vyhľadať zájazdy


Česko

Česko

Hlavné mesto: Praha
Rozloha: 78 866 km²
Počet obyvateľov: 10,52 miliónov
Mena: Euro
Časový rozdiel:

0 hod.


Česká republika


Krajina piva a skvelej kuchyne. Je veľmi významným turistickým cieľom. Ponúka návštevníkom nielen bohatstvo historických pamiatok, ale aj rozmanité prírodné bohatstvo, hory, rybníky, jaskyne, kúpele s minerálnymi prameňmi, folklór a iné. České kúpele ako Karlove Vary, Mariánske Lázne, Františkove Lázne a Teplice patria medzi najznámejšie na svete. V Čechách sa nachádza viac ako 2 tisíc hradov, zámkov, pevností a zrúcanín.


Medzi najznámejšie české osobnosti patria hudobní skladatelia Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, či spisovatelia ako Franz Kafka a Karel Čapek (autor slova ROBOT). Folklór má v Českej republike hlboké korene. Je zastúpený v Čechách (hlavne na Chodsku) a po celej Morave. Typické sú národné kroje, ľudová keramika, piesne, porekadlá, výzdoba pôvodných obydlí. Súhrnne sa s týmito pokladmi zo starých časov môžete zoznámiť v skanzene Rožnov pod Radhoštěm a Přerov nad Labem. Ľudové tradície udržujú po celej Českej republike folklórne súbory s ľudovou hudbou.


Česká kuchyňa je spriaznená s nemeckou (najmä s bavorskou) a rakúskou kuchyňou. Česká republika má bohatú ponuku poľných plodín, ovocia, zeleniny, bobulí, rýb aj zveriny. V posledných rokoch sa začína rozvíjať aj agroturistika, tematické pobyty (ako napríklad pivovarníctvo, gastronómia, vinárstvo), pobyty s aktívnym športovaním či rekreačnou možnosťou pre rodiny s malými deťmi či pre seniorov. Česká republika ponúka dlhý rad pozoruhodných pamiatkovo chránených miest a obcí či objektov.Praha je hlavné mesto Českej republiky a je považované za najkrajšie mesto krajiny, ale mnohokrát aj za najkrajšie mesto Európy. Je to aj vďaka tomu, že ako jedno z mála miest unikla veľkým poškodeniam počas druhej svetovej vojny, pričom očarujúca panoráma mesta to len dosvedčuje. Kompaktné stredoveké centrum Prahy je nezabudnuteľným labyrintom kamenných uličiek, starých námestí, tmavých pasáží a nespočetných kostolov. Na všetko dohliada tisícročný Pražský hrad, ktorý je najväčším hradným komplexom na svete. Staromestský orloj so známou Smrtkou pochádza z 15. Storočia a patrí k najstarším orlojom v Európe. Karlov most je najstarší zachovaný pražský most a patrí tiež k najstarším v celej Európe. K významným pamiatkam patrí aj: Staromestská radnica, Katedrála svätého Víta, Václava a Vojtěcha, Národné divadlo, Rudolfinium, Vyšehrad a mnohé ďalšie úžasné historické diela, ktoré ročne do Prahy prilákajú milióny turistov. Medzi také pamiatky patrí jednoznačne aj tancujúci dom, ktorý stojí na nároží Jiráskovho námestia a Rašinovského nábrežia a je príkladom dekonštruktívnej architektúry.


Brno je druhé najväčšie mesto Česka a najväčšie mesto Moravy. Dominantou mesta je pevnosť a hrad Špilberk nachádzajúci sa na rovnomennom kopci a Katedrála svätého Petra a Pavla na vrchu Petrov. Obe stavby tvoria typickú siluetu Brna. Okrem nich tu nájdeme aj ďalší hrad so zaujímavým názvom Veveří. Historické centrum Brna je vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Ďalšie významné pamiatky sú: Vila Tugendhat a Hotel Avion či Palác Morava takisto patriace do tohto architektonického štýlu funkcionalizmu.


Český Krumlov (UNESCO)preteká ním rieka Vltava. Dominantou mestečka je zámocký komplex zložený z Horného a Dolného hradu. Je to druhý najrozsiahlejší hradný komplex v Čechách hneď po Pražskom hrade. V podhradí nájdeme veľké množstvo gotických, renesančných a tiež barokových objektov. Je úctyhodné, že uličky a pôdorys starého mesta sa nezmenili od dôb jeho založenia.


České Budějovice sú okrem pamiatok známe aj vynikajúcim pivom. Medzi najvýznamnejšie objekty v mestskej pamiatkovej rezervácii patrí Piaristické námestie, Čierna veža, Dominikánsky kláštor, Katedrála svätého Mikuláša, Námestie Přemysla Otakara II. a mnohé ďalšie. Za návštevu určite stojí aj Budvar múzeum České Budějovice, ktoré láka najmä zástupcov mužského pohlavia.


Karlove Vary sú okrem svojich liečebných prameňov zaujímavé aj svojimi pamiatkami ako napríklad veľké množstvo kúpeľných domov, hotelov, ako je napríklad Národný dom, kolonáda Mlýnská, Zámok Karlovy Vary, múzeum v Dome u Zlatého kľúča a podobne.


Ako občan EÚ sa pri cestovaní z jedného štátu schengenského priestoru do druhého nemusíte na hraniciach preukazovať svojím občianskym preukazom ani pasom. Odporúčame, aby ste vždy mali so sebou svoj občiansky preukaz alebo pas, ktoré slúžia na preukázanie totožnosti.

aktuality a zaujímavosti
Krájanie vasilopity Krájanie vasilopity Pozrite si zopár fotografií z tohtoročného krájania vasilopity v našej bratislavskej kancelárii.
Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu na sezónu 2019 sa tohto roku konala 12. októbra v netradičnej atmosfére.
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.