vyhľadať zájazdy
Grécko vo fotoobrazoch, skle, knihe ostrovov a receptov

GRÉCKO -  krajina plná kontrastov, rozprestierajúca sa na juhovýchode Európy medzi Jónskym a Egejským morom a obdarená viac ako tisíckou ostrovov. Niet divu, že sa tu ľudia usadili v dávných dobách, našli tu tie najlepšie podmienky – horúce slnko, úrodnú pôdu, teplé more. Pri príležitosti vydania nového katalógu letných zájazdov CK AEOLUS na sezónu 2016 prezentujeme Grécko na výstave „Kalimera, Ellada!“

Srdečne vás pozývame!

 

O autorovi – Igor Boháč

Igor Boháč , nar. 14.4.1965 v Šali sa venoval fotografovaniu od malička. Jeho priatelia tvrdia, že sa s fotoaparátom musel už narodiť. V roku 1989 sa stal členom Zväzu slovenských fotografov, vytvoril svoj prvý fotografický ateliér. Začal s klasickým fotografickým procesom výroby fotografie. Čierno-biela fotografia ho chytila za srdce a nepustila. Fotografoval  na Pražskom hrade, kde si ho vybrali za fotografa. Fotil audiencie prezidenta  a navštevoval malostranský ateliér Jozefa Sudeka. Keď prišli nové technológie v spracovaní fotografie, osvojil si ich majstrovsky, no ručnú „alchýmiu“ pri výrobe čierno-bielych snímok nikdy nezavesil na klinec. Venoval sa novinárskej fotografii a reportážam, jeho fotografickou láskou je Slovensko. Navštívil s fotoaparátom Áziu, Afriku, Kostariku i Vietnam. Publikoval v novinách, jeho tvorba sa dostala na stránky celoslovenských periodík. Nasnímal širokú paletu žurnalistických fotografií, spolupracoval s domácimi a zahraničnými reklamnými agentúrami. Tucet obrazových kalendárov a publikácie zo svojej tvorby boli každoročne oceňované Slovenským syndikátom novinárov a Klubom fotopublicistov. Uprednostňuje veľkoformátovú čiernobielu a kolorovanú fotografiu. Za 25 rokov svojej profesionálnej práce mal 12 výstav.               

 

O autorovi  - Matej Jaššo

Matej Jaššo (1974) je pôvodným povolaním psychológ (absolvent FF UK Bratislava). V rokoch 2000-2008 pôsobil na Fakulte architektúry STU a od roku 2008 do súčasnosti je vysokoškolským pedagógom na Ústave manažmentu STU. Venuje sa medziodborovým témam ako je regionálna identita, mestský marketing a manažment, participácia verejnosti na priestorovom plánovaní, urbánna semiotika a pod. Grécko navštevuje od roku 1991 takmer každoročne a obľúbeným gréckym regíonom je súostrovie Kyklady."  

 

O autorovi  -  Mgr. Art. Achilleas Sdoukos

Narodil sa 8. marca 1985 v Bratislave. Keďže jeho mama je Slovenka a otec Grék, od svojho detstva je neustále na cestách medzi strednou Európou a Balkánom. V súčasnosti sa jeho umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo. Tento krehký a zároveň pevný materiál premieňa do tekutého stavu a obohacuje ho oživujúcim svetlom. Fascinujú ho vnútorný život skla, priehľady a svetelné lomy. Inšpiruje sa prírodou, rád prepája sklo s kameňom, drevom a inými materiálmi. Nekonečným zdrojom inšpirácie je pre neho antická mytológia. Študoval na Škole úžitkového výtvarníctva – dizajn a tvarovanie dreva, pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Sklárskeho výtvarníctva u akad. sochára Viktora Oravca a v roku 2010 ukončil bakalárske štúdium. Pokračoval magisterským štúdiom – Socha, objekt a inštalácia u doc. akad. sochára Jána Hoffstädtera, ktoré ukončil v roku 2013. Poradcom a učiteľom mu bol aj akad. sochár Peter Strassner.

„ Môj život je sklo“ Pracujem s ním každý deň a môžem povedať, že čím dôvernejšie ho poznám, tým je pre mňa tento materiál čoraz fascinujúcejší a záhadnejší. Sklo je ako rieka. Duša. Prúd vodopádu. Smaragdový artefakt pripomínajúci neznámu planétu či obrovský zväčšený prstenec, cez ktorý prelietajú lúče, sklo má svoj život, fungujúci v čase a priestore vždy inak a očarujúco. Môj život je sklo Viem, ako sa taví v peci, syčí, vzpiera sa, kým vydá svoj vonkajší a vnútorný tvar. Sklo nie je iba povrch, hladkosť, kryštalickosť, priezračnosť, sklo je pre mňa niečo ako bájny materiál, ktorý je schopný mnohokrát v náznaku vypovedať či už celé príbehy, alebo ich torzá. Sklo má nečakanú schopnosť vyčariť emócie a je akýmsi najprirodzenejším „príbuzným“ svetla. Dovedna vedia vytvoriť nečakané momentky a v každej chvíli akoby sa v nich zrodilo niečo nové, čo má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu. Práve preto, že sklo ma ako materiál takto oslovilo a oslovuje, snažím sa vo svojich dizajnérskych dielach spojiť dve veci: vysokú úžitkovosť a zároveň vložiť doň pridanú hodnotu umenia, aby sa v ňom odrážal môj rukopis, moje myslenie a najmä môj estetický cit. Otázka vždy znie: Kam so sklom? Ako ho umiestniť, aby zahralo v priestore, oslovilo, ale zároveň tvorilo akúsi prepotrebnú a diskrétnu kulisu, okolo ktorej chodíme a ona nám poskytne vždy novú krásu a vzrušenie. Odpoveď je jednoduchá. Tam, kde potrebujete vzdušnosť a nečakane krásny moment či už v priestore, alebo na stene. Pri svojej tvorbe sa často inšpirujem bájnymi príbehmi starých Grékov. Tieto príbehy, podobne ako biblické sú nevyčerpateľné a dávajú dizajnu jeden zvláštny rozmer: sklo , aj keď je priesvitné, nesmie byť „prázdne“. Musí mať v sebe už spomínanú „dušu“, ktorá z neho robí niečo výnimočné. Pozerajte sa chvíľu do skla Objavíte v ňom všetko: od zrkadla až po dno prudko tečúcej rieky. Objavíte v ňom oči neznámej krásavice, ale aj jej slzy či tečúce vlasy, zazriete v ňom kus nejakého mýtu, ktorý vám niečo pripomína. To sú tie nádherné momenty dizajnu, ktorý nikdy nestarne. Prejdite si starožitníctva, kostoly, nazrite do rôznych vitrín a zistíte – sklo nikdy nestarne. Jeho dizajn má úžasnú schopnosť prechádzať časom a vždy poskytnúť nový zážitok.    

 

O autorovi  - Denisa Vinczeová

Denisa Vinczeová vyštudovala strednú školu polygrafickeho zamerania v Bratislave a vo vyštudovanom odbore pracovala nepretržite 9 rokov. V roku 2006 prerušila prácu knihárky a odcestovala na niekoľko mesačný pobyt do Grécka do oblasti Fokidos za svojou sestrou Oľgou, ktorá tam žije dodnes so svojím manželom a deťmi. Po návrate sa Denisa opäť venovala polygrafii, pracovala v tlačiarňach, ale aj vo vydavateľstve. Vďaka spoločnému vareniu s mamou a sestrami si Denisa obľúbila prácu v kuchyni a dnes pečie a varí na rodinné oslavy ale aj svadobné torty. Zbiera nové recepty a potom vymýšľa vlastné. Jej snom bolo vydať kuchársku knihu. Sen sa stal skutočnosťou aj vďaka sestre Oľge, s ktorou v roku 2006 denne varili grécke jedlá v Grécku podľa receptov babičiek z dediny Ag. Pantes. Kniha vyšla na trh vďaka vydavateľstvu Evitapress. Kniha s názvom Navarme si Grécko je prvá a zatiaľ jediná kuchárska kniha gréckych receptov v slovenčine. Dnes Denisa okrem iného vedie aj kurzy varenia gréckej kuchyne a tak približuje krásu Grécka aj chute gréckej kuchyne tu na Slovensku.  

aktuality a zaujímavosti
Krájanie vasilopity Krájanie vasilopity Pozrite si zopár fotografií z tohtoročného krájania vasilopity v našej bratislavskej kancelárii.
Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu na sezónu 2019 sa tohto roku konala 12. októbra v netradičnej atmosfére.
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.