vyhľadať zájazdy


Bulharsko

Bulharsko

Hlavné mesto: Sofia
Rozloha: 110 994 km2
Počet obyvateľov: 7, 305 miliónov
Mena: bulharský lev (1 eur = cca 1,956 leva)
Časový rozdiel: + 1 hod.

Kým v západných krajinách sa Bulharsko ešte stále považuje za vychádzajúcu hviezdu v cestovnom ruchu, našincovi ho nemusíme špeciálne predstavovať. Čo ale treba zdôrazniť je fakt, že táto dovolenková destinácia prešla v uplynulých rokoch obrovskými zmenami a dnes je pripravená na všetky typy dovolenkárov – deti, milovníkov adrenalínových športov, gurmánov, obdivovateľov histórie, vyznávačov luxusu, tých, ktorí hľadajú nekonečnú zábavu, ale aj tých, ktorí túžia hodiť za hlavu každodenný stereotyp a dopriať si pár dní relaxu.     

 

Bulharsko určite nie sú len pláže a prímorské letoviská. Ponúka nám oveľa viac; stredoveké pevnosti ukryté vo vnútrozemí, masívne pohoria Pirin a Rodopy, podmanivé ľadovcové jazerá, nekonečné Údolie ruží, vápencové útesy a prírodné rezervácie na pobreží Čierneho mora, múzeá plné zaujímavých artefaktov, festivaly a ľudové slávnosti. Ukrýva poklady svetového významu, čo dokazujú aj zápisy v zoznamoch pamiatok UNESCO; okrem svetoznámeho Nessebaru v nich figuruje aj Trácka hrobka v Kazanlaku, kamenný reliéf Madarský jazdec alebo veľkolepý Rilský kláštor.  

 

Neodmysliteľnou súčasťou príjemnej dovolenky v Bulharsku je chutné jedlo. Bulharská kuchyňa je považovaná za najlepšiu na Balkáne; v mnohých smeroch je podobná gréckej a tureckej. Nájdeme v nej veľa spoločných jedál, hoci pod inými názvami – napríklad slané koláčiky z lístkového cesta (bjurek), šalát z rajčín, uhoriek a bieleho syra (šopska salata), plnené vínne listy (sarmi) alebo musaku. To, čo jej pridáva na osobitosti, sú predovšetkým kvalitné a vždy čerstvé suroviny na prípravu jedál a tiež niektoré špeciálne korenia, napr. čubrica, bylinka podobná oregánu. Bulharské papriky, uhorky, rajčiny, cukety či baklažány patria k najlepším v Európe. Určite sa nechajte zvábiť miestnou ponukou a ochutnajte grilované červené papriky plnené ovčím syrom, banicu, kavarmu, ryby, či delikátne pripravené plody mora. Na stole zvyčajne nechýba tzv. „šarena soľ“; je to zmes morskej soli a viacerých druhov bylín, ktorou výborne dochutíte mäso aj polievky.

 

Dovolenku v Bulharsku určite spríjemňuje aj fakt, že sa tu pomerne ľahko dorozumieme (angličtina je samozrejmosťou, dohovoríte sa aj rusky). Ak k tomu pripočítame skvelú kuchyňu, milých obyvateľov, príjemnú klímu a priaznivé ceny, nemôžeme sa čudovať, že Bulharsko sa stále teší veľkej popularite. Sme presvedčení, že si získa (možno už získalo) aj vás.  


Niekoľko zaujímavostí:

• Bulharsko je na 4. mieste v zozname UNESCA čo sa týka počtu kultúrnych a historických pamiatok: Bojanský kostolík, Skalné kláštory pri dedine Ivanovo, Trácka hrobka v Kazanlaku, Madarský jazdec, Starý Nessebar, pohoria Pirin, Rilský kláštor a prírodná rezervácia Srebarna na severovýchode krajiny
• v Čiernom mori v hĺbke viac ako 150 metrov neexistuje žiadny život, pretože tam neprenikajú slnečné lúče
• bulharská príroda je tak rozmanitá, že si v priebehu dvoch dní môžete zalyžovať v horách a zaplávať v mori.
• Sofia je jediným hlavným mestom v Európe, kde v tesnej blízkosti stojí pravoslávny, protestantský, evanjelický a katolícky kostol, synagóga a mešita
• centrálna oblasť Bulharska okolo mesta Kazanlak (tzv. Ružové údolie) má najpriaznivejšie podnebie na svete pre pestovanie ruže olejnatej, z ktorej sa už od dôb osmanskej nadvlády vyrába svetoznámy ružový olej, dôležitá surovina pre parfumériu a kozmetiku
• Bulhari, na rozdiel od iných národov, na znamenie nesúhlasu kývajú hlavou zhora nadol a na znak súhlasu vrtia hlavou z boka na bok. Aby to bolo ešte zložitejšie, niektorí sa už "poeurópštili"
• známy šopský šalát je tradičné jedlo "Šopov" - etnografickej skupiny ľudí žijúcich v okolí hlavného mesta Sofie.

Byť na dovolenke a zostať celé dni len na pláži by sa dalo nazvať neodpustiteľným priestupkom. Ak sa vyberiete na dovolenku do Bulharska, čaká na vás množstvo zážitkov, ktoré by ste rozhodne nemali premeškať. Milióny rokov starý Kamenný les, ktorý sa nachádza asi 18 km od Varny, skalnatý mys Kaliakra, tajomný reliéf na skale nad dedinou Madara, slávne Údolie ruží či stredoveké Veliko Tarnovo – to všetko sú miesta, na ktoré vás skúsení sprievodcovia zavedú počas celodenných výletov. Naskytne sa vám príležitosť spoznajte ľudové tradície a zvyky, užiť si piknik na lodi či nazrieť do tajomstva výroby rakije. Tu vám ponúkame zopár tipov na výlety:

 

Kaliakra - skalnatý mys severne od Varny, ktorý v dĺžke približne 2 kilometrov zabieha do mora a miesto, kde sa odohrali mnohé bitky o nadvládu nad týmto dôležitým strategickým bodom. Nájdete tu zvyšky veľkej pevnosti, pochádzajúce z 4.st. p.n.l. Kavarna - korene tohto mestečka, ktoré sa nachádza asi 67 kilometrov severne od Varny, siahajú do 6. st. pred n.l. Aj napriek nie veľmi osobitej architektúre je to príjemné miesto s mnohými kaviarničkami, zaujímavým Národopisným, Historickým a Námorným múzeom.  

 

Balčik a palác kráľovnej Márie

Prímorské stredisko, ktoré v časoch gréckej kolonizácie nieslo meno Dionisopolis, na počesť boha vína. Rovnako ako Kavarna patril v rokoch 1913 – 1940 k Rumunsku. Asi 2 kilometre od Balčiku, na pobreží, bol v roku 1924 postavený palác kráľovnej Márie, jednu z vnučiek anglickej kráľovnej Viktórie. Nechal ho pre ňu postaviť jej manžel, Ferdinand I. Rumunský.  

 

Varna

Tretie najväčšie bulharské mesto (po Sofii a Plovdive) si uchováva pomerne pokojnú atmosféru prímorského mesta a to aj napriek tomu, že je významným centrom obchodu. O bohatej histórii Varny svedčia aj artefakty uložené v archeologickom múzeu, ktoré založil český archeológ karel Škorpil. K najvýznamnejším a najväčším kostolom patrí Katedrála Nanebevzatia s nádherným ikonostasom.  

 

Kaliakra

Skalnatý mys severne od Varny, ktorý v dĺžke približne 2 kilometrov zabieha do mora Miesto, kde sa odohrali mnohé bitky o nadvládu nad týmto dôležitým strategickým bodom. Nájdete tu zvyšky veľkej pevnosti, pochádzajúce z 4.st. p.n.l.  

 

Nessebar

Toto obľúbené historické mestečko a významná pamiatka UNESCO leží asi 38 km severne od Burgasu. Starý Nessebar sa rozkladá na malom skalnatom polostrove, ktorý je s pevninou úzkou šijou. Na začiatku stojí drevený veterný mlyn a neďaleko sa nachádza Archeologické múzeum. Mesto sa pýši bohatou históriou, ktorá siaha do 6. storočia p. n. l.; k najvýznamnejším pamiatkam patrí Kostol Krista Pantokratora. Pobrežie polostrova je lemované originálnymi reštauráciami, ktoré lákajú k ochutnaniu čerstvo ulovených a lahodne pripravených morských špecialít, bulharského vína i rakije.      

 

Sozopol – historická časť mesta leží na polostrove asi 32 kilometrov južne od Burgasu aj je ohraničená pieskovými zátokami. Dláždené ulice tohto prístavného mestečka lemujú pôvabné staré domy. V stredoveku patril Sozopol k najvýznamnejším prístavom prvého bulharského kráľovstva.  

 

Prírodná rezervácia Ropotamo

Široké ústie rieky Ropotamo je súčasťou rezervácie, ktorá bola vyhlásená v r. 1940. Rezervácia má rozlohu asi 1000 hektárov a je domovom viac než 200 druhov vtáctva. Vyskytujú sa tu mnohé vzácne rastliny a kvety.  

 

Kamenný les - nachádza sa asi 18 km západne od Varny a ako to napovedá názov, tvorí ho zhluk zvláštnych, stromy pripomínajúcich kamenných stĺpov. Sú roztrúsené v siedmych skupinách, v každej je ich okolo 300 a niektoré dosahujú výšku až 6 metrov.  

 

Žeravna - typická bulharská dedina - skanzen - v strednej časti Bulharska je častým cieľom výletov kvôli dobre zachovaným pôvodným domom a tiež kvôli autentickej atmosfére. Väčšinu jej obyvateľov tvorili chovatelia oviec a dobytka; o spôsobe ich života sa môžete dozvedieť počas prehliadke niekoľkých domov. Jedným z nich je napríklad dom Savu Filaretova, ktorý bol postavený začiatkom 19. st.  

 

Sliven - leží asi 110 kilometrov západne od Burgasu; v roku 1840 sa tu narodil hajduk Hadži Dimitar (povstalec, ktorý bojoval proti Osmanom). S jeho životom sa môžete zoznámiť v Múzeu Hadži Dimitara.  Blízko Slivenu sa nachádzajú tzv. Modré skaly, ktoré boli v minulosti útočiskom hajdukov. Dnes sa k nim dá dostať lanovkou.  

 

Kazanlak - je známy nielen výrobou ružového oleja, ale aj ako centrum osady známej pod menom Údolie tráckych kráľov. V tomto údolí sú roztrúsené hrobky pochádzajúce z obdobia 5.-3. storočia pred n.l. V mnohých z nich boli odhalené vzácne nástenné maľby a obdivuhodné predmety zo zlata a striebra.  

Slovenskí občania môžu vstupovať na územie Bulharska buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Odporúčame, aby ste si  v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu, nakoľko v prípade neplatnosti cestovného dokladu vám bude zamietnutý vstup na bulharské územie. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny, pre občanov EÚ sa nevyžaduje dlhšia doba platnosti.

Občianske preukazy na cestu do Bulharska je možné použiť aj pokiaľ sa tranzit uskutočňuje cez územie Srbska. Od 12. júna 2010 vstúpilo do platnosti uznesenie vlády Srbskej republiky, v zmysle ktorého občania EÚ môžu vstupovať na územie Srbska aj s platným občianskym preukazom vo forme ID karty, ktorý sa tiež považuje za cestovný doklad.

Informácia prevzatá z http://www.foreign.gov.sk/sofia

 

aktuality a zaujímavosti
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Pozývame vás aspoň letmo nazrieť do života na tomto krásnom, i keď trochu odľahlom gréckom ostrove.
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.