vyhľadať zájazdy


Karpathos

1 2
8.6
Štúdiá Ladis
Grécko, Karpathos, Pigadia

Aparthotel Ladis je menší rodinný hotel postavený v kľudnejšej časti hlavného mesta Pigadia. Piesková pláž je dostupná už po 250 metroch a do rušného centra vám cesta potrvá približne desať minút (necelý kilometer). V blízkosti domu však nájdete niekoľko taverien a obchodík s potravinami. Pohodlie klientov dopĺňa bazén s ležadlami a slnečníkmi. Príjemné ubytovanie v kľudnom, priateľskom prostredí v blízkosti pláže a pešej dostupnosti hlavného mesta. V miestnych tavernách budete mať možnosť ochutnať lokálne špeciality a hlavné mesto vám ponúkne všetky atribúty aktívnej dovolenky. Odporúčame párom aj rodinám s deťmi.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 5.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 208 €
s poplatkami: 423 €
8.8
Štúdiá Sun Week
Grécko, Karpathos, Lefkos

Na západnom pobreží ostrova, na mieste, kde scenéria nadobúda skutočne divoký ráz, sa nachádza malebná a pokojná dedinka Lefkos. Pýši sa štyrmi krásnymi plážami a mnohými ďalšími malými zálivmi, kde si každý vie nájsť svoje súkromie. V dedinke je množstvo menších apartmánových domov. Dom Sun Week je jedným z nich – charakterizuje ho pekná budova, výhodná poloha v blízkosti centra a výhľad na more z prvého poschodia. Záplava bugénvileí mu dáva skutočne romantický výraz. Odporúčame pre milovníkov pokojnej dovolenky. V okolí štúdií sa nachádza len zopár ďalších apartmánových domov. Centrum Lefkosu a autobusová zastávka sú v dosahu cca 200 m.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 11.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 215 €
s poplatkami: 430 €
8.4
Štúdiá Gliko Oniro
Grécko, Karpathos, Lefkos

Gliko Oniro znamená v preklade "sladký sen", ktorý sa vám v tomto príjemnom prostredí pravdepodobne aj prisní. Dvojposchodový dom Gliko Oniro je postavený terasovite v kopci. Vedú k nemu kamenné schody a vďaka svojej vyvýšenej polohe poskytuje krásny výhľad na more a hlavnú pláž Lefkosu. Už spomínaná piesočnatá pláž je vzdialená asi 170 m, najbližší minimarket je v tesnej blízkosti domu a do centra je to len 300 m. Majiteľom je miestny rybár, ktorého rodina vlastní aj známu rybiu tavernu Captains´s Home situovanú na konci prístavu. Taverna má vynikajúcu polohu s terasou nad morom a hosťom z domu Gliko Oniro zvyčajne poskytuje zľavu z účtu.  

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 5.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 221 €
s poplatkami: 436 €
8.4
Štúdiá Iris
Grécko, Karpathos, Pigadia

Bledomodré domčeky štúdií Iris sú situované pri ceste vedúcej do hlavného mesta. Stoja uprostred priestranného nádvoria a pri vstupe je fontánka a recepcia; na terase majitelia prevádzkujú aj kaviarničku/ snack bar a príležitostne organizujú barbeque. Majiteľka Irini je veselá a spontánna osoba, ktorú si ľahko obľúbite. Ku každému štúdiu vedie pár schodov a pred vstupom do izieb sú privátne terasy – z každej sa naskytne výhľad na more a mesto. Široká piesková pláž Vrontis sa nachádza len vo vzdialenosti 20 m, stačí prejsť cez cestu. Hostia domu Iris tu môžu využívať zvýhodnený prenájom ležadiel a slnečníkov. Do centra je vzdialenosť približne 2 km, ale najbližší minimarket a reštauráciu objavíte už po 400 m.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 5.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 228 €
s poplatkami: 443 €
8.4
Hotel Panorama ***
Grécko, Karpathos, Pigadia

Hotel Panorama stojí v hlavnom meste Pigadia asi 200 m od výbornej pieskovej pláže Xenonas. Nachádza sa v pokojnej bočnej uličke; z vyšších poschodí ponúka krásny výhľad na more a z tých nižších výhľad do okolia. Najbližšie obchodíky sú v pešom dosahu asi 150 m a centrum mesta Pigadia s barmi a reštauráciami je vzdialené približne 500 m. Milí grécki majitelia, ktorí žili nejaký čas v Amerike, vybudovali po návrate tento hotel - svojim hosťom v ňom poskytujú príjemný servis a vytvárajú priateľskú, domácu atmosféru. Do atraktívneho centra budú viesť vaše kroky každý deň, kde si v taverne Mama Sofia môžete pochutnať na večeri. Obľúbený hotel, ktorý odporúčame ako náš tip!

Možnosti stravy: raňajky, polpenzia | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 11.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 237 €
s poplatkami: 452 €
1 2

Očarujúci, vetrom ošľahaný ostrov, kam ešte nedorazili veľké hotelové reťazce ani masový turizmus, leží na polceste medzi Krétou a Rhodosom. Ostrov, kde dodnes chodia mnohí ľudia odetí v tradičných krojoch. Symbolicky je rozdelený na dve častijužnú a severnú a ponúka fascinujúce scenérie. Pomyselnou deliacou hranicou ostrova je Kali Limni (1215 m n.m.), najvyššia hora súostrovia Dodekanéz.

 

Karpathos má  z juhu na sever približne 50 km a  je plný kontrastov. Južná časť ostrova je zelená, úrodné zelené pláne sa tu striedajú s píniovými hájmi. Smerom na sever sa ale charakter ostrova postupne mení,  Pribúdajú hory a skaliská porastené suchou trávou, ktoré prechádzajú až do úsekov s horskými štítmi a úbočiami, kde sú už len bodliaky a mach. Tento fascinujúci obraz končí divokou a nehostinnou šedou krajinou. Najjužnejším bodom ostrova je mys Kastelo. Severnou hranicou je ostrovček Saria (23 km2) – hornatý, tvorený hlavne vápencovými skalami a starovekými ruinami. Saria je miesto, kde na chvíľu zakotvia všetky lode plávajúce okolo. Dedinky a usadlosti sú často ukryté tak, že z mora ich ani nevidno – aj kvôli nájazdom pirátov v minulosti. Každý dom je ako malé múzeum – vyzdobený čipkami, dečkami, s farebnými fasádami, ozdobenými balkónmi a upraveným dvorčekom.

Rozdielni sú aj ostrovania – hrdí severania vás síce akceptujú, ale nesklonia hlavy pred turistami. Sú zmierení so svojim neľahkým spôsobom života v horách a nekompromisne ho prenášajú aj na svojich potomkov. Modernejší južania sú síce rozcestovaní po celom svete, avšak každé leto prichádzajú so svojimi deťmi do rodného kraja v snahe nájsť im životného partnera práve odtiaľto. V južnej časti ostrova žije väčšina ostrovanov. Mnohí z nich sa na ostrov vrátili v 70. a 80. rokoch minulého storočia ako potomkovia emigrantov z USA, Austrálie, Egypta či Sudánu. Nikde inde sa nestretnete s takým silným lokálpatriotizmom ako na Karpathose. V tejto časti ostrova si našlo miesto aj hlavné mesto – Karpathos. Domáci i turisti ho však poznajú pod názvom Pigadia (pigadi v gréčtine znamená studňa). Stále sa rozrastajúce sa centrum obchodu i ostrovnej kultúry je aj hlavným prístavom. Má svoj šarm a osobité čaro. Nedá sa nespomenúť viac ako 2  km dlhú pláž Xenonas a veľa možností ubytovania i zábavy.To všetko popretkávané históriou.

Hlavná cesta z Pigadie smerom na západ vedie cez malebné horské dedinky a končí sa v malebnej tradičnej dedinke Arkasa. Jej dominantou je kostol, pod ktorým sú akoby k sebe prilepené biele domčeky domácich. Život sa tu odohráva na malom námestí s množstvom taverien, kaviarničiek či obchodíkov. Nájdete tu aj vychýrenú pieskovú pláž Ag.Nikolaos. Za zmienku stojí aj južnejšie situované turistické letovisko Amoopi či Afiarti – raj pre surfistov. Smerom na sever od Arkasy sa nedá minúť Finiki – známe tavernami s čerstvými rybami a morskými živočíchmi. Ešte severnejšie odtiaľ sa cesta vinie do vnútrozemia s dedinkami Pyles, Othos, Aperi, Volada.

 Západná strana Karpathosu, so zeleným skalnatým pobrežím, ponúka pohľad zhora na malebné pláže dostupné len loďou, výnimkou je len dedinka Lefkos so 4 výbornými plážami. Severný cíp ostrova je hornatý, takmer neúrodný a jeho hlavné sídlo – Olympos je najunikátnejšou dedinou v celom Grécku.

Tunajšie tradície a ľudové zvyky sú magnetom pre turistov. Hudba a folklór sú krvou Karpathosu. Hudobné nástroje, piesne, tance ... celé leto je plné folklórnych festivalov, koncertov, divadelných predstavení v každej časti ostrova. Asfaltová cesta do Olymposu bola dokončená len nedávno. Okrem na džípoch môžete tento kus ostrova objavovať už i na motorke. Ďalšou možnosťou je trasa po mori. Loď vás pohodlne zavezie do prístavu Diafani, odtiaľ autobusom do malebného Olymposu. Karpathos má bohatú a dlhú históriu vďaka svojej strategickej polohe. Výrazne prosperoval v období Dórov, patril k Aténskemu spolku, k Rhodosu, padol do rúk Rimanom a dokonca prináležal aj Kréte. Počas benátskej nadvlády bol Talianmi nazývaný „Scarpanto“. V 16. storočí po vojne Turkov a Benátčanov padol na 400 rokov pod nadvládu Turkov. Až od roku 1947 spolu s ostrovmi Kassos a Saria definitívne patrí Grécku. Lákadlom Karpathosu je nepochybne 160  km nepreplnených pláží. Kamienkové s ploskými kameňmi, piesočnaté s hrubším či jemným pieskom, popretkávané nádhernými scenériami skalnatých prírodných zálivov, kde sa končia skaly priamo v mori. Tu si vychutnáte slnečný kúpeľ so slaným morským vánkom a s divokou scenériou drsných skál a jaskýň.


Niekoľko našich tipov:


• ak budete ubytovaní v Pigadii, využite člny, ktoré vás dopravia na krásne osamotené pláže

• windsurferi, vaším miestom je Afiarti

• nepremeškajte príležitosť zúčastniť sa miestnej oslavy, napríklad svadby, ak sa tam náhodou pritrafíte - vedzte, že ste vítaní

• malé námestie v Arkase je najlepším miestom pre príjemnú večeru

• čerstvé ryby nájdete v reštaurácii v dedine Finiki

Chcete vidieť najrázovitejšiu dedinu v Grécku? Tak ste na správnom mieste! Vydajte sa do úžasného Olymposu a pozorujte život a tradície miestnych obyvateľov. Po netradičných zážitkoch z Olymposu si urobte nezabudnuteľný večer v hlavnom meste Pigadia. Posaďte sa do jednej z miestnych taverien či barov a užívajte si čaro tohto miesta. Karpathos ponúka skvostné scenérie a fantastické pláže. Navštívte Aperi a jeho najfotografovanejší kostolík a pláž Kyra Panagia. Okúpte sa na čarokrásnej pláži Apella alebo sa vydajte na lodnú expedíciu za nepreplnenými plážami či k ruinám na ostrovčeku Saria. Nebuďte prekvapení, ak počas vášho pobytu stretnete surfistov. Afiarti je totiž malým rajom na surfovanie a fanúšikovia tohto športu sem preto radi zavítajú. Ak sa vám počas vašej dovolenky pošťastí natrafiť na miestnu svadbu, pozrite si ju. Tento zážitok sa určite vyplatí!

 

OLYMPOS AUTOBUSOM – Z Diafani povedie kľukatá cesta autobusom až do Olymposu, pričom sa zastavíte na vyhliadke poskytujúcej panoramatický výhľad na Olympos. Olympos bol postavený v horách aj z dôvodu ochrany pred pirátskymi útokmi. Domy tu boli natreté na šedo, aby splývali s okolitými skalami a neboli viditeľné od mora. Prehliadka dediny a kostola Panny Márie. Navštívite tradičnú pekáreň, pôvodný karpathoský dom a manufaktúru, kde sa ručne vyrábajú topánky k folklórnym kostýmom.  Voľný čas na nákupy alebo ochutnávku miestnych špecialít. Presun do Diafani autobusom alebo pešo cez národný park Natura 2000. Zvyčajne voľný čas aj na prehliadku Diafani.

Cena: 30 € z Lefkosu, 36 € z Arkasy, 39 € z Pigadie a Amoopi

“BLUE DAY” – celodenný výlet - výlet loďou pozdĺž východného pobrežia ostrova lemovaného úžasnými plážami. Kato Lakos je krásna prírodná pláž dostupná len lodnou cestou. Tu si môžete užiť plávanie, slnenie a chutné grilované špeciality pripravované kapitánom lode. Popoludní plavba na pláž Apella, ktorá bola v roku 2002 vyhlásená za najlepšiu pláž Stredomoria a k pláži Kyra Panagia. Návrat do prístavu Pigadia.

Cena: 38 € z Pigadie a Amoopi, 44 € z Lefkosu

KARPATHSKÁ NOC V AMOOPI – tanec, zábava a večera s typickými ostrovnými špecialitami a ukážkou folklórnych tancov. Neobmedzená konzumácia miestneho vína môže byť zradná, ale nedá sa jej odolať.

Cena: 30 € z Amoopi (bez transferu), 35 € z Pigadie, 41 € z Lefkosu


SARIA -
celodenný výlet loďou na opustený ostrov Saria, ktorý sa nachádza severne od ostrova Karpathos. Cesta autobusom do prístavu, odtiaľ plavba cca 2,5 hodiny. Na Sarii výstup ku kaplnke sv. Zachariáša s krásnym výhľadom na Rhodos, pláže Palatia a pozostatky mesta Nissyros. Po zostupe obed pripravený kapitánom lode. Poobede kúpanie a organizované plávanie do jaskýň.

Cena: 43 € z Pigadie a Amoopi, 49 € z Lefkosu


Deti do 12 rokov majú zľavu 50%.

aktuality a zaujímavosti
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Pozývame vás aspoň letmo nazrieť do života na tomto krásnom, i keď trochu odľahlom gréckom ostrove.
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.