vyhľadať zájazdy


Maďarsko

Maďarsko

Hlavné mesto: Budapešť
Rozloha: 93 030 km²
Počet obyvateľov: 9,897 miliónov
Mena: Maďarský forint (HUF)
Časový rozdiel:

0 hod.


Maďarsko

je krajina skvelého jedla, vína a kúpeľov. Maďarsko je vinárska krajina a to so všetkým, čo k tomu patrí. Najslávnejšie maďarské víno je tokajské, ale na výber máte skutočne široké spektrum vín. Podľa maďarských šéfkuchárov je najlahodnejšia rybia polievka Halászlé, keď sa varí z viacerých druhov rýb, medzi ktorými kraľujú kapor a sumec. Mimoriadne chutné sú jedlá z diviny - srnčie, jeleň, diviak, muflón a daniel, zajac, či bažant. Špecialitami sú jelení rezeň na červenom víne s brusincovým kompótom a zemiakovými kroketami, alebo zajac na divoko so žemlovými knedlami. A jednoznačnou jednotkou sú pre mnohých guláše a paprikáše.

Maďarsko je krajinou s najvyšším počtom kúpeľov v celej Európe. Tunajšie kúpele sa môžu pýšiť 2000 ročnou tradíciou a históriou. Z viac ako 500 minerálnych a termálnych prameňov sa takmer polovica nachádza priamo v Budapešti.

Pokiaľ ste milovníkmi ľudových tradícií, tak len necelých sto kilometrov od Budapešti je dedinka Hollókő známa charakteristickou ľudovou architektúrou.

Zaujímavé sú aj výšivky zo Sárköz či Kalocsa, krajky z Halasa, glazované nádoby z Mezőtúr, čierne hlinené nádoby z Nádudvara a ručne šité papuče zo Szegedu. Práve kvôli rozmanitosti maďarských obcí a regiónov sa v poslednej dobe rozmáha agroturistika.


Budapešť je hlavné mesto Maďarska, často nazývané aj perla na Dunaji. Za zastávku určite stojí Námestie Hrdinov pri mestskom parku Városliget, Budín na hradnom vrchu Gellért na pravom brehu Dunaja:  novogotický Mátyášov Chrám (Mátyás templom), Rybárska bašta (Halászbástya), jazdecká socha sv. Štefana (Szt. István), kráľovský palác a Citadela s úchvatným panoramatickým výhľadom na mesto. V časti za Dunajom zvanej Pešť sa nachádza katedrála sv. Štefana, Parlament, Národné divadlo.  Určite odporúčame zastaviť sa v najväčšom morskom akváriu v strednej Európe Tropikárium a Oceanárium v obchodnom dome Campona. Vzniklo v roku 2000 a zavedie vás do tropického pralesa s hustým porastom a vodopádom. Morské akvárium má obsah 1,6 mil. litrov slanej vody a plávajú v ňom žraloci a morské raje spolu s nespočetným množstvom druhov morských rýb.


Eger je historická vinárska oblasť s najslávnejším červeným vínom Egri Bikavér. Najznámejšie pamiatky mesta sú stredoveký hrad, katedrála, lýceum, minaret. Nachádzajú sa tu aj turecké kúpele, ktoré v rokoch 1610 a 1617 postavili Turci počas tureckej nadvlády vtedy ešte pre rituálne účely. Od tých čias sa nepretržite využívajú s cieľom liečenia, ako najaktívnejšie kúpele Maďarska s obsahom radónu. Používanie kúpeľov priaznivo pôsobí na bolesti a zápaly a podporuje uvoľnenie endorfínov. Zelenohnedé keramické dosky Zsolnay a zlatá kupola poskytnú upokojujúci pohľad. Okolie mesta Eger sa nazýva aj ako „Údolie krásnych žien“, kde mnoho pivničiek a reštaurácií ponúka ochutnávky vín a miestnych špecialít, kde si gurmáni určite zgustnú.


Hollókő je palócska dedinka a zároveň obývaný skanzen (UNESCO). Ročne ju navštívi asi 80-tisíc turistov. Dedinke dominuje krásny hrad rovnakého mena, ktorý postupne opravujú a rozširujú múzeum v ňom. Počas celého roku tu môžete navštíviť múzeum bábik v ľudových krojoch, hrnčiarske a kováčske dielne, pozrieť si výrobu syrov. Pre turistov organizujú výučbu tradičných remesiel a zvyklostí. Hollókő je však najlepšie navštíviť počas niektorého z tradičných sviatkov, keď sa tu predvádzajú ľudové zvyky. Napríklad na Veľkú noc, Turíce, jesennú oberačku hrozna alebo na folklórny festival Palócov. Táto maďarská etnická skupina s jedinečným nárečím a bohatými krojmi okrem severnej časti Maďarska obýva aj juh stredného Slovenska. Už viac ako 25 rokov tu uchovávajú staré veľkonočné národné tradície Paloczanov. V idylickej dedinke ležiacej na severovýchode od Budapešti sa na Veľkú noc venuje pozornosť predovšetkým umeleckým remeslám. Návštevníci môžu obdivovať ručné maľovanie vajíčok podľa dávnych vzorov, výrobu veľkonočných džbánov, váz a riadu na hrnčiarskom kruhu a tkanie jemných farebných tkanín na tkáčskom stroji. Mnohí obyvatelia dediny sa v čase od Veľkého piatku do Veľkonočného pondelka prechádzajú cez dedinu v historických, bohato zdobených krojoch.


Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe. Dnes je toto maďarské jazero kvalitnou dovolenkovou destináciou, ktorá ponúka možnosti pre stredne náročných aj mimoriadne náročných návštevníkov. Samozrejmosťou sú špičkové hotely, golfové rezorty, kúpele...Čo sa týka aktívnej dovolenky, tak na Balatone si môžete zaplávať, populárne je plachtenie, či túry na koňoch. Kuchyňa typická pre Balaton je samozrejme postavená na rybách, čo je pochopiteľné. Kráľom vôd Balatonu je zubáč, ktorý tam dosahuje často hmotnosť až do 10 kg. Táto ryba je jednou z absolútnych špecialít maďarskej kuchyne.


Ranč bratov Lazarovcov  sa nachádza 35 km od Budapešti a jeho majitelia sú svetoví šampióni v záprahových pretekoch na koči. Tento ranč ponúka bohatý program pre deti i dospelých. Môžete zažiť zaujímavé predstavenie s koňmi, obed (menu pastierov koní), prehliadku ranču na koči.  


V mestečku Gödöllö sa nachádza kráľovský barokový kaštieľ, ktorý bol letnou rezidenciou cisárovnej Sissi. V celom meste panuje priateľská atmosféra a so stopami po Sissi sa budete stretávať v miestnom hoteli, parku aj na rozličných iných miestach.


Ostrihom je kolíska Maďarska a dôležité arcibiskupské sídlo. Ostrihom na slovensko - maďarských hraniciach sa pýši najväčším maďarským chrámom Bazilikou sv. Štefana, ktorý je zároveň tretím najväčším chrámom v Európe a taktiež miestom odpočinku prvého maďarského kráľa. 


Vyšehrad je starobylé mesto na severe Maďarska. Za návštevu stojí Kráľovský palác, Horný hrad, Šalamúnova veža a pomník Mateja I. Korvína. Z pevnosti situovanej na kopci nad mestom sa vám naskytne nádherný výhľad na Dunaj a okolitú krajinu.


Ako občan EÚ sa pri cestovaní z jedného štátu schengenského priestoru do druhého nemusíte na hraniciach preukazovať svojím občianskym preukazom ani pasom. Odporúčame, aby ste vždy mali so sebou svoj občiansky preukaz alebo pas, ktoré slúžia na preukázanie totožnosti.

 

aktuality a zaujímavosti
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Pozývame vás aspoň letmo nazrieť do života na tomto krásnom, i keď trochu odľahlom gréckom ostrove.
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.