vyhľadať zájazdy


Peloponéz

1 2
9
Apartmány Bellos

Majiteľka Karin, vydatá za Gréka, priniesla so sebou svoju rakúsku mentalitu a vybudovala v Tole pekný pohodlný prázdninový dom. Upravený menší dvor so záhradkou, gril, spoločné sedenie a čisté, úhľadné izby čakajú všetkých jej hostí. V celom areáli nájdete viacero drobných doplnkov a detailov, ktoré vytvárajú pocit útulnosti. K dispozícii sú rôzne typy izieb od štúdií pre 2-4 osoby, po apartmán s oddelenou spálňou. Skvelá poloha v kľudnejšom prostredí a zároveň blízko pláže a centra je jeho ďalšou výhodou. Centrum strediska je vzdialené len pár krokov, nie viac ako 20-30 m. Tu nájdete širokú možnosť na bežné denné nákupy, ale nechýbajú ani obchody so suvenírmi, bary či reštaurácie, ktoré lákajú na príjemné posedenie. V pešej dostupnosti natrafíte aj na autobusovú zastávku.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 17.6.2020 | Možnosti dopravy: autobusová, letecká
Cena od: 355 €
s poplatkami: 570 €
9.6
Štúdiá Chroma & Agnadio
Grécko, Peloponéz, Finikounda

V strede juhozápadného zálivu Peloponézu, oproti ostrovom Sapienzta a Schiza, leží dlhá piesková pláž malebnej dedinky Finikounda. Na jej začiatku - asi 300 m od pláže a 150 m od centra - sa týči ako korunka komplex štúdií Chroma & Agnadio. Chroma po grécky znamená farba – nie náhodou boli takto pomenované jednotlivé domčeky, ktoré hýria pestrými farbami. Výhľad z budovy Agnadio na samom vrchole je priam dych vyrážajúci. Štúdiá sú pohodlné, priestranné a moderné. Finikounda je zmesou gréckej pohostinnosti a atmosféry s radom rodinných taverien či štýlových plážových barov. Nenechajte si ujsť ani výlety do okolia, určite stoja za to.  

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 7.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 420 €
s poplatkami: 635 €
8.6
Hotel Esperia ***

Na začiatku malebnej dedinky Tolo, niekoľko metrov od najlepšej a najširšej časti pieskovej pláže zvanej Psili Ammos je situovaný hotel Esperia. Hotel je skvelým príkladom výhodného pomeru medzi cenou a kvalitou. Bazén, bar a reštaurácia dopĺňajú jeho vybavenie, izby majú čiastočný výhľad na more. Tolo je známe svojou živou a rušnou promenádou, ktorá sa tiahne pozdĺž celého letoviska. Nespočetné množstvo barov, reštaurácií, taverien a obchodov so suvenírmi sú pripravené na záujem návštevníkov z celej Európy. Navyše budete mať možnosť navštíviť jedno z najkrajších miest Grécka – malebné Nafplio. Autobusová zastávka sa nachádza priamo pred hotelom.

Možnosti stravy: polpenzia | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 7.6.2020 | Možnosti dopravy: autobusová, letecká
Cena od: 640 €
s poplatkami: 855 €
8.8
The Grove Seaside Hotel ****
Grécko, Peloponéz, Drepano

Už niekoľko sezón sa teší tento hotel mimoriadnej obľube v kruhu našich klientov. Nepochybne za to môže skvelá poloha, štýlový interiér aj exteriér a v neposlednom rade vysoko profesionálny manažment, ktorý predstavuje skúsená hotelierska rodina. Okolo hotela sa rozprestierajú citrónovníky, pínie a pestrofarebné kvety. Spoločné priestory, a tiež izby sa vyznačujú moderným, minimalistickým štýlom a maximálnym pohodlím. Kuchyňa hotela je naozaj prvotriedna a kvalitná. Majitelia spolupracujú s miestnymi dodávateľmi a záleží im na pestrosti a vyvážených chutiach. Na raňajky sa osviežite čerstvou pomarančovou šťavou, pri hlavných chodoch sú teľacie či jahňacie mäso alebo ryby samozrejmosťou. Tematické večere – ako rybacie BBQ, mäsové BBQ, ázijské chute, populárna pizza & pasta night alebo klasické grécke chute – sa tešia nesmiernej obľube v kruhu hostí. Svoju kávu alebo pohár vína si môžete vychutnať v bare vedľa bazéna alebo z balkóna svojej štýlovej, modernej izby s výhľadom na more. Kamienková pláž Plaka sa nachádza rovno pred hotelom. Napriek pokojnému charakteru má dedinka Drepano všetko, čo dovolenkári pre svoj pohodlný pobyt potrebujú. Na plážovej promenáde nájdete niekoľko taverien či barov, v centre letoviska (cca 500 m) je aj supermarket, pekáreň, lekáreň či obchod so suvenírmi. S populárnym letoviskom Tolo ho spája práve pláž Plaka (vzdialenosť cca 3 km) a do malebného mesta Nafplio je to len 11 km. Pravidelne sem premávajú miestne autobusy, jeho návštevu by bolo hriechom vynechať! Hotel bude od sezóny 2020 poskytovať jednotný all inclusive podľa konkrétneho opisu všetkým svojim klientom.   

Možnosti stravy: all inclusive | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 7.6.2020 | Možnosti dopravy: autobusová, letecká
Cena od: 765 €
s poplatkami: 980 €
GMP Bouka Resort Hotel ****
Grécko, Peloponéz, Messini-Bouka

Tento atraktívny hotel bol postavený na pokojnom, privilegovanom mieste priamo pri rozsiahlej pláži Bouka v Messinskom zálive, len 10 km od mesta Kalamata a 5 km od historického mestečka Messini. Hotel sa rozprestiera na ploche 15 000 m2 a ponúka moderné a pohodlné ubytovanie s atraktívnym výhľadom. Prírodné krásy okolia, priateľský servis, pokojná atmosféra robia z tohto hotela ideálnu dovolenkovú destináciu pre rodiny s deťmi, páry, ako aj pre starších hostí. Stres a každodennú rutinu môžete nechať za sebou a na tomto mieste si kvalitne oddýchnete a zrelaxujete. Letisko Kalamata je vzdialené len 7 km.

Možnosti stravy: all inclusive | Dĺžka pobytu: 11 dní
Termíny od: 7.6.2020 | Možnosti dopravy: letecká
Cena od: 845 €
s poplatkami: 1 060 €
1 2

Peloponéz je dobre utajený grécky klenot, ktorý vlastne ešte len  čaká na svoje objavenie. Ale tí, ktorí ho už raz navštívili, sa sem neustále  vracajú. Najväčší grécky polostrov s rozlohou viac než 21 400 km2 toho totiž ponúka oveľa viac, ako sa dá  stihnúť pozrieť počas jedinej dovolenky. Nádherné pláže, čistučké more, vysoké hory, úžasné historické pamiatky a nekonečné sady olivovníkov...  

 

Polostrov dostal svoje meno po mýtickom kráľovi Pelopsovi. Hoci  Peloponéz v preklade znamená „Pelopsov ostrov“, až umelo vytvorený Korintský prieplav z neho vlastne prakticky ostrov aj vytvoril. Mýtami popretkávaná história je pre túto oblasť veľmi dôležitá:  iste sa nenájde nikto, kto by nepočul o Sparte, Korinte, Mykénach, Epidaurose či Olympii. Významné mykénske obdobie tu pripomína celá rada pamiatok a vykopávok. V 1. tisícročí p. n. l. Sparta dokonca porazila Atény počas peloponézskych vojen. Neskôr tu vládli Rimania, Arabi, Benátčania, Turci. Posledné dva spomenuté národy viedli medzi sebou neľútostné boje o strategicky veľmi výhodne ležiaci Peloponéz - možno aj preto tu Turci vládli „len“ necelých sto rokov oproti iným okupovaným miestam v Grécku.

Novodobí „dobyvatelia“ v podobe letných návštevníkov samozrejme historické miesta navštevujú s radosťou, ale ešte radšej sa zameriavajú na kúpanie, slnenie, dobrú kuchyňu a nočný život. Aj keď sa tu turizmus rozvíja už dlhé roky, nedá sa hovoriť o žiadnych masách turistov. Najznámejším letoviskom Peloponézu je Tolo,  letovisko blízko historického mesta Nafplio. Kedysi to bola malá rybárska dedina, avšak dnes sa Tolo cez leto niekoľkonásobne rozrastá vďaka prílivu turistov. Nájdete tu všetko potrebné pre pohodové dni strávené na pláži aj aktívny nočný život pod žiarou hviezd. Dedinka Drepano blízko Tola so slávnou plážou Plaka sa vyznačuje aj produkciou pomarančov a mandarínok. Rastie tu množstvo takýchto stromov, bez obáv sa môžete obslúžiť a natrhať si čerstvé ovocie, nikto vám nič nepovie. Keď už budete v tejto oblasti, rozhodne sa choďte pozreiť do Nafplia; len ťažko sa hľadajú slová, ktoré by ho výstižne opísali - skrátka, treba ho vidieť. Bývalo prvým hlavným mestom Grécka a dnes oprávnene patrí medzi najkrajšie mestá tejto nádhernej krajiny. 


V juhozápadnej časti Peloponézu leží Kalamata. Meno tomuto mestu dali olivy „Kalamata“ – druh, ktorý je na celom svete považovaný za ten najkvalitnejší a najlepší. Spolu s figami a pomarančami predstavujú hlavný vývozný produkt Peloponézu. O modernej Kalamate sa hovorí asi tak posledných 200 rokov, ale súčasnú podobu mesto získalo prakticky až v r. 1986. Vtedy obrovské zemetrasenie zničilo časť starého mesta a všetko bolo  postavené resp. zrekonštruované do súčasnej podoby. Z mesta sa stal dôležitý exportný prístav. Predurčila ho k tomu jeho výhodná poloha uprostred širokého zálivu, medzi polostrovmi Messinia a Mani, na úpätí hory Taygetos, ktorá sa vypína až do výšky 2 404 m. V minulosti sa odtiaľto vyvážali rozličné poľnohospodárske produkty a rozvinul sa tu obchod, vďaka ktorému tu vznikla druhá najstaršia obchodná komora v Stredomorí. Dnes má Kalamata 60 000 obyvateľov, pekné staré mesto a dobudovanú novú časť. Na mesto dohliada hrad z 13. stor. a je tu aj niekoľko pravoslávnych kostolov. Za zmienku stojí napríklad kláštor Kalograion, známy tkaním hodvábu. Nájdete tu aj rôzne múzeá (archeologické, folklórne, železničné, moderného umenia, atď.). Mesto ožíva hlavne večer, keď sa prebúdzajú k životu kaviarne, taverny, bary či už v starom meste, na hlavnom námestí, alebo na atraktívnej prímorskej promenáde dlhej cca 4 km, ktorá je upravená aj pre cyklistov.  Nové luxusné hotely vyrástli na východnej pláži a turisti majú takto možnosť kombinovať dovolenku pri mori s pobytom v meste.

 

Neďaleko Kalamaty, cca 30 km na juhozápad, leží dedinka Petalidi, kde život ubieha pokojnejším tempom a siesta je najobľúbenejšou časťou dňa. Na námestí posedávajú miestni pri svojom obľúbenom frappé a pozorujú život naokolo. Je tu niekoľko obchodov, reštaurácie, kaviarne. Sú tu aj krásne pláže s výhľadom na protiľahlý polostrov Mani. Cestou ďalej na juh sa aspoň na chvíľu zastavte v malebnom, amfiteátrovite postavenom mestečku Koroni. Domy sú krásne farebné, uličky úzke, prístav si žiada ďalšie a ďalšie fotografie. Vynechať obed v jednej z miestnych taverien by bola určite chyba!

 

Cesta ešte južnejšie vás zavedie do letoviska Finikounda. Toto sympatické mestečko postavené okolo malého prístavu má dostatok možností na nákupy ale aj niekoľko štýlových plážových barov, originálnych a tradičných taverien. Všetko však v takom množstve, aby nebola narušená pokojná atmosféra mestečka. Čo ale turistov priťahuje najviac, sú tunajšie nádherné pieskové pláže ocenené Modrou vlajkou, napr. Anemomilos alebo Louts. A keby vás už omrzeli pláže, neďaleko je napríklad hrad Methoni alebo malé historické mestečko Pilos s palácom Nestora. Ten stráži Navarinskú zátoku, ktorá bola svedkom Bitky pri Navarine počas gréckej vojny za nezávislosť v roku 1827.  


Peloponéz v skratke:


• antické divadlo Epidauros s imoriadnou akustikou

• Mykény a slávna hrobka kráľa Agamemnóna

• očarujúce Nafplio

• prebádajte oblasť Mani

• pozrite si kláštory v údolí Neda

• doprajte si nákupný deň v Kalamate, nájdete tu všetky grécke značky za dobré ceny


Dĺžka dopravy autobusom z Bratislavy do letoviska Tolo je 30 hod.  


Naše odporúčania a výlety


Korintský prieplav – 28 € + 19 € lodný lístok

Lodný výlet s BBQ  – 30 € / dieťa do 12 r. 22 €

Ostrovy Hydra & Spetses  – 34 € / dieťa do 12 r. 17 €

Athény  – 35 € / dieťa do 12 r. 25 € + 25 € vstupné na Akropolu

Epidauros, Mykény a Nafplio  – 32 € + vstupy (12 € Epidauros a 12 € Mykény)    

aktuality a zaujímavosti
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Pozývame vás aspoň letmo nazrieť do života na tomto krásnom, i keď trochu odľahlom gréckom ostrove.
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.