vyhľadať zájazdy


Taliansko

Taliansko

Hlavné mesto: Rím
Rozloha: 301 270 km2
Počet obyvateľov: 57 187 000
Mena: Euro (EUR)
Časový rozdiel: + 1 hod.

Čo môže byť lepšie ako spoznávať krajinu, v ktorej sa prelína fascinujúca história, malebná príroda a kuchyňa ponúkajúca gurmánske zážitky? Taliansko k takýmto krajinám zaručene patrí a vybrať si, ktorý z dvadsiatich regiónov navštíviť, nie je jednoduché.


Benátska riviéraVeneto je jedným najnavštevovanejších krajov vôbec, k čomu prispieva predovšetkým jeho výborná dostupnosť na území medzi Alpami a Jadranským morom. Oblasť Veneto sa vyznačuje rozmanitosťou krajiny, celé pobrežie je piesočnaté a postupne sa zvažuje do mora, čo ocenia predovšetkým rodiny s deťmi. Spoznajte blízke nezabudnuteľné Benátky, Padovu a Veronu. Vychutnajte si vynikajúcu taliansku studenú i teplú kuchyňu. Nechajte sa zlákať tunajšou módou, architektúrou a hlavne nezabudnuteľnou dovolenkovou atmosférou.

Medzi najnavštevovanejšie letoviská patria Bibione, Caorle, Lido di Jesolo a Cavallino. A samozrejme mesto, ktoré pri tunajšom pobyte nejde vynechať, sú Benátky, rozprestierajúce sa na 118 ostrovoch, navzájom premostenými 150 kanálmi. Určite sa prevezte na gondole po Veľkom kanáli (Canale Grande), najlepšie od Piazzale Roma po San Zaccaria a nechajte sa vtiahnuť atmosférou tohto fascinujúceho mesta; i pešou prechádzkou môžete objaviť malebné miesta a zákutia mimo hlavných turistických trás.


Toskánsko je jedným z najkrajších talianskych regiónov. Nachádza v strednom Taliansku, obmýva ho Tyrrhenské more. Jeho názov pochádza z talianskeho Tuscia – Etruskovia, ktorí boli najstaršími tunajšími obyvateľmi. Mnohé mestá sú dones obklopené pozostatkami etruských hradieb. Je rodiskom renesancie, čomu nasvedčuje aj množstvo pamiatok z tejto doby v celej oblasti. Láka nás svojou vidieckou krajinou, architektúrou, históriou, umením, slnkom zaliatymi lúkami, stále zelenými zvlnenými svahmi s olivovými hájmi a vinicami, ktoré preslávilo víno Chianti. Je tu veľa dobre známych historických miest ako Florencia, Siena, Lucca, Pisa, Viareggio a Livorno.


Posledný z krajov – Apulia sa pýši polostrovom Gargano, ktorý je na pomyslenej talianskej čižme ostrohou vystupujúcou do krásneho mora. Celá oblasť vyniká stredovekými mestečkami na vrcholkoch útesov, pod ktorými sa nachádzajú prekrásne pláže oceňované Modrou vlajkou, to všetko v kombinácii so zeleňou lesov a borovicových hájov, ktoré sú súčasťou Národného parku Gargano. Juh Talianska je odlišný než sever, obyvatelia sú ústretovejší, atmosféra ospanlivejšia a čas plynie iným tempom; je tu veľa možností kam sa vybrať a čo počas dovolenky objavovať.    


 

Rím, Coloseum

V staroveku niekoľkokrát zničený nájazdmi rôznych kmeňov, v 8. stor. získava význam kvôli vzniku cirkevného štátu. Od r. 1870 je hlavné mesto Talianska. Historických pamiatok a zaujímavostí je nekonečné množstvo. Po Michelangelovom schodisku možno smerom od Plaza Aracoeli prísť na Kapitol, jedno z kultových centier starovekého Ríma. Na neďalekom námestí Plaza del Campidolio je socha Marka Aurelia a Múzeum Capitolino s kópiami antických sôch. Jednou z najfotografovanejších pamiatok je bronzová socha Kapitolskej vlčice. Neďaleko je Trajánov stĺp zo začiatku 2. stor., víťazný oblúk Septimia Severa a jeden zo symbolov Ríma – štvorposchodové Koloseum, kde sa pred 50 000 divákmi konali krvavé zápasy gladiátorov. Neďaleko Kolosea je v chráme S. Clemente je pochovaný slovanský vierozvest sv. Cyril (Konštantín).

Oplatí sa pozrieť:

Piazza di Spagna, Piazza Navona, Fontana di Trevi, Koloseum, Kapitol, baziliky San Pietro in Vincoli, Santa Maria Maggiore, Katakomby - bludisko podzemných chodieb

 

Vatikán

Sídlo pápeža - hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Najnavštevovanejšie miesto je Chrám sv. Petra na námestí Plaza di S. Pietro, najväčšia a najvýznamnejšia kresťanská stavba na svete. Bohatou sochárskou výzdobou zaujme Madernova fasáda s lodžiou, z ktorej udeľuje pápež požehnanie. Interiéry chrámu majú plochu 15 000 m2. Námestie obklopujú 2 kolonády so 150 sochami. Uprostred je egyptský obelisk, ktorý sem doviezol už cisár Caligula. Sídlom pápeža je blízky Apoštolský palác. Väčšina miestností nie je prístupná verejnosti. Vstup stráži švajčiarska garda, ktorá spolu s pápežovou osobnou palestínskou gardou tvorí jediné vojenské útvary vo Vatikáne. Vchod do Vatikánskych múzeí je neďaleko Chrámu sv. Petra.

Známe sú: Sixtínska kaplnka, Vatikánske múzeá vo Vatikáne, Bazilika sv. Petra

 

Miláno

Hlavné mesto Lombardie, hlavnou atrakciou je 160 m dlhý a takmer 110 m vysoký Dóm, najväčšia gotická stavba Talianska. V meste sídli Teatro alla Scala, najslávnejšia operná scéna Talianska s hľadiskom pre 3000 divákov. Zámok Castello Sforzesco, (medzi jeho staviteľov patril aj Leonardo da Vinci) s dvomi nádvoriami je komplexom múzeí, galérie a pokladnice. Vedľa chrámu S. Maria delle Gracie je bývalý dominikánsky kláštor so známou da Vinciho freskou Posledná večera.

 

Benátky

Benátky rozprestierajúce sa na 118 ostrovčekoch, spojených mostami a mostíkmi nad 150 kanálmi. Obchody, hotely, reštaurácie sú zásobované loďami, ktoré sú súčasne autobusmi či taxíkmi. Iný prístup do centra nie je. Unikátne sú vyhliadkové plavby gondolami. V Benátkach sa miešajú rôzne architektonické štýly od byzantského, cez gotický až po renesančný. V Benátkach sa určite prevezte na gondole po Veľkom kanáli (Canal Grande), najlepšie od Piazzale Roma po San Zaccaria. Dominantou mesta je Námestie sv. Marka s rovnomennou bazilikou z 11. stor., 100 m vysokou zvonicou – Kampanila, a Dóžovým palácom v štýle benátskej gotiky s unikátnymi interiérmi. V meste je veľa múzeí, o. i. aj Guggenheimova zbierka moderného umenia.Známou atrakciou je Benátsky karneval, ktorý trvá dvanásť dní.

 

Neapol

Kráľovský palác Neapol.

Hlavné mesto Kampánie, je považované za jedno z najkrajších miest sveta, popri unikátnych pamiatkach (napr. najstaršia kresťanská bazilika) je krásne aj okolie s panorámou vulkánu Vezuv. V Neapolskom zálive môžete navštíviť ostrovy Ischia, Procida a Capri.

 

Apulia

Juhovýchodná časť Talianska sa rozkladá na opätku talianskej čižmy: Krasová jaskyňa Castellana bola objavená v 18. storočí a patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne Talianska. Pralesná rezervácia Foresta Umbra je Gargano.

Oplatí sa vidieť:

Úzke uličky, Fontána Greca, Kostol Chiesa del Caneto, Aquapark

Lecce - Piazza S. Orozo, Piazza Duomo, Zvonica, Katedrála, Biskupský palác

Murge - v tejto oblasti sa vyskytujú stavby zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO s názvom trulli. Ide o zvláštne kruhové domčeky s kopulami.

Catel del Monte - neuveriteľne zvláštny hrad, ktorý má tvar osemuholníka bol postavený v r. 1240. Stojí v oblasti Murge.

Bari - Bazilika sv. Mikuláša

 

Pisa

Šikmá veža Torre Pendente - zvonica vysoká 54,6 metra. Veža sa odchýlila od svojej osi o 5 metrov. Na vrchol veže vedie 294 schodov. Šikmá veža v Pise dodnes láka davy turistov. Za zmienku stojí fakt, že šikmú vežu v Pise využíval na svoje pokusy aj známy fyzik Galileo Galilei.

Ďalšie známe miestá: Piazza dei Miracoli, Dóm z 11. storočia, Baptiserium z 12. storočia - vnútri je šesťhranná kazateľnica

Každá osoba musí mať vlastný cestovný pas, vrátane detí do 5 rokov. Osoby staršie ako 15 rokov môžu do Talianska vycestovať na platný občiansky preukaz (Identifikačná karta).

1 2
8.9
Village Internazionale Manacore ****
Taliansko, Apulia, Gargano

Na celkom mimoriadnom mieste, v jednej z najmalebnejších oblastí polostrova Gargano, sa nachádza obľúbený kemping Manacore. Názov mu dala rovnomenná pláž v zálive Manacore Bay, lemovaná vápencovými skalami, s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou. Areál kempu je vybudovaný pozdĺž zálivu v tvare amfiteátra ponoreného do tieňa borovíc a eukalyptov a poskytuje úchvatný výhľad na more. Na pláž je priamy vstup z kempingu; k dispozícii tu je aj plážový bar a detské ihrisko. V areáli sa myslelo na zábavu aj pohodlie najmenších hostí, majú tu mini klub, zábavné programy, bazén so šmýkačkami, športoviská a to robí z tohto kempingu skvelé miesto na rodinnú dovolenku. Odporúčame skorú rezerváciu! V okolí nájdete množstvo prírodných i historických zaujímavostí; stredoveké mestečko Peschici vybudované na samom vrchole útesu je vzdialené len 10 km a nemenej zaujímavé a krásne Vieste, ktoré slúžilo tiež ako sídlo biskupa, je odtiaľto 15 km.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 17.8.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 34 €
9.3
Kemping San Francesco ****

Prázdninové centrum San Francesco je vybudované asi osem kilometrov od známeho mestečka Caorle, ktoré sa honosí malým historickým centrom. Bohatá zeleň, jemná, až pol kilometra dlhá piesková pláž a niekoľko bazénov premyslene rozmiestnených po celom areáli kempingu sú nesporne veľkým lákadlom. Tým ďalším je menší vodný park Centro Aquatico Garden s tromi bazénmi, dvomi vodnými šmykľavkami, vírivkou a fitnes centrom, do ktorého si môžete zakúpiť vstupenky. V areáli nechýba ani „bacaro“, typický bar s malým občerstvením, reštaurácia s výhľadom na more špecializujúca sa na morské plody a ryby, programy pre deti aj dospelých, obchody a ani kyvadlová doprava do Caorle. Jednoducho, prázdninový komplex, v ktorom nuda nehrozí.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 17.8.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 50 €
8.7
Kemping Italy Camping Village ***

Len 2,5 km od centra Cavallina sa rozprestiera Italy Camping Village. Jeden z dôvodov, prečo sem radi chodia rodiny s deťmi, je jeho fantastická poloha priamo pri jemnej pieskovej pláži, v objatí sviežej pobrežnej zelene. V areáli je bazén pre dospelých s vírivkou a šmýkačkou Tobago, aj bazén pre deti: ak by sa niekomu žiadalo viac vodného sveta, môže zdarma navštíviť dva vodné parky v kempingu Union Lido vzdialenom necelých päťsto metrov. Využívať tam môžete aj futbalové, volejbalové a basketbalové ihrisko, prenajať si bicykel či kanoe. Občerstvenie v Italy Camping Village poskytuje plážový bar, snack bar, reštaurácia-pizzeria, nájdete tu supermarket, stánok s ovocím a zeleninou aj predajňu s potrebným vybavením na pláž a kempovanie. Keď si budete chcieť urobiť pekný výlet, z 9 km vzdialeného Punta Sabbioni pravidelne chodia lode do Benátok alebo na ostrovy v benátskej lagúne preslávené výrobou umeleckého skla.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 17.8.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 50 €
8.7
Kemping Ca´ Savio ***+

Aj tento stredne veľký kemping nájdete na pobreží Cavallino; čo však na jeho pláži nenájdete, sú nekonečné rady farebných slnečníkov. Je to v súlade s politikou životného prostredia a z rovnakého dôvodu nie je pláž v noci umelo osvetlená. Areál kempingu je vsadený do borovicového lesa a poskytuje pohodlné ubytovanie v mobilných domoch vhodné pre rodiny s deťmi všetkých vekových kategórií. Zabaviť sa môžu v miniklube, k dispozícií majú ihrisko a detský hrad a rôzne denné aj večerné animačné programy. Aj v okolí samotného kempingu je dostatok plážových barov a rôznych atrakcií. Mladí ľudia, aj všetci tí, ktorí majú radi živú atmosféru talianskych letovísk, isto ocenia blízkosť samotnej dediny CaˋSavio (1 km) a Punta Sabioni (3 km), odkiaľ sa loďou môžu previezť na ostrovy Murano a Burano preslávené sklárskymi dielňami. Ak milujete život v otvorenom priestore, v harmónii s okolitou prírodou - zeleňou pínií, belosťou piesku a tyrkysom mora - práve ste našli letnú pohodu, ktorú ste hľadali. Ideálne pre rodinnú dovolenku.

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 17.8.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 55 €
Kemping Bella Italia ****
Taliansko, Lago di Garda, Peschiera del Garda

Ak hľadáte aktívnu a zábavnú dovolenku – ste na správnom mieste! Obrovský areál kempingu Bella Italia – najväčší v tejto oblasti – sa rozkladá na južnom pobreží jazera Lago di Garda, asi kilometer od mestečka Peschiera del Garda. Ponúka široký výber aktivít či animačných programov, vodný park, atraktívne reštaurácie, obchody a predovšetkým kvalitné služby. Na kamienkovú pláž sa dostanete priamo z areálu kempingu. Pobyt si môžete ešte viac spestriť návštevou známeho Gardalandu (7 km) alebo – ak patríte k milovníkom histórie – prehliadkou svetoznámej Verony (30 km).   

Možnosti stravy: bez stravy | Dĺžka pobytu: 8 dní
Termíny od: 17.8.2019 | Možnosti dopravy: vlastná
Cena od: 60 €
1 2
aktuality a zaujímavosti
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.
Krájanie vasilopity Krájanie vasilopity Pozrite si zopár fotografií z tohtoročného krájania vasilopity v našej bratislavskej kancelárii.