vyhľadať zájazdy


Rakúsko

Rakúsko

Hlavné mesto: Viedeň
Rozloha: 83 855 km²
Počet obyvateľov: 8,474 miliónov
Mena: Euro (EUR)
Časový rozdiel: 0 hod.


Rakúsko

je krajina valčíka a Álp. Rakúsko je veľmi hornatou krajinou, pričom až 2/3 územia ležia viac ako 500 metrov nad morom a v Alpách je viac ako 240 vrchov s výškou nad 3000 metrov. Názov Rakúska pochádza z nemeckého slova „austro“, čo znamená „východ“. Rakúsko ročne navštívi viac ako 23 miliónov turistov z celého sveta. Turistov lákajú najmä Alpy a Viedeň. Najznámejšie produkty rakúskej kuchyne, ktoré by ste v Rakúsku určite mali ochutnať patria: viedenský rezeň, jablkový štrúdel a množstvo koláčov a tort. Medzi najznámejších Rakúšanov patria umelci ako Haydn, Strauss, Mozart, psychológ S. Freud, či osobnosti A. Schwarzenegger či A. Hitler


Viedeň: je hlavné mesto Rakúska. Žije tu približne štvrtina obyvateľov Rakúska. Toto hlavné mesto svojim obyvateľom ale aj turistom ponúka bohatú ponuku rozličných atrakcií aj pamiatok. Symbolom mesta je katedrála Stephansdom s kostolnou gotickou vežou vysokou 137 m. Strechu zdobí štvrť milióna farebných tašiek, ktoré vytvárajú krásne vzory. Priamo oproti katedrály sa nachádza budova s presklenou fasádou Haas Haus, pýcha Viedne. Za kultúrou môžete ísť do štátnej opery,  Burgtheater alebo početných galerií a múzeií. Zámok Schönbrunn (UNESCO) je signifikantnou pamiatkou Viedne. Zámok má viac ako 1440 izieb, niekedy slúžil ako letné sídlo Habsburgovcov. K zámku patrí aj nádherná záhrada, fontány, sochy, aleje, skleníky a Viedenská ZOO, ktorá je najstaršia zoologická záhrada na svete. Vo Viedni (Hofburgu) je vystavený najväčší smaragd na svete, ktorý má až 2860 karátov. Zaujímavé oživenie mestskej zástavby predstavuje Hundertwasser Haus s jeho farebnými plochami bez jasných pravidelných línií so živými stromami na streche sú sympatickým narušením poriadku. Za zábavou môžete ísť do obrovského zábavného parku Práter. Hofburg kedysi býval politickým centrom monarchie. Hofburg v súčasnosti tvoria: viaceré rezidencie , kaplnky, múzeá, Rakúska národná knižnica, cisárska pokladnica, národné divadlo, jazdecká škola, stajne.Salzburg je po Viedni najobľúbenejším turistickým cieľom Rakúska. Často nazývané aj Mozartovo mesto ponúka svojim návštevníkom múzeum pripomínajúce život a tvorbu tohto hudobného virtuóza. Dominantou je hrdo sa pýšiaci hrad nad mestom.


Innsbruck  je bývalé olympijské mesto. Toto mesto vie ponúknuť svojim návštevníkom aj lyžovanie, no najviac na ňom všetci zbožňujú jeho promenádu, ktorá má na jednej strane historické budovy, na druhej úžasnú prírodu a pred sebou veľkolepé pohorie.  Staré mesto je navyše nevyčerpateľným zdrojom historických atrakcií.


Hallstatt je nádherné mestečko pri jazere v horách. Domy majú typickú architektúru a sú obklopené pravým vidieckym prostredím s priateľskou atmosférou. Mestečko disponuje skvelými turistickými horskými trasami a na svoje si prídu aj gurmáni v znamenitých reštauráciách s typickou gastronómiou.


Graz má jedno z najkrajších, najväčších a najkompaktnejších historických centier v celej strednej Európe. Dominantou je Zámocká hora Schlossberg, v centre mesta sa harmonicky prelínajú gotika, renesancia, barok a historizmus s dielami modernej architektúry (UNESCO). Je to známe mesto kultúry, kde nájdete múzeá, operu i moderný Dom umenia, či množstvo divadiel a výstavných sál.


Seegrotte je najväčšie európske podzemné jazero. Jaskyňa vznikla nešťastným odstrelom vtedajšej sadrovej bani, kde sa prienikom vody vytvorilo toto obrovské podzemné jazero. Návštevníci si môžu vychutnať prehliadku formou romantickej plavby na motorovej lodi.


Čokoládovňa Hauswirth v Kittsee sa vďaka spojeniu inovácií a tradičných postupov stala známou po celom svete. V podnikovej predajni si môžete zakúpiť široký sortiment čokoládových výrobkov za výhodné ceny a väčšinu výrobkov môžete bezplatne ochutnať priamo v predajni. V prípade záujmu je možnosť aj prehliadky výroby.


Family Park je lunapark v Rakúsku. Čaká na vás viac ako 80 jedinečných atrakcií. Pestrá zmes dráhových atrakcií, možností lezenia, oddychových zón, elektronických divadiel, rozprávkových predstavení a reštaurácií ponúka všetkým vhodnú zábavu v štyroch rôznych tematických oblastiach. Každý rok čaká návštevníkov niečo nové. Veľmi obľúbená je aj detská zoo Tante Mizzi´s kleine Farm. 

Ako občan EÚ sa pri cestovaní z jedného štátu schengenského priestoru do druhého nemusíte na hraniciach preukazovať svojím občianskym preukazom ani pasom. Odporúčame, aby ste vždy mali so sebou svoj občiansky preukaz alebo pas, ktoré slúžia na preukázanie totožnosti.

aktuality a zaujímavosti
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Pozývame vás aspoň letmo nazrieť do života na tomto krásnom, i keď trochu odľahlom gréckom ostrove.
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.