vyhľadať zájazdyChorvátsko

Chorvátsko

Hlavné mesto: Záhreb
Rozloha: 56 594 km2
Počet obyvateľov:  4, 784 miliónov
Mena: chorv. kuna (1 € = cca 7,65 kuna)

Chorvátsko je krajina, ktorá si zaslúži pozornosť ako máloktorá iná. Nie je veľká rozlohou, ročne ju navštívia milióny turistov (mnohí z nich opakovane a každoročne) a stále vie ponúknuť miesta, ktoré nezasiahla vlna masového turizmu. A to nehovoríme o vnútrozemí, ktoré je v porovnaní s pobrežím Jadranského mora predsa len na okraji záujmu turistov. Nádherné priezračné more, mnoho vzácnych pamiatok a miest, malebné prímorské mestečká, nekonečné možnosti pre športovcov, veľa zábavy pre rodiny s deťmi, vynikajúce podmienky pre jachting aj potápanie, srdeční obyvatelia a našincovi blízky jazyk – to sú zrejme tie najčastejšie dôvody, ktoré nás sem lákajú. 

 

Skalní fanúšikovia dovolenky v Chorvátsku prisahajú, že to ich miesto je to „naj“: pre niekoho to je Istria s najväčšími a najlepšie vybavenými rekreačnými centrami a hotelmi, pre iného ostrovy v Kvarnerskom zálive a ďalší si nevedia predstaviť dovolenku nikde inde než v slnečnej a trochu drsnej Dalmácii. A každý jeden z nich zatajuje dych nad krásou Plitvických jazier, národných parkov Krka či Kornati a skláňa sa pred majestátnym Biokovom nad Makarskou. Čím ďalej na juh pôjdete, tým viac nadobúda krajina na kráse a vy zistíte, že máte chuť zastaviť sa v každom malom prístave, na každej miniatúrnej pláži aby ste si vychutnali obraz, ktorý nikdy neomrzí – obraz tyrkysového, krištáľovo čistého mora.  

Chorvátske ostrovy sú osobitnou kapitolou – na mnohých z nich sa zachovali zvyky a tradície, ktoré na pevnine dávno vymizli. Aj keď budete dovolenkovať na pevnine, veľa z nich budete mať doslova na dosah ruky; za inými sa oplatí podniknúť cestu trajektom, pretože vám ponúknu ukryté pláže, typické konoby a pocit, že aspoň na chvíľu ste objaviteľom.

 

Tak ako je rozmanitá krajina, tak je rozmanitá aj chorvátska kuchyňa. Určite netreba predstavovať pršut (sušenú šunku), ovčí syr z Pagu alebo gaštanovú varaždínsku tortu. Avšak to je len zlomok toho, čo chorvátska gastronómia ponúka. I keď väčšina návštevníkov putuje predovšetkým k moru a ochutnáva hlavne špeciality prímorského regiónu, nemôžeme nespomenúť napríklad slavónsky kulen, údenú lahôdku výzorom pripomínajúca našu tlačenku a chuťou klobásu.

Ajvar sa servíruje ako príloha k rôznym jedlám, najmä mäsitým. Je to konzervovaná zmes papriky a baklažánov.

K najväčším vzácnostiam Istrie určite patrí hľuzovka – špeciálna huba rastúca pod zemou, ktorá sa často používa na dochutenie úplne jednoduchých jedál, napríklad cestovín.

Na pobreží je veľmi obľúbená blitva – jednoduché a ľahké jedlo pripravené z listov mangoldu, zemiakov a dochutené cesnakom a olivovým olejom.

K špecialitám Dalmácie patrí tzv. soparnjak – závin plnený zmesou olív a fíg, ktorý sa podáva na studeno.

Z mäsových špecialít spomenieme aspoň  dalmatínsku pašticádu (dusené mäso, pripravuje sa dva dni), jahňa „ispod peke“ (peka je špeciálna ťažká nádoba so zvonom) alebo patka s mlincama (kačica s plackami).

Ryby sa často pripravujú veľmi jednoducho – na grile. Obľúbené sú aj vyprážané chobotnice a mušle pripravené  na rôzne spôsoby. Základom je ich čerstvosť.

A na záver ešte obľúbené dezerty – okrem palaciniek si pochutíte na Skradinskej torte, špecialitou Dubrovníku je rožata (trochu sa podobá pudingu, ale oveľa lepšia), A čo nám ešte na dovolenke nesmie chýbať? Predsa sladoled,  tj. skvelá zmrzlina.

 

Nech je ale príroda akokoľvek krásna, jedlo vynikajúce a história bohatá, atmosféru miesta vždy tvoria ľudia. Tí podstatnou mierou prispievajú k tomu, aké zážitky si zo svojej dovolenky odnesieme. Chorváti sú nesporne hrdí na svoju krásnu krajinu, na jej históriu a tradície. Sú to otvorení ľudia, ktorí sa vedia tešiť zo života, majú radi zábavu, dobré jedlo a kvalitné víno, sú pohostinní a srdeční. Aj to je dôvod, prečo sa do Chorvátska tak radi vraciame.

 

NIEKOĽKO NAŠICH TIPOV:

• nevynechajte návštevu miestnej konoby, ochutnajte typické vína, rakiju aj prošek a jahňacinu z „peky“

• absolvujte výlet aspoň do jedného z 8 národných parkov

• nazrite do impozantnej klenotnice historických pamiatok – miestni vám radi poradia

• vyskúšajte rafting a zipline – ten posledný je hitom v Omiši

• kultúrne festivaly sú neodmysliteľnou súčasťou chorvátskeho leta, nenechajte si ich ujsť

 


 

Chorvátsko je nesmierne rozmanitá krajina a je skutočne ťažké, takmer nemožné, zachytiť na tomto malom priestore tie najkrajšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Prírodné a kultúrne bohatstvo tejto krajiny je jedným z dôvodov, prečo ma Chorvátsko tak veľmi veľa priaznivcov. Pokúsime sa aspoň v skratke načrtnúť, kam sa vybrať.

 

8 nádherných národných parkov:

- Plitvické jazerá jeden z najkrajších národ­ných parkov sveta, rozkladajúci sa na ploche 190 km2. Jedinečný obraz, ktorej autorom je najväčší umelec – príroda. Šestnásť jazier modrozelenej farby je vzájomne spojených reťazou 90 vodo­pádov, kaskád a vápencovo - travertínových bariér. Ich krásou sa môžete kochať počas prechádzky alebo romantickej plavby loďkou. 

- Krka, pôsobivé Skradinské vodopády, kaňony a kaskády, ktoré si rozhodne nenechajte ujsť ak budete v okolí Šibeniku.

- Kornati, pusté, väčšinou neobývané, ale zato nádherné ostrovy, ostrovčeky a útesy v blízkosti Murteru. Sú považované za raj jachtárov.

- Paklenica so svojimi kaňonmi a jaskyňami.

- Biokovo, raj pre turistov a horolezcov.

A okrem toho Risnjak, Severný Velebit, ostrov Mljet a Brijuni – tie posledné si pre ich výnimočnú krásu zvolil za svoje letné sídlo aj juhoslovanský prezident Tito.

 

Najkrajšie mestá

- Dubrovnik, nazývaný aj perlou Jadranu. Obkolesený masívnymi hradbami, ukrýva spleť starobylých uličiek, kniežací palác, katedrálu  a pevnosť Sveti Ivan.

- Split s pobrežnou promenádou Riva a mohutným, dvetisíc rokov starým palácom.

- Trogir s úžasne zachovalým historickým jadrom.

- Rovinj, jedno z najpríjemnejších miest Istrie. Výhľad na ostrov Svätá Katarína, elegantné jachty kotviace v prístave, rybárske člny, kaviarne, pizzérie a kostol Sv. Eufémie.

 

Niekoľko zaujímavých pamiatok

- Amfiteáter v Pule

- Diokleciánov palác v Splite

- Katedrála Sv. Jakova v Šibeniku

- Eufraziova bazilika v Poreči

 

Vezmime do úvahy aj približne 50 obývaných ostrovov – jeden krajší ako druhý – a hneď nám je jasné, že Chorvátsko, podobne ako Grécko, by sme mohli navštevovať každý rok a aj tak sa nám ho nepodarí spoznať celé.

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Všetky deti, bez ohľadu na vek, potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas. Cestovné doklady musia mať platnosť ešte minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny.

Penzión Posejdon **

Len 50 m od hotela Neptun, avšak na samom brehu krásnej kamienkovej pláže sa nachádza penzión Posejdon. Ide o jednoduchšie ubytovanie, ale jeho polohe sa vyrovná máloktoré iné. Priezračné tyrkysové more je doslova na dosah ruky, k dispozícii je reštaurácia a kaviareň, neďaleko je obchod aj zmenáreň.

Možnosti stravy: polpenzia | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 1.6.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 218 €
Hotel Neptun ***

Asi 40 km južne od Makarskej sa nachádza známe mestečko Gradac, ktoré uzatvára Makarskú riviéru. Jeho kamienková pláž patrí k najdlhším v tejto lokalite, okrem dlhých prechádzok môžete podnikať cyklistické túry a atraktívne výletné plavby na ostrovy Pelješac či Hvar. Hotel Neptun stojí takmer v centre letoviska, len 100 m od pláže.

Možnosti stravy: polpenzia | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 1.6.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 237 €
7.9
Hotel Medena ***+

Hotel Medena stojí vo svahu nad plážou v nádhernom prostredí borovicového lesa v lokalite Seget Donji asi 4 km od Trogiru a doslova vyzýva na prechádzky po okolí. Ak sa vyberiete smerom na západ a prejdete okolo apartmánov Medena a Vranjica Belvedere, dostanete sa do mestečka Seget Vranjica, smerom na východ je jedinečný Trogir.  Tam vás dopravia aj tzv. vodné taxíky, ktoré v pravidelných intervaloch odchádzajú priamo z pláže pod hotelom.

Možnosti stravy: polpenzia | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 8.6.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 256 €
Rodinné bungalovy Baška Voda **
Chorvátsko, Dalmácia, Baška Voda

Poschodové bungalovy sú umiestnené v príjemnom tieni borovíc v turistickom komplexe Uranija. Kamienková pláž je na dohľad a popri mori sa za pár minút dostanete pešo do rušného centra letoviska Baška Voda (asi 500 m). Ak by ste pokračovali ešte severnejšie, môžete prejsť až do malebnej Brely obklopenej píniovými hájmi.

Možnosti stravy: soft all inclusive | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 8.6.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 256 €
Hotel Aminess Laguna ***+
Chorvátsko, Istria, Novigrad

Asi 17 km severne od Poreču leží Novigrad, príjemné mestečko na západnom pobreží Istrie, ktoré sa profiluje ako destinácia pre športovo zameranú rekreáciu. Môžete sa tu venovať mnohým športovým aktivitám od tenisu, cyklistiky až po rybolov či paragliding, k dispozícii je aj športová hala. Hotel Aminess Laguna sa nachádza len15 minút pešo od jeho centra, na okraji borovicového lesa a 100 m od pláže. Ponúka pohodlné ubytovanie pre dvojice aj rodiny s deťmi v pokojnom prostredí a so širokou ponukou rôznych aktivít. Navštíviť môžete aj dva známe aquaparky: Aquacolors pri Poreči (asi 20 km) a Istralandiu (asi 9 km, pri dedinke Brtonigla), kde je k dispozícii až 20 rôznych toboganov a šmykľaviek, gejzíry, vulkány, hmlové opary, fontány a vodopády.

Možnosti stravy: polpenzia | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 1.6.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 332 €
aktuality a zaujímavosti
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.
Krájanie vasilopity Krájanie vasilopity Pozrite si zopár fotografií z tohtoročného krájania vasilopity v našej bratislavskej kancelárii.