali rozličné poľnohospodárske produkty a rozvinul sa tu obchod, vďaka ktorému tu vznikla druhá najstaršia obchodná komora v Stredomorí. Dnes má Kalamata 60 000 obyvateľov, pekné staré mesto a dobudovanú novú časť. Na mesto dohliada hrad z 13. stor. a je tu aj niekoľko pravoslávnych kostolov. Za zmienku stojí napríklad kláštor Kalograion, známy tkaním hodvábu. Nájdete tu aj rôzne múzeá (archeologické, folklórne, železničné, moderného umenia, atď.). Mesto ožíva hlavne večer, keď sa prebúdzajú k životu kaviarne, taverny, bary či už v starom meste, na hlavnom námestí, alebo na atraktívnej prímorskej promenáde dlhej cca 4 km, ktorá je upravená aj pre cyklistov.  Nové luxusné hotely vyrástli na východnej pláži a turisti majú takto možnosť kombinovať dovolenku pri mori s pobytom v meste.

 

Neďaleko Kalamaty, cca 30 km na juhozápad, leží dedinka Petalidi, kde život ubieha pokojnejším tempom a siesta je najobľúbenejšou časťou dňa. Na námestí posedávajú miestni pri svojom obľúbenom frappé a pozorujú život naokolo. Je tu niekoľko obchodov, reštaurácie, kaviarne. Sú tu aj krásne pláže s výhľadom na protiľahlý polostrov Mani. Cestou ďalej na juh sa aspoň na chvíľu zastavte v malebnom, amfiteátrovite postavenom mestečku Koroni. Domy sú krásne farebné, uličky úzke, prístav si žiada ďalšie a ďalšie fotografie. Vynechať obed v jednej z miestnych taverien by bola určite chyba!

 

Cesta ešte južnejšie vás zavedie do letoviska Finikounda. Toto sympatické mestečko postavené okolo malého prístavu má dostatok možností na nákupy ale aj niekoľko štýlových plážových barov, originálnych a tradičných taverien. Všetko však v takom množstve, aby nebola narušená pokojná atmosféra mestečka. Čo ale turistov priťahuje najviac, sú tunajšie nádherné pieskové pláže ocenené Modrou vlajkou, napr. Anemomilos alebo Louts. A keby vás už omrzeli pláže, neďaleko je napríklad hrad Methoni alebo malé historické mestečko Pilos s palácom Nestora. Ten stráži Navarinskú zátoku, ktorá bola svedkom Bitky pri Navarine počas gréckej vojny za nezávislosť v roku 1827.  


Peloponéz v skratke:


• antické divadlo Epidauros s imoriadnou akustikou

• Mykény a slávna hrobka kráľa Agamemnóna

• očarujúce Nafplio

• prebádajte oblasť Mani

• pozrite si kláštory v údolí Neda

• doprajte si nákupný deň v Kalamate, nájdete tu všetky grécke značky za dobré ceny


Dĺžka dopravy autobusom z Bratislavy do letoviska Tolo je 30 hod.  


Naše odporúčania a výlety

Kvôli rozľahlosti polostrova Peloponéz sa naše odporúčania vzťahujú v prvom rade na región Messinia. Pokiaľ milujete históriu, určite nevynechajte návštevu antického Mistrasu, ktorý je súčasťou dedičstva UNESCO. A keď ste už tam, do antickej Sparty to máte iba na skok. Aspoň jednu cestu autom však absolvujte po starej ceste, cez pohorie Taygetos. Otvoria sa vám priam neskutočne krásne panoramatické výhľady. Táto oblasť sa vyznačuje aj vhodnými podmienkami pre horolezcov alebo milovníkov horskej cyklistiky. Rozhodne odporúčame aj návštevu dedinky Pilos a Navarinskej zátoky. Na konci zátoky sa vypína hrad Navarino a v neďalekej prírodnej rezervácii Limni Divariou našli svoj domov vzácne endemické druhy vtákov, rýb a plazov. Najznámejšia pláž oblasti Messinia – Voidokilia Beach tiež stojí za návštevu. Pri potulkách polostrovom nevynechajte ani mestá Methoni a Koroni s ich pamiatkami a skvelou miestnou gastronómiou. Pokiaľ by ste túžili po osviežení v sladkej vode, vyberte sa k vodopádom Polylimnio. A čo sa týka pláží – kamkoľvek sa vyberiete, vždy na nejakú natrafíte. Malé, veľké, pieskové, kamienkové, organizované, opustené. K tomuto všetkému pridajte rôzne odtiene farby mora – od sýtomodrej až po tyrkysovú. Nasadnite do auta a objavujte!

 

Olympia - 59€

Patrí medzi hlavné a najznámejšie antické pamiatky. Je miestom zrodu Olympijských hier. Slávna socha boha Dia sa bohužiaľ pre súčasnosť nezachovala, ale patrila medzi Sedem divov sveta. Dodnes práve v Olympii začína svoju púť olympijský oheň, ktorý sprevádza aj novodobé olympijské hry.

 

Atény - 79€

Peloponéz má okrem iného aj vynikajúcu polohu pre návštevu jedného z najznámejších a najstarších miest Európy - Athén. Miesto kultúry, filozofie a zrodenia demokracie. Navštívite Akropolu a Archeologické múzeum a uvidíte aj ďalšie unikátne svetové pamiatky, ktoré sa zachovali tisícky rokov a ktoré sú každoročne predmetom záujmu miliónov návštevníkov.

 

Kalamata cez deň - 43€


Plavba loďou - 59€, z Kalamaty 47€


Deti vo veku 2-11,99 r. majú zľavu 50%


 

VÝLETY V časti TOLO


Nafplio v noci – 10 € / dieťa do 12 r. 5 €


Lodný výlet s BBQ – 33 € / dieťa do 12 r. 20 €


Ostrovy Hydra & Spetses – 34 € / dieťa do 12 r. 17 €


Atény – 35 € / dieťa do 12 r. 25 € + 20 € vstupné na Akropolu


Olympia – 40 € / dieťa do 12 r. 25 € 

 

aktuality a zaujímavosti
Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu na sezónu 2019 sa tohto roku konala 12. októbra v netradičnej atmosfére.
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.
Mamma Mia 2 Mamma Mia 2 Premiéra muzikálu Mamma Mia 2 v bratislavskej Eurovei.