vyhľadať zájazdy

Hippokratov ostrov

Chystáte sa v lete na Kos? Palec hore! Tento 42 km dlhý ostrov v Dodekanézskom súostroví sa prebúdza, aby po pár neúrodných rokoch opäť otvoril svoju náruč a privítal spleť turistov z rôznych kútov Európy. Najčastejšie tu budete počuť angličtinu, holandčinu a nemčinu, medzi ktorými sa čoraz častejšie ozýva aj naša ľubozvučná slovenčina.


Človek by si myslel, že na tak malom ostrove nie je čo robiť a týždeň dovolenky je až-až. Opak je pravdou. Požičajte si bicykel, moped, štvorkolku a obíďte všetky tie báječné pláže; nájdete ich tu neúrekom, od pieskových až po kamenisté (áno, niektoré aj s morskými ježkami). Azda najizolovanejšou plážou na Kose je Paradise Beach ležiaca na najjužnejšom výbežku, približne polhodinku od Kefalosu. Je to magické miesto, s kryštálovo čistým morom a jemným pieskom, odrezané od rušného ostrovného života a teda perfektné na príjemný oddych.
Prejdite sa po hlavnom meste, ktoré je nabité antickými pamiatkami. Aj keď minuloročné zemetrasenie domácim aj návštevníkom nahnalo trochu strachu, obyvatelia sa z neho pomerne rýchlo spamätali. Dnes ho pripomínajú už len praskliny na starých budovách a podčiarkujú ich nevyčísliteľnú hodnotu. Skontrolujte, či Hippokratov platan ešte stále žije, dajte si dobrý drink v barovej štvrti a vystavte sa páliacemu slnku v antickom Askleipiu. Navštívte dedinku Zia v pohorí Dikeos (jedinom na ostrove): ak ste boli doteraz presvedčení, že najkrajší západ slnka môžete zažiť len na Santorini, opravíte si svoju predstavu.
Melissa café je povinnou zastávkou, keď sa vyberiete na Kefalos. Patrí rodine Drosos, ktorá sa včelárstvu a spracovaniu medu venuje už celé storočie a vedomosti si odovzdávajú z generácie na generáciu. Kúpite tu tradičný voňavý tymiánový med a ďalšie včelie produkty a v kaviarni ochutnáte lákavé sladké maškrty. Pýtajte si loukoumades, lahodné okrúhle „šišky“ alebo katimeria, kúsky jemného cesta plnené miestnym krémovým syrom... obidvoje vypražené, poliate aromatickým medovým sirupom a posypané sekanými orieškami. Mňam! (...a zbohom, diéta!). Ak dáte prednosť o niečo ľahšej verzii, zostaňte pri neodolateľnom gréckom jogurte – taktiež s tymiánovým medom a orieškami.   


Ak by vám bol Kos po pár dňoch predsa len trochu malý, odskočte si na Kalymnos, Nissyros, či do tureckého Bodrumu. Všetky tieto úžasné miesta sú na dosah, veríme, že si nimi obohatíte zbierku svojich cestovateľských zážitkov.  

KALÓ TAXÍDI!

aktuality a zaujímavosti
Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu na sezónu 2019 sa tohto roku konala 12. októbra v netradičnej atmosfére.
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.
Mamma Mia 2 Mamma Mia 2 Premiéra muzikálu Mamma Mia 2 v bratislavskej Eurovei.