vyhľadať zájazdy


Poľsko

Poľsko

Hlavné mesto: Varšava
Rozloha: 312 679 km²
Počet obyvateľov: 38,53 miliónov
Mena: Poľský zlotý (PLN)
Časový rozdiel: 0 hod.

Poľsko – krajina s bohatou históriou alebo krajina cukroviniek a skvelej vodky? Poľsko je sedemnástou najnavštevovanejšou krajinou na svete a má až 23 národných parkov. Názov "Poľsko" pochádza z názvu kmeňa "Polanie", čo znamená " ľudia, ktorí žijú na otvorených poliach ". Jedným z národných jedál Poliakov sú pirohy. Veľkej obľube sa tešia aj šišky. " Paczka " a piekli sa už za čias kráľa Augusta III. na začiatku 18. storočia. Najviac šišiek (až 100-miliónov ks) skonzumujú Poliaci posledný štvrtok pred Popolcovou stredou. Tento deň sa v Poľsku nazýva „Tučný štvrtok“. Poľská vodka Wyborowa je najstaršia značka vodky a má vyše 500 rokov.Varšava: je srdcom Poľska a zároveň jeho hlavným mestom. Toto mesto má jedinečnú historickú atmosféru, ktorú vytvárajú fasády budov a jeho historické centrum, ktoré bolo zrekonštruované po II. svetovej vojne (UNESCO). Určite sa musíte zastaviť pri pamiatkach ako: Kamenné schody (Kamienne schodki), Žigmundov stĺp, Rynek starého mesta, Kráľovský palác, opevnenie Barbakán pochádzajúci zo stredoveku.


Krakov: je jedno z najkrajších miest Poľska a tiež sveta. Nemali by ste obísť hlavné námestie, ktoré je  najväčším stredovekým námestím v celej Európe (Rynek glówny), historické centrum - svetové dedičstvo UNESCO, Mariánsky kostol, Barbakán, Židovskú štvrť Kazimerz so synagógami, Jagelovskú univerzitu, Wawel a Katedrála, v ktorej prebiehali korunovácie, Kráľovský zámok - sídlo poľských kráľov, Dračia jama. Vynechať by ste nemali ani pôvodnú židovskú štvrť Kazimierz. Staré historické dómy a synagógy sa dochovali dodnes, zútulňujú ich štýlové kaviarničky a reštaurácie. Vo štvrti sa nachádza aj Schindlerova továreň, kam továrnik najímal Židov ako lacnú pracovnú silu a zachránil ich tým pred deportáciou nacistami.


Osvienčim: bol jeden z najobávanejších koncentračných táborov a ročne ho navštívia státisíce návštevníkov. Časť Auschwitz I sa skladá z tehlových neomietnutých budov, ostnatých drôtov, plynovej komory a spaľovne. V jednotlivých budovách sú expozície s dobovými fotkami, obrazmi väzňov a osobnými vecami.


Wieliczka: je soľná baňa a patrí medzi jednu z najkrajších atrakcií Poľska. V bani je 9 poschodí a siahajú do hĺbky 327 metrov. Teplota vzduchu sa vraj celý rok drží na 14-tich stupňoch Celzia. Baňa ponúka svojim návštevníkom podzemné kaplnky so sochami a reliéfmi, jazierka so slanou vodou, ťažobné komory, banské stroje a zariadenia, stáročné drevené konštrukcie výborne zakonzervované podzemnou klímou v bani.


Czechostowa je najznámejšie mariánske pútnické miesto v Poľsku s kláštorným komplexom bratov paulínov na Jasnej Hore. Gotický kostol a kaplnka Matky Božej so zázračným obrazom „Čiernej Madony“.


Wroclaw – symbolom mesta je trpaslík. Tzv. krasnoludki boli symbolom protikomunistického hnutia a rebeli ich maľovali na steny budov. Sochy trpaslíkov dnes vyrábajú určené spoločnosti a okrem „mestských“ trpaslíkov si ich osádzajú ľudia pred krčmy, reštaurácie či hotely. Pozerajú na vás z lampy, spoza mreží, nalievajú si alkohol pred krčmou či ťahajú kufor na stanici. Určite si treba pozrieť krásne historické námestie (Rynek Starego Miasta), prejsť sa cez bývalú mäsiarsku uličku so sochami na počesť nebohých zvierat, ktoré v tejto uličke našli miesto vo výkladoch či navštíviť pamiatku UNESCO – monumentálnu Halu Stuleciu z roku 1913. V mnohých reštauráciách môžete ochutnať tradičné jedlá ako pierogy, bigos (mäso s kapustou) či polievku żurek. Nachádza sa tu aj najstaršia reštaurácia v Európe. "Piwnica świdnicki " je v prevádzke už od roku 1275.


Rabkoland je lunapark v Poľsku. Je to jeden z najlepších zábavných parkov pre rodiny a deti s bohatou ponukou kolotočov a zábavných atrakcií, ktoré sú typické pre lunaparky. Toto magické miesto je mnohými profesionálmi z oblasti zábavných parkov považované za najsympatickejší a najlepšie usporiadaný zábavný park v Poľsku. Svoju výnimočnosť dokazuje mnohými jedinečnými atrakciami, napríklad prvou takou sa stalo „Museum Orderu Uśmiechu“ /Múzeum Rádu Úsmevu/ – ktoré je jediné na svete s takýmto vyznamenaním a ktoré je udeľované dospelými na návrh detí. Na počesť udeľovania tohto slnečného vyznamenania sa tu konajú každoročne ceremónie, vždy okolo 1. júna, čiže ku Dňu detí. Ďalšou významnou atrakciou je Dom zvláštností a rekordov, ktorý je jediný v celom Poľsku. Je v ňom zhromaždená celá dokumentácia súvisiaca s rekordmi a zvláštnosťami Poliakov. Najvzácnejšia je zbierka 192 sôch v jednej zápalke – unikát v svetovom meradle.


Vodný park Tropikana je súčasťou hotelového komplexu 4*hotela Gołębiewski vo Wisle a stojí na svahu Bukovej (713 m n. m.) v severnej časti mesta na pravom brehu rieky Visly. Malebné okolie hotela dopĺňa pásmo Sliezskych Beskýd s pôvabnými údoliami, prameňmi a riečkami. Súčasťou komplexu je aj vodný park Tropikana spolu s wellness centrom. Hostia sa môžu ubytovať v 564 izbách. Wisla je skvelým miestom pre aktívne trávenie voľného času. V lete ponúka mimo iné jazdy na bicykli či pešie horské túry.  Vytúžený odpočinok si môžete vychutnať formou relaxu v mnohých bazénoch (plavecký o dĺžke 25 m a hĺbke 2,20 m, relaxačný s protiprúdom, s hydromasážou a škotskými strekmi a bazénik pre deti s malou šmýkačkou), sáun (suché: eukalyptová, kosodrevinová a s alpskými bylinami a parná), Jacuzzi (s morskou vodou, lúhové, rašelinové, vápnikovo-horčíkové formou liečivého lúhu z oblasti Ciechocinek). Odpočinok môžete doplniť pobytom v relaxačných izbách, soľnej či snehovej jaskyni. Behom letnej sezóny vás pozývame k návšteve vonkajšieho bazénu (20 m x 8 m; teplota vody 30° C) a bazénik pre deti (teplota vody 35° C). Na terase Tropikany sú k dispozícii pohodlné lehátka, na ktorých sa môžete opaľovať pri pohľade na panorámu Sliezskych Beskýd.


Ako občan EÚ sa pri cestovaní z jedného štátu schengenského priestoru do druhého nemusíte na hraniciach preukazovať svojím občianskym preukazom ani pasom. Odporúčame, aby ste vždy mali so sebou svoj občiansky preukaz alebo pas, ktoré slúžia na preukázanie totožnosti.

aktuality a zaujímavosti
Krájanie vasilopity Krájanie vasilopity Pozrite si zopár fotografií z tohtoročného krájania vasilopity v našej bratislavskej kancelárii.
Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu na sezónu 2019 sa tohto roku konala 12. októbra v netradičnej atmosfére.
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.