vyhľadať zájazdy


Slovensko

Slovensko

Hlavné mesto: Bratislava
Rozloha: 49 036 km²
Počet obyvateľov: 5,414 miliónov
Mena: Euro
Slovensko. Malá veľká krajina. Na malom území sa nachádzajú nádherné mestá, početné hrady a zámky, kaštiele so zaujímavou históriou, no najväčším bohatstvom je príroda s viac ako 6000 jaskyňami, 9 národnými parkami, 14 chránenými krajinnými oblasťami, 1087 prírodnými rezerváciami, no nájdete tu aj mnoho prírodných pamiatok a chránených areálov. V jednej z najmenších krajín Európy a priamo v jej srdci sa nachádza okrem spomínaných pokladov aj vyše 123 termálnych prameňov, z ktorých sa väčšina využíva na rekreačné účely.


Bratislava – hlavné mesto Slovenska ležiace na našej najmohutnejšej rieke Dunaj. Majestátny Bratislavský hrad  patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky hlavného mesta, podobne ako Dóm sv. Martina, Stará radnica, Primaciálny palác, Michalská brána, Grassalkovičov palác, Mirbachov palác, Dom u dobrého pastiera, či neďaleký Hrad Devín a Slavín.


Žilina – jej historické centrum prešlo pred pár rokmi vkusnou rekonštrukciou vďaka čomu sa stalo jedným z najkrajších miest na Slovensku. Tvoria ho Mariánske námestie, Kostol Najsvätejšej Trojice, Námestie Andreja Hlinku a priľahlé uličky.


Trenčínu dominuje Trenčiansky hrad, ktorý bol sídlom Matúša Čáka Trenčianskeho. Veľmi dôležitým historickým monumentom je nápis vytesaný do skaly pod hradom, ktorý pochádza z roku 179 a hlása víťazstvo Rímskej légie nad Germánmi.


Oravský podzámok sa považuje za najkrajší zámok na Slovensku. Je to miesto, na ktorom sa točilo viacero filmov a rozprávok.


Banská Bystrica je mesto obklopené lesmi Nízkych Tatier, čo z Banskej Bystrice robí obľúbenú zimnú destináciu prevažne medzi lyžiarmi. Má krásne zrekonštruované historické centrum mesta.


Banská Štiavnica je slávne banícke mesto Slovenska (UNESCO). Nad mestom sa vypína Štiavnická kalvária s barokovým kostolom. Najviac turistov priťahuje hlavná ulica Andreja Kmeťa, ktorá sa začína na Radničnom námestí a pokračuje do dolnej časti mesta so zvonicou, radnicou, kostolom sv. Kataríny. Na námestí sv. Kataríny stojí zaujímavé barokové súsošie a nad námestím stojí Starý zámok. Oproti sa nachádza Nový zámok a mal účel ochrany pred Turkami. Okrem pamiatok na námestí sa v Banskej Štiavnici nachádza aj prírodné banské múzeum – skanzen v baniach.    


Kremnica je zlatým mestom Slovenska, v ktorého okolí sa po stáročia ťažilo zlato, z ktorého sa razili známe kremnické dukáty. V meste sa nachádza mnoho technických pamiatok z obdobia ťažby zlata ako napríklad: dômyselný systém 3 dedičných štôlní slúžiacich na odvodňovanie baní, historické ťažobné šachty.

Čestné miesto v histórii patrí Mincovni, ktorá patrí k najstarším podnikom svojho druhu na svete a je jednou z mála, ktoré fungujú dodnes. Dnes sa tu razia slovenské euromince. Ďalšími pamiatkami sú: areál mestského hradu s kostolom sv. Kataríny. Neďaleko mesta sa nachádza kalvária s kostolom sv. Jána Krstiteľa na Kremnických baniach, blízko ktorého je situovaný geografický stred Európy.   


Vysoké Tatry - najvyššie pohorie Slovenska. Dlhé roky patria medzi populárne miesta pre zimnú lyžovačku alebo letnú turistiku pre mnohých domácich ale aj zahraničných turistov. Vďaka čistému vzduchu a nádhernej prírode sú aj vhodným kúpeľným a relaxačným miestom.

Medzi ich najkrajšie, najviac obľúbené a navštevované miesta patrí Štrbské pleso, ktoré je najvyššie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou 1329 m n.m. Pri návšteve netreba vynechať ani Popradské a Skalnaté pleso, Hrebienok, či Zelené pleso, ktoré sa považuje za jedno z najromantickejších miest v okolí.


Poprad má krásne historické centrum, ktoré sa sústreďuje na priestor okolo vretenovitého Námestia sv. Egídia. Námestie ohraničuje radová zástavba prevažne barokových a klasicistických meštianskych domov z 18. a 19. storočia. Dominantou mesta je ranogotický rímskokatolícky Kostol sv. Egídia z 13. storočia. Návštevníci Popradu by nemali obísť Podtatranské múzeum, ktoré im prostredníctvom svojich expozícií pomôže lepšie spoznať podtatranský región. Tatranská galéria vo svojom depozite vlastní cenné umelecké diela popredných domácich a zahraničných  maliarov, sochárov a výtvarníkov. V budove „starej elektrárne“ uskutočňuje náročné projekty a prezentácie súčasného umenia. Zaujímavá je aj časť mesta Poprad Spišská Sobota, ktorá bola po stáročia najbohatším z piatich hornospišských miest. Spišská Sobota dnes predstavuje jeden z najlepšie zachovaných stredovekých urbanistických celkov Slovenska, ktorý je od roku 1953 mestskou pamiatkovou rezerváciou. Určite odporúčame navštíviť Aquacity Poprad a zregenerovať sa. 


Kežmarok sa označuje za druhé najdôležitejšie mesto Spiša a nachádza sa tu komplex vzácnych kultúrno-historických pamiatok. Jednou z najvzácnejších je drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý je jeden z 5 zachovaných kostolov svojho druhu v strednej Európe, pôvodne stavaný bez použitia klinca. Od roku 2008 je zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za zmienku tiež stojí  Evanjelické lýceum, ktoré je unikátom s najväčšou historickou školskou knižnicou v strednej Európe. Leží v nej 150 tisíc zväzkov kníh a aj 53 prvotlačových kníh, ktoré boli vytlačené od vynájdenia kníhtlače v roku 1500. Historická časť mesta Kežmarok sa rozprestiera na Hlavnom a Hradnom námestí, ktoré na seba pozvoľne naväzujú. Historická časť má tvar trojuholníka. Na jednom okraji je evanjelická časť s kostolmi a lýceom, na opačnom konci stojí Kežmarský hrad. Kostolné námestie s kostolom sv. Kríža sa nachádza uprostred historickej časti medzi hradom a evanjelickými budovami. Pri prehliadke historickej časti Kežmarku uvidíte radnicu a vedľa nej redutu. Radnica v 16.storočí vyhorela a na jej mieste dali postaviť novú radnicu v renesančnom slohu. Klasicistická budova reduty vznikla v roku 1818. Nachádza sa v nej mestská knižnica a kino. V centre Kežmarku vás upútajú ulice s meštianskymi domami a typickými vysokými strechami. Na Hlavnom námestí sa v dome č. 55 nachádza expozícia meštianskej bytovej kultúry. Historické jadro Kežmarku končí hradom, ktorý je dominantou mesta.


Stará Ľubovňa má nádherný hrad aj skanzen, ktorý približuje návštevníkom život na dedine. Verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. Ľubovniansky hrad pôvodne slúžil ako strážca severnej hranice Uhorska, počas 360 rokov bol sídlom správcov zálohovaného územia časti Spiša Poľsku. Najväčšmi sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uschované i poľské korunovačné klenoty. Výraznými prestavbami v 16. a 17.storočí sa zmenil na veľkú renesančnú pevnosť. Prekrásna aleja v podhradí a blízky skanzen s hodnotným dreveným kostolom iba dotvárajú osobitnú atmosféru hradu Ľubovňa.


Levoča je jedno z najstarších a historicky najdôležitejších miest na Slovensku. Má zaujímavý hlavný vstup do mesta, ktorým je Košická brána. Mestskú pamiatkovú rezerváciu, patriacu pod ochranný štít UNESCA, ohraničuje opevnenie, ktorého počiatky siahajú do trinásteho storočia. V Levoči sú známe pamiatky ako Thurzov dom, radnica, až nakoniec Chrámu svätého Jakuba. Najväčší drevený gotický chrám na svete z rúk Majstra Pavla, aj najväčšie gotické námestie na Slovensku krášlia niekdajšie slobodné kráľovské mesto. Osobitou zaujímavosťou v Levoči je legendárna Levočská biela pani a  klietka hanby. „Hlavné mesto spišských Sasov“ – Levoča – patrila medzi najvýznamnejšie slobodné kráľovské mestá Uhorska. Tu budeme obdivovať historické centrum, nám. Majstra Pavla, Radnicu, Vážnicu, Kostol sv. Jakuba s jedinečným  dielom majstra Pavla - hlavným oltárom, ktorý sa radí medzi najväčšie oltáre na svete. Najvyšší drevený oltár na svete (18,6 metrov) vyrobený Majstrom Pavlom z Levoče v rokoch 1507-1517. Nad mestom, na najstaršom pútnickom mieste na východnom Slovensku – Mariánskej hore, sa každoročne koná známa katolícka púť, ktorej sa v roku 1995 zúčastnil aj Ján Pavol II.


Spišský hrad (UNESCO) je najväčší hradný stredoveký komplex v strednej Európe, ktorý už v 13. storočí nazývali spišskí Sasi „Zipser Haus“. Travertínové kryštalické bridlice slúžili pre výstavbu Spišského velikána. Jeho mohutnosť je úchvatná, zaberá viac ako 41 tisíc m². Počas 600 rokov bol neustále dostavovaný, až v konečnom dôsledku bol prestavaný na prepychové renesančné sídlo. Nanešťastie v roku 1780 hrad zničil požiar, odkedy sa postupom času menil na podobu zrúcaniny, ako ho poznáme dnes. Nádvorie ohraničuje hradba, v rámci ktorej nachádzajú útočisko rôzne živočíchy - syseľ pasienkový. Podľa ochranárov tam majú vynikajúce podmienky, postupne sa usadili aj za hradbami. Spišský hrad obýva približne 40 jedincov.  Spišský hrad prekonal nejeden vpád, hovorieva sa, že nikdy nebol dobytý. Dejiny hradu siahajú až do 11. až 12. storočia. Okolo tretiny 13. storočia vzniká dnešná kruhová veža, románsky palác a iné časti horného hradu. Hrad sa týči na kamennom brali, odkiaľ sa nám zdá, že všetko navôkol je na dosah ruky. Len zo samotného hradu vidíme jeho nádhernú polohu i krásnu architektúru, pre ktorú sa oplatí vynaložiť sily na výstup na hrad. Z hradu sa vám naskytne pekný výhľad na blízke Spišské Podhradie a Spišskú Kapitulu, sídlo spišského biskupstva.


Žehra sa pýši gotickým kostolíkom Ducha svätého zo 14. storočia s interiérom zdobeným freskami. Zachovalosť týchto pamiatkových súborov spolu s okolitým prírodným rámcom travertínového územia národnej prírodnej rezervácie Dreveník vytvára ojedinelý celok. V krásnom gotickom kostole v Žehre si pozriete nástenné maľby s jedinečnými výjavmi.


Košice sa pýšia jedným z najzachovalejších historických mestských centier na Slovensku. Panoramatický výhľad na mesto sa vám naskytne z Vyhliadkovej veže, neďaleko ktorej je od nej košická ZOO. Nájdete v nej aj známy DinoPark plný pravekých zvierat v životnej veľkosti vhodne zasadených do lesa, čo vytvára dojem pralesa.


Bardejov má bohatú históriu či kultúru a rovnako sa môže pochváliť aj titulom jedného z najkrajších miest na celom Slovensku (UNESCO). Pýši sa krásnym Radničným námestím s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia s gotickou trojloďovou bazilikou a s bývalou mestskou radnicou. Okolo mesta je postavené zaujímavé opevnenie, ktoré patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam z miest celej Európy. Ak máte radi relax určite by ste nemali vynechať ani návštevu Bardejovských kúpeľov známych predovšetkým kvôli liečivým minerálnym prameňom.


Spišská Nová Ves je mestskou pamiatkovou zónou s množstvom historicky cenných objektov a má tzv. „sedem divov“:  Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, najdlhšie šošovkovité námestie v Európe, secesnú budovu Reduty, Provinčný dom s Levočskou bránou, Radnicu, Spišský trh, mozaiku v Chráme Premenenia Pána. Má neuveriteľne rozsiahle námestie šošovkového tvaru a veľký farský kostol a galériou kamenných gotických reliéfov na svorníkoch klenby.


V obci Markušovce sa nachádza areál renesančnej a rokokovej svetskej architektúry s kaštieľom, kde je múzeum interiérov a klávesových hudobných nástrojov. Markušovce sú starou historickou obcou ležiacou v údolí rieky Hornád. V minulosti významne ovplyvňovali život na Spiši vzhľadom na sídlo rodiny Máriássyovcov. Známe sú svojimi kultúrnymi a historickými pamiatkami, ktoré sú v obci zákonom chránenou pamiatkovou zónou. V kaštieli je expozícia historického nábytku, okolo kaštieľa francúzsky park s rokokovým letohrádkom Dardanely a expozíciou klávesových hudobných nástrojov.


Ako občan EÚ sa pri cestovaní z jedného štátu schengenského priestoru do druhého nemusíte na hraniciach preukazovať svojím občianskym preukazom ani pasom. Odporúčame, aby ste vždy mali so sebou svoj občiansky preukaz alebo pas, ktoré slúžia na preukázanie totožnosti.

aktuality a zaujímavosti
Výstava v Berlíne Výstava v Berlíne Na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu sa tento rok prezentovalo 186 krajín.
Objavujte Krétu Objavujte Krétu Špeciálny program pre tých, ktorí chcú dôkladnejšie spoznať tento zaujímavý ostrov.
Hippokratov ostrov Hippokratov ostrov Čaká na to, aby sa opäť zaplnil ľuďmi, ktorí milujú život. Otvára svoju náruč a víta spleť návštevníkov z rôznych kútov Európy.