vyhľadať zájazdy


Z našich infociest - Grécko

Členité pobrežie gréckej pevniny ukrýva množstvo miest ako stvorených pre dokonalú dovolenku tých, ktorí radi cestujú autobusom. Počas našich „gréckych potuliek“ sme navštívili nielen Chalkidiki ale aj oblasť Magnesie a nádherný ostrov Skopelos.


Chalkidiki, skrytý grécky raj, prekvapil aj niektorých našich kolegov: „Kassandra nás celkovo očarila, možno ešte viac ako Sithonia. Nie je tu síce toľko typických kostolíkov ako inde v Grécku, ale keď si vyjdete do kopcov, naskytne sa vám dych vyrážajúci výhľad na krásnu prírodu pohľad a nádherné čisté more. A ak vás omrzí kúpať sa v mori, navštívte Agia Paraskevi Thermal Baths pri dedine Loutra. Navštívili sme aj Polychrono, turisticky obľúbené mestečko, ktoré sa každé leto mení na rušnejšie letovisko. Nájdete tam jedno ubytovanie vedľa druhého, veľa kaviarní, taverien a obchodíkov so suvenírmi. Pozdĺž mora samozrejme vedie promenáda, ktorá je súbežná s hlavnou ulicou. Aj tu je more je opäť čisté a tyrkysovo modré."

Po dlhých rokoch sme opäť zaradili do ponuky aj Ouranopolis. Je povestný nielen ako miesto, kde začína hranica míšskeho štátu Athos, ale aj svojimi nádhernými plážami a ostrovmi oproti. V centre popri mori sa nachádza pešia promenáda s tavernami a obchodíkmi (suveníry, zlatníctva atď.). Dominantou je obranná veža zo 14.stor, ktorá je najväčšia a najzachovalejšia na Chalkidikách. Presne oproti Ouranopolisu sú malé ostrovy - Gaiduronisi (Oslí ostrov) a Tigani (Panvica), ktoré musíte vidieť. Dostať sa tam môžete loďkou, ktorá počas sezóny premáva každú polhodinu, alebo si môžete prenajať motorový čln a ísť individuálne. Na pláži každý Watersport prenajíma aj člny (nie je potrebný žiadny špeciálny vodičák). Je tam naozaj skvelo, tak peknú pláž a priezračné more môžete nájsť azda len v Karibiku. Na ostrove je beach bar a taverna – tu si pochutnáte na úžasných čerstvo pripravených mušliach či rybách za prekvapivo prijateľné ceny. Výlet na ostrov ocenia rodiny s deťmi – je tu piesok a pozvoľný vstup do mora – a aj páry, ktoré si môžu nájsť svoj súkromný kúsok pláže. Okrem toho sa dá ísť trajektom aj na náprotivný väčší ostrov Ammuliani. Ostrov sa dá prejsť autom, na motorke, bicykloch, príp. aj v rámci pešej turistiky. Pláže sú tu takisto nádherné. Z prístavu v Uranopolise vyrážajú lode na plavby pozdĺž Athosu a aj lode prichádzajúce zo Sithonie tu majú poobede prestávku, vtedy je v Uranopolise naozaj rušno. Tento rok máme v Ouranopolise ubytovanie v hoteli Theoxenia 4*.  Nachádza sa asi 3 km pred Ouranopolisom, do mesta sa dá dostať dostať autobusom (1,80€/jeden smer) alebo taxikom (5€/jeden smer), pešo sa ide popri hlavne ceste. Veľkým plusom je pekná piesková pláž priamo pred hotelom (vedie k nej podchod) a čisté more. Ležadlá aj slnečníky sú zadarmo. Hotel má  niekoľko bazénov s morskou vodou, chutnú stravu, frappé je účasťou all inclusive. V čase našej návštevy tu bolo plno.  


Prostredie Magnesie je jedinečné vďaka vysokým horám a hustým zeleným lesom lemujúcim pobrežie s pokojným a priezračne čistým morom. Práve vo výšinách týchto kopcov nájdete typické grécke horské dedinky ako Zagora alebo Milies s tradičnou architektúrou a nádherným výhľadom. Na výlet sa sem môžete vybrať malým vláčikom „Moutzouris“ - už ten bude pre vás jedinečným dovolenkovým zážitkom. Dovolenku môžete stráviť v niektorom zo živších alebo pokojnejších letovísk. V centre Nea Anchialos panuje živá atmosféra, nájdete tu množstvo barov a samozrejme typické taverny. Čerstvé morské plody a ryby pripravené na milión spôsobov si tu zamilovali aj tí, ktorí sa im doteraz skôr vyhýbali. Počas dňa budete oddychovať na širokej pláži s hrubým pieskom, miestami premiešaným s kamienkami a osviežiť sa môžete chladným frappé v niektorom z plážových barov. Príjemný tieň a úkryt pred horúcim slnkom tu poskytuje stromová alej popri pláži. Rovnako nás počas návštevy očarila Kala Nera - nádherné prímorské stredisko obklopené zeleňou. Tunajšia pláž je ocenená Modrou vlajkou a pozdĺž nej sa tiahne živá promenáda. Môžete sa zatúlať do obchodíkov s ručne robenými suvenírmi alebo vychutnávať skvelú grécky kuchyňu v miestnych tavernách. Originálny zážitok budete mať, ak počas dovolenky zastihnete niektorú z ľudových slávností alebo kultúrnych podujatí, ktoré sa tu organizujú.

Ak túžite po ničom nerušenom oddychu, vhodnou voľbou bude pre vás Koropi, Afissos alebo Horto. Letoviská absolútne nepoznačené masovým turizmom, v ktorých sme pre vás vybrali niekoľko príjemných rodinných hotelov v blízkosti nádherných pláží. A ak s vám predsa len zažiada rušnejšej atmosféry, miestnou autobusovou dopravou či autom to máte vždy len na skok od väčšieho mesta.


Z mesta Volos sme sa ďalej presunuli trajektom na jedinečný Skopelos. Ak ste fanúšikom kultového diela Mamma Mia! potom vám tunajšie kláštory, kostolíky ,biele domčeky a kľukaté uličky budú povedomé. Ak nie, budete mať možnosť ostrov spoznať po svojom a sme si istí, že si ho zamilujete okamžite, len čo loď vpláva do prístavu. Skopelos tvorí nádherná prírodná scenéria, husté zelené lesy, zálivy a pláže s priezračnou vodou. Prežiť tu môžete pokojnú aj romantickú dovolenku. Odporúčame tiež výlet na blízke ostrovy Skiathos alebo Alonissos. Pri troche šťastia vás počas plavby budú sprevádzať aj delfíny.

aktuality a zaujímavosti
Krájanie vasilopity Krájanie vasilopity Pozrite si zopár fotografií z tohtoročného krájania vasilopity v našej bratislavskej kancelárii.
Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu Leto 2019 Prezentácia katalógu na sezónu 2019 sa tohto roku konala 12. októbra v netradičnej atmosfére.
Napísali ste nám Napísali ste nám Vždy nás poteší, keď sa s nami podelíte o pekné zážitky a fotky z vašej dovolenky.