vyhľadať zájazdy


Kos

8.3
Hotel Maya Beach Island Resort ***
Grécko, Kos, Kardamena

Maya Beach Island Resort je hotel, ktorý v roku 2018 fungoval pod menom Valynakis Beach a privítal množstvo spokojných klientov. Hotel bol nedávno kompletne zrekonštruovaný a objavíte ho v srdci malebného letoviska Kardamena. Od centra ho delí len niekoľko krokov. Tu nájdete množstvo obchodov so suvenírmi, bary, kaviarne a originálne taverny, kúsok ďalej aj malý rybársky prístav. Letisko je vzdialené len 6 km a ďalšia malebná dedinka Kefalos, ktorá stojí za návštevu, leží vo vzdialenosti 10 km. Hotel je situovaný priamo na krásnej pieskovej pláži s výhľadom na Egejské more a protiľahlý sopečný ostrov Nyssiros. Hotel tvorí hlavná budova s izbami, recepciou a reštauráciou a vedľajšia budova, v ktorej sa nachádzajú štúdiá (sprevádzkované v r. 2016). Moderné, elegantné a pohodlné spoločné priestory a izby, ako aj obľúbené all inclusive služby sú zárukou spokojnosti a nezabudnuteľnej dovolenky.  

Možnosti stravy: all inclusive | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 3.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 469 €
s poplatkami: 684 €

Kozmopolitný a malebný ostrov, ktorý otvára svoju náruč a priam čaká na to, aby sa zaplnil ľuďmi milujúcimi život, more a históriu. Kos je jednoducho lákavým kokteilom bohatej histórie a živej súčasnosti.  Na ostrove Hippokrata sú dni sprevádzané horúcimi slnečnými lúčmi a osvieženie prináša príjemný vánok. A keď zapadne slnko, domáci aj turisti, priatelia, známi i neznámi, ktorí sa priateľmi ešte len stanú, všetci sa tu zabávajú v krčmičkách až do prvých lúčov slnka. Kos nikdy nepovie „nie“ nekonečnej zábave a rád privíta cestujúcich zo všetkých kútov sveta!  

 

Mladší brat Rhodosu – aj pod týmto prívlastkom je ostrov Kos známy. Rovnaké podnebie aj poloha, rovnako vysoká úroveň služieb, avšak všetko v menšom. Menej hotelov, menej ľudí. Kos už niekoľko rokov intenzívne prispieva k neutíchajúcej popularite gréckych ostrovov. Korene jeho histórie siahajú až do staroveku. Je nesporné, že o jeho slávu sa v tej dobe zaslúžil jeden z najvýznamnejších rodákov – Hippokrates – považovaný za otca medicíny. Každý, kto zavíta na Kos, zatúži posedieť si v tieni starého platanu, pod ktorým vraj učil svojich žiakov v lekárskej škole. 

 

Čaro ostrova tkvie v atmosfére rovnomenného hlavného mesta na severe ostrova. Jeho vzhľad je ovplyvnený architektúrou všetkých národov, ktoré sa vo vláde nad ostrovom vystriedali, a tak sa dnes môžete túlať antickými náleziskami, navštíviť zachovalý rímsky dom alebo sa kochať pohľadom na štíhle turecké minarety v pozadí renesančných stavieb. Hneď vedľa rozľahlých vykopávok sa vinie štvrť, kde v baroch rôznych štýlov vrie život až do rána. Z mohutnej Johanitskej pevnosti vypínajúcej sa nad prístavom uvidíte nielen veľkú časť mesta, ale aj kontúry blízkeho tureckého pobrežia. Mesto Kos má dve predmestia – Psalidi a Lambi, posiate staršími i novými hotelmi, s centrom mesta spojené miestnou autobusovou dopravou. Pre oblasť Psalidi sú charakteristické kamenisté pláže s čistou vodou, oblasť Lambi je známa prevažne pieskovými plážami.  Za výbežkom Agios Fokas, asi 10 km na západ od hlavného mesta, nájdete prírodné kúpele Thermae, kde sa teplá voda horúceho prameňa mieša s morskou vodou.

 

Na ostrove nájdete zo všetkého trochu. Navzdory kozmopolitnej atmosfére objavíte na Kose veľa miest, kde si užijete slniečko, nerušené leňošenie a príjemné kúpanie na zlatistých plážach. Od severu na juh meria iba 42 km, a tak deň za dňom môžete preskúmať všetky jeho krásne pláže: od Tigaki cez Kardamenu, Marmari, Mastichari až po Kefalos. Tigaki sa rozprestiera na severozápadnom pobreží, len 11 km od hlavného mesta. Vstup do mora je pozvoľný, pláž s jemným pieskom je lemovaná stromami a poskytuje rozličné možnosti vodných športov i šantenia v mori. Kardamena ponúka 6 km dlhú pláž z bieleho piesku, nádherné more a vodné športy každého druhu. Nájdete tu apartmánové domy a zároveň luxusné hotelové komplexy, ktoré sa tiahnu aj niekoľko kilometrov od centra strediska. Marmari je pomaly sa rozvíjajúce turistické letovisko s modernými luxusnými hotelmi. Jeho najväčším lákadlom je dlhá pláž s jemným svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Mastichari tiež láka hostí svojimi dlhými plážami s jemným bielym pieskom. Je malebnou dedinkou s prístavom, odkiaľ niekoľkokrát denne premávajú lode na susedný Kalymnos. Ak chcete prežiť deň sprevádzaný vôňou mora a vychutnať si čerstvú rybu, príďte sem.

Vo vnútrozemí sa ukrýva niekoľko dedín, v ktorých vás omámia tradičné vône ostrova: Zia, Pyli, Asfendiou, Zipari či Kefalos. Domáci tu ponúkajú rôzne druhy korenia, med s orieškami, výšivky a ručne tkané koberce. Tu kúpite aj originálnu špecialitu ostrova a zároveň netradičný darček vynikajúcej chuti – paradajky v sirupe. Presúvanie sa po ostrove je veľmi jednoduché – okrem miestnych autobusov, auta či mopedu môžete využiť i bicykel, ktorý je vďaka nenáročnému terénu najobľúbenejším dopravným prostriedkom na ostrove. Kos je rovinatý, bicyklom sa dostanete všade.

Najväčšou výhodou Kosu je jeho umiestnenie uprostred Dodekanéz, takže tu nájdete bohatú ponuku každodenných výletov na okolité ostrovy. Určite zaraďte do svojho programu Nissyros so živou sopkou alebo Patmos s kostolom ukrývajúcim rozmanité poklady.


Kos v skratke:


• tradičná horská dedina Zia

• Asklepio, svätyňa aj lekárska škola

• veterné mlyny v Antimachii

• kostol Agios Stefanos na ostrove pri Kefalose

• neodolateľné hlavné mesto s palmovou alejou, Hippokratovým platanom a antickými ruinami

História, pamiatky, krásne pláže – to je len niekoľko lákadiel ostrova. Ak sa rozhodnete vydať sa za poznaním, nevynechajte Johanitskú pevnosť, starovekú Agoru a predovšetkým raritu ostrova – Asklepion – antickú nemocnicu, kde údajne učil a pracoval i sám Hippokrates. Nasýtení históriou sa môžete rozhodnúť pre spoznávanie ostrova bicyklom. Ostrov je prevažne nížinatý a nájdete tu mnohé cyklotrasy a turistické chodníčky. Počas cesty sa môžete zastaviť na známej pláži Paradis pri Kefalose alebo na pláži Limnionas na juhozápadnom pobreží. Večer môžete stráviť pri gréckych melódiách v horskej dedinke Zia alebo sa vydajte do barov pulzujúceho hlavného mesta.

Veľmi sa ale neunavte, lebo ďalší deň na vás čakajú nové zážitky a dobrodružstvá, trebárs aj lodný výlet na okolité ostrovčeky Pserimos či Nissyros.

 

GRÉCKY VEČER - čaká na vás jedinečný večer v horskej dedinke s tradičnými tancami a  chutnými gréckymi špecialitami. Popíjať budete lahodné červené a biele vína, ktoré vám dodajú odvahu pripojiť sa k tanečníkom.

 

TURECKO-BODRUM - dovolenka na Kose nie je kompletná bez návštevy Turecka. Trajektom sa odveziete do prístavu mesta Bodrum – prehliadka mesta. Vo voľnom čase možnosť nákupov a jednania sa v uličkách miestneho bazáru, prípadne si môžete užiť relax v tureckom kúpeli pri tureckej masáži.

 

OKRUH OSTROVOM - výlet autobusom, počas ktorého sa dozviete množstvo zaujímavostí o histórii, mytológii a živote miestnych obyvateľov. Navštívite zaujímavé miesta ako horská dedinka Zia, stredisko Kardamena, romantický záliv Kamari a okúpať sa môžete v dedinke Kefalos.

 

NISSYROS - plavba na malebný ostrov, na ktorom sa nachádza druhá najväčšia činná sopka v Európe. Spomínaná sopka, ktorej kráter leží v centre ostrova, je najväčším lákadlom pre turistov. Výlet je spojený s prehliadkou mestečka, s voľným časom trebárs na obed či nakupovanie suvenírov.

 

LAZY DAY S BARBEQUE – lodný výlet, pričom prvá zastávka bude v Pothii na ostrove Kalymnos. Na vlastné oči môžete vidieť ako sa spracovávajú morské špongie a dozviete sa zaujímavosti o histórii lovu morských špongií. Druhá zastávka bude na opustenom ostrove Plati, kde sa môžete potápať, pričom na palube lode vám kapitán pripraví grilované špeciality. Nakoniec vylodenie sa na Pserimose – relax a slnenie na piesočnatej pláži ostrova.

Grécke destinácie naberajú opäť na popularite a určite odporúčame vydať sa prebádať ostrov aj autom. Je to výborný zážitok a vy máte možnosť kdekoľvek sa zastaviť na kúpanie alebo dobrú kávu. Z mnohých autopožičovní môžeme odporučiť napríklad jednu v Tigaki – Tigaki Tours, ktorú vlastní majiteľka štúdií Byron. Na výber budete mať autá rôznych kategórií, za rôzne ceny. Všetky autá sú poistené, aby ste sa počas vašej jazdy cítili bezpečne. Preto neváhajte a vydajte sa za vlastným dobrodružstvom!

 

 

 

aktuality a zaujímavosti
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Pozývame vás aspoň letmo nazrieť do života na tomto krásnom, i keď trochu odľahlom gréckom ostrove.
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.