vyhľadať zájazdy


Ženy z Karpathosu

Vládnu v spoločnosti muži alebo ženy? Dokážu ženy prevziať úlohu mužov, resp. majú muži skutočne hlavnú úlohu? Nielen tieto ale aj veľa ďalších otázok sa snažila pre CNN zodpovedať cestovateľka Katie Sehl na Karpathose, jednom z najobľúbenejších gréckych ostrovov v našej ponuke. Aj nás zaujala táto téma a tak vás pozývame nazrieť trochu do života na tomto krásnom, ale trochu odľahlom gréckom ostrove.   


Karpathos k sebe ako magnet ďaleko viac vábi tých pravých cestovateľov než bežných dovolenkárov. Nenájdete tu masový turizmus - našťastie. Zato tu nájdete nádherné pláže, vysoké hory, divokú  krajinu voňajúcu tymianom, borovicami a zdobenú malebnými kostolíkmi a kaplnkami - a tiež pasúce sa kozy. Kúpiť si môžete skvelý med, domácu raki aj paličkované či vyšívané výrobky miestnych žien.

Video i článok CNN je sondou do života tamojších obyvateľov, ktorých osud bol rovnako pohnutý podobne ako na iných gréckych ostrovoch, ale do súčasnosti si práve Karpathos udržal veľa tradícií, na ktoré inde už zabudli.  A vďaka autenticite ostrova vystala s trochou nadhľadu úvodná otázka článku, lebo tu na prvý pohľad moderná spoločnosť skrátka žije po starom a naviac matriarchálne. U nás, ale aj v prevažnej časti Grécka sa spoločnosť tvári patriarchálne, avšak práve ženy - a tým sa ony často vôbec netaja - sú tými pomyslenými krkmi, ktoré mužskými hlavami hýbu. 

Karpathosské ženy sa však rozhodli stať sa aj hlavami;  nie preto, že by zosnovali dievčenskú vojnu, ale pretože muži tohoto odľahlého ostrova veľkú časť roka trávili na mori rybárčením alebo lovom morských špongií a tak ženám v tomto krásnom, ale nie úplne pohostinnom kúte Stredomoria nezostalo príliš na výber. Starali sa o jedlo, opravy, stavby, rozhodovali o chode dedín a ostrova a vracajúcim sa mužom to zrejme nijako nevadilo. Preto - a to v Grécku nie je až tak úplne výnimočné - o chode rodiny rozhoduje najstaršia žena, ktorá keď má dostatok rozumu na to, aby manžela alebo synov pustila do miestnej ouzérie, má dosť rozumu aj na to, aby synovi potom vysvetlila, že susedova María je veľmi pekná, nie je chudobná a aká by to bola krásna nevesta...  a je skoro hotovo :)

Áno, možno sa čudujete, ale dohodnuté sobáše sa na Karpathose dodnes praktikujú, aj keď v ďaleko menšej miere ako kedysi.


Ženy tu pečú okrúhle voňavé bochníky chleba v kamenných vonkajších peciach, odovzdávajú si rodinné kroje, recepty a šperky, určujú smer diania a nechajú pánov tvorstva kecať v taverne o politike a o športe. Je to vlastne taký malý raj pre všetkých. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, dostane sa vám skvelého prijatia. Stačí posedieť s miestnymi, prehodiť s nimi pár viet a začnú s vami ochotne komunikovať, prijmú vás medzi seba, rozhovoria sa o tradíciách a vy si spoločne s nimi budete želať, aby táto idyla trvala večne. Aj keď je tamojší život pomerne tvrdý, je zároveň krásny a nespútaný. Veď len málokde v Grécku uvidíte staršiu ženu, ako bravúrne šoféruje autobus plný turistov úzkou cestou, kde jedna serpentína strieda druhú.


Napriek tomu, že ani náš článok, ani ten CNN priamu odpoveď na úvodné otázky nedáva, je celkom  jasné, že ženy na Karpathose sú silné osobnosti. Vy, ktorí ste už Karpathos navštívili, určite potvrdíte, že tento ostrov je – tak ako ony – uplne výnimočný. Na vás ostatných čaká, až ho objavíte v jeho pravé podobe. Kým je ešte čas…

aktuality a zaujímavosti
Ženy z Karpathosu Ženy z Karpathosu Pozývame vás aspoň letmo nazrieť do života na tomto krásnom, i keď trochu odľahlom gréckom ostrove.
Z našich infociest - Turecko 2019 Z našich infociest - Turecko 2019 Pár tipov z našej infocesty do Turecka.
Z našich infociest -Egypt Z našich infociest -Egypt Egypt je destinácia, ktorá sa v minulom roku dostala opäť do popredia a šplhá sa späť na vrchol najobľúbenejších dovolenkových destinácií.